Доусын эхний бага бүлгийн хөдөлмөрийн үйл ажиллагааны боловсрол. Нэгдүгээр бага бүлгийн өрхийн ажил Урт хугацааны ажлын төлөвлөгөө

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан хөдөлмөрийн үйл ажиллагааны практик хичээлийн хураангуй "Усанд орох хүүхэлдэй"


Зорилтот:Хүүхэлдэйг асрах замаар хүүхдүүдэд зориулсан практик ажлын үйл ажиллагааг зохион байгуулах.

Даалгаварууд:
1. Хүүхдүүдийг багаар ажиллахыг үргэлжлүүлэн сургах;
2. Тэднийг найздаа тусламж үзүүлэх чадварыг хөгжүүлэх;
3. Нийтийн зорилгын төлөө хариуцлага хүлээх, ажлаа амжилттай дуусгах сэтгэл ханамжийг төлөвшүүлэх;
4. Саван, саван, зайлах, хөөс, хөвөн гэх мэт үгсийг яриандаа ашиглан хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүл.
5. Усны шинж чанарыг тодорхойлж сурах (хүйтэн, халуун, бүлээн)
6. Үйлдлийн мөн чанарыг зааж сур (саван, савангаар зайлах, арчих)
7. Хүүхэлдэйнд эелдэг хандахыг хүүхдүүдэд заа.

Байгууллагын хэлбэр:хамтын ажил.
Ажлын төрөл:өрх.

Урьдчилсан ажил:
Усан тоглоомууд:"Хүйтэн - Халуун", "Хөвөгч - угаалтуур", "Цус сэлбэх"
D/тоглоом:"Угаалгын сав", "Гараа угаа"
Тоглоомын дасгалууд:"Цэвэр алгаа"
Хөгжилтэй тоглоомууд:"Хөөс"
Хүүхдийн шүлэг, шүлэг унших.


Материал:
Ширээн дээр 2 сав, саван, саван, хөвөн, алчуур, халуун устай ногоон хувин, хүйтэн устай шар хувин байна.
Катя хүүхэлдэй, сайхан хайрцаг, савангийн хөөс.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өнөөдөр хүүхэлдэй Катя бидэн дээр ирнэ гэж амласан боловч яагаад ч юм хоцорчихлоо... Хаалга тогшиж байна. Багш хаалгаа онгойлгоод том Катя хүүхэлдэйг авчирдаг (хүүхэлдэйний хамар, хацар, гар нь хар будгаар будагдсан).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө, Катя, чамд юу болсон бэ? Хамар, хацар, гар дээр чинь юу байдаг вэ? Энэ юу вэ, хүүхдүүд ээ? (Шороо)

Багш А.Бартогийн "Халтар охин" шүлгийг жүжгийн хамт уншдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хүүхэлдэй маш гунигтай байна, тэр бохир байхыг хүсэхгүй байна, бид Катяад тусалж чадах уу? (Бид туслах болно). Надад шидэт хайрцаг байгаа, дотор нь маш олон хэрэгтэй зүйл байгаа, би гаргаж өгье, чи надад хүүхэлдэйг угаах хэрэгтэйг хэлээрэй.
Багш саван, дэвтэр, алчуур, машин, хөвөн, утас зэргийг хайрцагнаас нэг нэгээр нь авдаг - хүүхдүүд усанд ороход юу хэрэгтэйг тодорхойлдог. Багш объектуудын зорилгыг тодруулж, тэдгээрийг хэрхэн ашиглахыг тайлбарладаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо Катяаг сав газарт усанд оруулъя. (Тэд хоёр хоосон сав, халуун хүйтэн устай хоёр хувинтай ширээн дээр очдог). Хүрээрэй, хүүхдүүд ээ, ногоон хувин дотор ямар ус байна вэ? (Халуун)
Ногоон хувин дотор халуун ус байна. Шар хувин дотор ямар ус байна вэ? (Хүйтэн)

Катя халуун усанд сэлэх дургүй, хүйтэн усанд сэлэх дургүй. Тэр халуун усанд сэлэх дуртай.
Одоо бид эхлээд сав руу хүйтэн ус асгаж, дараа нь халуун ус нэмнэ. Би халуун, хүйтэн ус хольсон. Та ямар ус авсан бэ? (Хүүхдүүд гараа бүлээн усанд хийнэ) - Ус бүлээн боллоо.

Багш Катя хүүхэлдэйг авч, хувцсаа тайлж, хүүхэлдэйг саванд хийж, усанд оруулж эхлэв. Үүний зэрэгцээ тэрээр өөрийн үйлдлүүдийг тайлбартайгаар дагалдаж, саван, саван гэх мэт үгсийг хэлдэг.


Багш хөвөн авдаг. Тэр хэлэхдээ, энэ бол хөвөн, бид үүнийг Катя хүүхэлдэйг угаахад ашигладаг. Хүүхэлдэйний толгойг хөөсөрч, хөөс гаргаж аваад:
Саван нь хөөсөрнө
Тэгээд шороо нь хаа нэгтээ явах болно.
Ус, ус
Катюшагийн нүүрийг угааж,
Нүдээ гялалзуулахын тулд,
Хацраа улайлгахын тулд
Амаа инээлгэхийн тулд
Ингэснээр шүд нь хаздаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Манай Катюшка одоо цэвэрхэн, бид түүний бүх хөөсийг угаах хэрэгтэй. Би юу хийх хэрэгтэй вэ? (Та хүүхэлдэйг цэвэр бүлээн усаар зайлах хэрэгтэй).
Ногоон хувин дотор ямар ус байгааг санаж байна уу? (Халуун).
Тэгээд шар хувинтай юу? (Хүйтэн).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Халуун усыг хүйтэн (бүлээн) устай холивол ямар ус авах вэ?
Хоёр дахь сав руу бүлээн ус хийнэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бүлээн усаар би хүүхэлдэйнийхээ үлдсэн савангаа угаана.
Тэр хүүхэлдэй дээр ус асгаж, эелдэгээр хэлэв:
Халуун ус
Шувуу дээрээ асгацгаая.
(Багш хүүхэлдэйг савнаас гаргаж аваад алчуураар арчив)
Катяаг алчуураар хатаагаад орон дээр хэвтүүлээд амраацгаая. (Хүүхэлдэйг өргөн алчуур дээр тавьдаг - "орондоо")

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хар даа, бусад хүүхэлдэйнүүд ч гэсэн цэвэрхэн, үзэсгэлэнтэй байхыг хүсч байна, тэднийг бас угаацгаая? Тус бүр нэг хүүхэлдэй ав. (Хүүхдүүд багшийн тусламжтайгаар хүүхэлдэйгээ угааж, зайлж, цэвэр хүүхэлдэйг Катягийн дэргэд байрлуул)


Сурган хүмүүжүүлэгч:Хараач, савны ус бохир, савантай болсон байна. Үүнийг асгах хэрэгтэй. Багш бас савангаа саван дээр хийж, алчуураа өлгөж хатаана.
Дараа нь багш ямар хүүхэлдэй цэвэрхэн, үзэсгэлэнтэй болсныг харахыг санал болгож байна. Хүн бүр ажлаа сайн хийж, бүгд хамтран ажиллаж, бие биедээ тусалж байсныг тэрээр тэмдэглэв. Дараа нь тэр хүүхэлдэйг алчуураар бүрхэж, хүүхэлдэйг амрах, унтах хэрэгтэй гэж хэлээд хүүхдүүдийг савангийн хөөсөөр тоглохыг урьдаг.

“Бага насны 1-р бүлгийн хүүхдүүдийн хөдөлмөрийн боловсрол” Лавлагаа МАДО ДС-ийн “16 “Родничок”, Янаулын 1-р бага бүлэгт 27 сурагч хамрагдаж байна. Хяналтын хамрах хүрээ нь: Хүүхдүүдтэй хийсэн ярианд дүн шинжилгээ хийх. Зан үйлийн шинжилгээ. Ажиглалт. Тоглоомын үйл ажиллагаа. Хүүхдийн ажил. Хөдөлмөрийн боловсрол нь хүүхэд өсгөн хүмүүжүүлэх үйл явцад гол байр суурийг эзэлдэг. Хүүхэд бага наснаасаа хөдөлмөрийн чадвараа хөгжүүлдэг. Бага насны хүүхдэд өөртөө үйлчлэх чадварыг сургахдаа бие даан амьдрах хүслийг нь хадгалж үлдэх нь энэ насны том ололт, хөдөлмөр зүтгэлийг төлөвшүүлэх чухал хүчин зүйл юм. Залуу бүлгийн хувьд бидний гол үүрэг бол бие даасан байдал, ажилд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх явдал юм. 23 настай хүүхдийн хөдөлмөрийн үйл ажиллагаанд өөрийгөө халамжлах нь чухал үүрэг гүйцэтгэдэг. Шаардлагатай: 1. Гараа савангаар угааж, хуурай арчиж арчих чадварыг хөгжүүлэх. 2. Сам хэрэглэх, биеэ цэгцлэх чадварыг суулга. Хүүхдэд өөртөө үйлчлэх чадварыг хөгжүүлэхдээ тоглоомын арга техникийг өргөнөөр ашиглах хэрэгтэй. Тэд хүүхдэд эерэг сэтгэл хөдлөлийг төрүүлж, санахад хялбар болгож, шаардлагатай үйлдлүүдийг бэхжүүлдэг. энэ тоглоомын техникийг ашигла. Багш нь гартаа тоглоом тавиад түүний өмнөөс хүүхдүүдэд хандан: "Чи Ксюшад Пиггигийн хацар, хамар, духыг хэрхэн угаахыг зааж өгдөг. Та эхлээд юу хийх ёстойгоо санаж байна уу? Тийм ээ, ханцуй шамлан, одоо гар, нүүрээ норгоно. Жишээлбэл, хүүхдүүдийг угаахыг үргэлжлүүлэн зааж байхад багш Нука саван авч болно .... Glug glug gurgle, glug glug, glug glug gugule the water. Бүх залуус угаах дуртай. Цэвэр ус урсаж байна, бид яаж угаахаа мэддэг. Нэр үгээр үгсийн санг идэвхжүүлэх: саван, хөөс, ус, алчуур; одоо цагийн үйл үг: савангаар угаах, цутгах, угаах, арчих. Хүүхдийн хөдөлмөрийг зохион байгуулах, өөртөө үйлчлэх чадварыг сургахдаа хүүхдүүдийн бие даасан байдал, шаргуу хөдөлмөрийг бий болгох чухал хүчин зүйл болох хүслийг дарахгүй байх нь чухал юм. Хөдөлмөр бол ажил, үйл ажиллагаа, дасгал, өөрөөр хэлбэл хүчин чармайлт, хичээл зүтгэл, анхаарал халамж шаарддаг бүх зүйл юм. Хүүхдүүд бие биедээ туслахыг хичээх хэрэгтэй. Чухал:

1. Хувцас солих журам, хувцсыг тайлах дарааллын алгоритмыг багшийн тайлбарын хамт заах замаар хүүхдийн хөдөлмөрийн идэвхийг хөгжүүлэх. 2. Өмд өмсөж, товчийг бэхлэх чадварыг суулгах. 3. Товчлуурыг хэрхэн бэхлэхийг заахдаа сургалтын хэрэглүүр ашиглана. Товчлуурыг хэрхэн яаж бэхлэхийг шууд заах, сургалтын хэрэглэгдэхүүн ашиглан тайлбарын хамт (Хөвгүүд, охидын хүүхэлдэй, охид, хөвгүүдэд зориулсан хүүхэлдэйн хувцасны багц). 4. Цамцны цахилгаан товчийг бэхлэх чадварыг хөгжүүлэх, тэргүүлэх гарын хүчийг хөгжүүлэх, хувцсыг нямбай эвхэж сургах. 5. Цахилгаан товчийг бэхлэх чадварыг шууд сургах (дидактик гарын авлага ашиглан). Нэг, 2,3, 4. 5 алхаж байна Хүүхэлдэй буланд хэвтэж байна, Ээж бид хоёрыг харахгүй байна Цамц тайлж, товчийг нь хурдан боож өгье, Тэгээд хурдан зугаалцгаая аль болох..... 6. Хувцас (хөвгүүн, охин) гэсэн нэр үг ашиглан үгийн санг идэвхжүүл. “Хувцаслалт, цамц, шорт, юбка гэх мэт” одоо цагийн үйл үг: “товчлох, тайлах, тайлах, тавих, өмсөх” гэх мэт. Явган алхахдаа хувцаслахдаа уянгалаг мөрүүд туслах болно: Нар тэнгэрт алхаж байна, Цэлмэг өдрийн мэнд хүргэе, Хүүхдүүдээ бэлдээрэй, бид зугаалах цаг боллоо! Хурдан хувцаслаж, зугаалахаар бэлдцгээе. Хүүхдийн бие даан, анхааралтай хооллох хүслийг дэмжих, баруун гартаа халбага барих, хоолоо сайтар зажлах, том хүн сануулбал салфетка хэрэглэж, “баярлалаа” гэж хэлэх чадварыг хөгжүүлэх, хүүхдийг таних, хооллоход сургах шаардлагатай. зарим хоолыг нэрлэ: будаа, шөл, салат, нухсан төмс, котлет, жүүс гэх мэт. Жишээлбэл, тоглоом: "Хүүхэлдэйг хооллоорой." Насанд хүрэгчдийн ажлын сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх нь чухал юм. Ярианы нэр үгийг идэвхжүүлэх: сувилагч, эмч, боолт, термометр, эм, үйл үг: эмчлэх, боох, өмсөх, түрхэх... a. Сувилагчийн ажлыг ажиглах: (гялалзсан ногоон, иодоор эмчлэх; боолтоор боох....) б. Эмч, сувилагч, тогооч нарын ажлын байранд зорилтот зочлох.....

В. Бид нэгтгэхийн тулд "Эмнэлэг" дүрд тоглох тоглоом тоглодог. (Эмч, сувилагчийн үүрэг бол сурган хүмүүжүүлэгч юм). Тоглоомын үйл ажиллагаа: "Хүүхэлдэй өвчтэй байна" Өө, хурдан туслаач! Миний хүзүүг эмчил, би сонссонгүй: "Хэн ажилд юу хэрэгтэй вэ". Тусдаа даалгавар өгөх замаар хүүхдүүдийг гэр ахуйн үндсэн ажилд оролцуулах. Багш нь хүүхдээс ямар нэгэн зүйл хийхийг хүсээд зогсохгүй шаардлагатай бол тэр даруйдаа даалгавраа биелүүлэх хамгийн сайн арга замын талаар зөвлөгөө өгдөг. Мөн бага насны бүлэгт хүүхдүүд насанд хүрэгчдэд боломжтой бүх тусламжийг үзүүлэх боломжтой. Хичээлдээ бэлтгэхэд багшид туслах хүслийг бий болгох шаардлагатай: асрагч нар үдийн хоолны ширээ засдаг, хоолоо идэж дууссаны дараа ширээгээ цэвэрлэдэг. Тиймээс хөдөлмөрийн боловсролын чухал үүрэг бол хүүхдэд аливаа зүйлд анхаарал халамж тавих, эмх замбараагүй байдлыг анзаарах, өөрийн санаачилгаар үүнийг арилгах, зорилгодоо хүрэхийн тулд шаргуу хөдөлмөр, тууштай байдлыг бий болгох явдал юм. бусдад найрсаг хандах хандлага. Хөдөлмөрийн зөв боловсрол эзэмшсэн хүүхдүүд бусдын хөдөлмөрийг хүндэтгэдэг. Сурган хүмүүжүүлэгч: И.Т.Галяува

Урт хугацааны ажлын төлөвлөгөө

1 долоо хоног - өөрийгөө халамжлах

2 дахь долоо хоног - гэрийн ажил

Гурав дахь долоо хоног - байгальд ажиллах

1 долоо хоног

Тоглоом "Бид өөрсдийгөө угаахаар ирсэн" »

Бид мэднэ, бид мэднэ, тийм, тийм, тийм

Энд ус хаана нуугдаж байна вэ?

Гараад ир, архи,

Бид өөрсдийгөө угаахаар ирсэн

Хүүхдүүдэд өөрсдийгөө зөв угаахыг заах; соёл, эрүүл ахуйн ур чадварыг төлөвшүүлэх; Болгоомжтой байгаарай (хувцас бүү норго, ус цацаж болохгүй).

саван

Зорилго: Хүүхдүүдэд юмсыг эргүүлж сургах. Цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх

2 долоо хоног

Өрхийн хөдөлмөр

"Бүх зүйл өөрийн гэсэн байр суурьтай" яриа

Мэдлэгээ нэгтгэххүүхдүүдтоглоом хадгалах дарааллын талаар. Барилгын эд ангиудыг хайрцагт цэвэрхэн, нягт хийж сур.

Нягт нямбай байдал, бие даасан байдал, тоглоом, эд зүйлд болгоомжтой хандах, ажиллах хүслийг төлөвшүүлэх

3 долоо хоног

Байгальд хөдөлмөрлөх

Цэцгийн орыг услахад хүүхдүүдийг оролцуул

( багшийн удирдлаган дор ургамлыг услах).

Ургамлыг арчлах дүрмийг хүүхдүүдэд танилцуулах. Ургамалд ус, гэрэл хэрэгтэй, арчилж тордох, услах, шүрших хэрэгтэй гэсэн ойлголтыг хүүхдүүдэд өг. Хөдөлмөрийн үйлдлийг хийж сурах; ургамлыг арчлах, арчлах, хүндэтгэх хүслийг төлөвшүүлэх. Сониуч зан, санаачлагыг хөгжүүлэх.

Услах сав

4 долоо хоног

Өрхийн хөдөлмөр

"Таня хүүхэлдэйг ширээ засахад нь тусал" тоглоомын нөхцөл байдлыг харуулах.

Хөдөлмөрийн үндсэн ур чадварыг хөгжүүлэх; асрагчдаа ширээ тавихад нь туслах (салфетка, талхны сав, халбага зэргийг байрлуулах). Сав суулганы нэрс, сав суулгатай харьцах дүрмийг засах (сав суулга хаях ёсгүй, тэдгээр нь эвдрэх болно). Хамтарсан ажлаас сэтгэл ханамжийг мэдрэх, насанд хүрэгчидтэй хамтран ажиллах хүслийг хөгжүүлэх

10 САРЫН

1 долоо хоног

Угаах явцад өөрөө өөртөө үйлчлэх

"Ханцуйгаа шам" дасгал

Гараа цэвэрхэн угааж байх ёстой

Ханцуйвч нь нойтон байх ёсгүй

Хүүхдийг угаахаасаа өмнө ханцуйгаа шамлахыг заах; цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх,тайван байх, болгоомжтой байх (хувцас бүү норгох, ус цацаж болохгүй).

Хувцаслах, тайлах үед өөрийгөө арчлах

Тоглоомын нөхцөл байдлыг харуулах "Баавгайг алхахад бэлдэхэд нь тусалцгаая."

Хүүхдэд юмсыг эргүүлэхийг заа. Цэвэр нямбай байдал, хувцасны эмх замбараагүй байдлыг анзаарах чадварыг хөгжүүлэх, насанд хүрэгчдийн бага зэрэг тусламжтайгаар арилгах; тусгаар тогтнол

2 долоо хоног

Өрхийн хөдөлмөр

Тоглоом "Хогийн савыг хогийн саванд хий"

Хогны зориулалтын сагс байдаг гэдгийг хүүхдүүдэд тайлбарлах; цэвэр цэмцгэр байдал, дэг журмыг сахих зуршлыг төлөвшүүлэх

Хогийн сав

3 долоо хоног

Байгальд хөдөлмөрлөх

Тасалгааны ургамлыг услах

Ургамлыг зөв услахыг хүүхдүүдэд заах (навчны доор); ургамлыг арчлах хүслийг төлөвшүүлэх

услах сав

4 долоо хоног

Өрхийн хөдөлмөр

Багшид туслах ажилд хүүхдүүдийг татан оролцуулах

(GCD-д бэлтгэх )

Ширээн дээр тоног төхөөрөмжийг зөв байрлуулах чадварыг хөгжүүлэх; хариуцлагыг төлөвшүүлэх

Загварын самбарууд

11 САР

1 долоо хоног

Хувцаслах, тайлах үед өөрийгөө арчлах

"Трикогоо дотор нь эргүүл" дасгал

Хүүхдэд триког дотроос нь зөв эргүүлэхийг заах;нямбай, аливаа зүйлд болгоомжтой хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Тоглоомын нөхцөл байдлын дүрд тоглох

“Чи яагаад ханцуй шамлах хэрэгтэйг баавгайд хэл ».

Хүүхдүүдэд ханцуйгаа шамлахыг заа. Тайван, болгоомжтой байж сур (хувцас норгохгүй, ус цацаж болохгүй).

2 долоо хоног

Өрхийн хөдөлмөр

"Сандлаа байрлуулах" дасгал

Даалгаврын дагуу ажиллахыг хүүхдүүдэд заах; ажилд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх

3 долоо хоног

Байгальд хөдөлмөрлөх

Ургамлыг усаар шүрших

Ургамлын зохих арчилгааг үргэлжлүүлэн нэвтрүүлэх; байгальд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх

Шүршигч

4 долоо хоног

Насанд хүрэгчдийн ажилтай танилцах.

Цэвэрлэгчийн ажлыг ажиглах (газар услах, навч тармуур, хог хаягдал, түрдэг тэргээр зөөх).

Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийн үйл ажиллагаанд сонирхлыг хөгжүүлэх.

Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөр, тэдний ажлын үр дүнд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх. Ажиглалт, сониуч байдлыг хөгжүүлэх; насанд хүрэгчдийг дуурайх хүсэл

АРВАНХОЁРДУГААР САР

1 долоо хоног

Угаах явцад өөрийгөө арчлах.

"Таня хүүхэлдэйг угаа" дидактик тоглоом

Хүүхдэд хэрхэн угаахыг заах; тайван байх, болгоомжтой байх (хувцас бүү норгох, ус цацаж болохгүй).

Хувцаслах, тайлах үед өөрийгөө арчлах

Хүүхдүүдэд юмсыг эргүүлж сурга. Хувцас дээрх эмх замбараагүй байдлыг анзаарах чадварыг хөгжүүлж, насанд хүрэгчдийн бага зэрэг тусламжтайгаар арилгах

2 долоо хоног

Байгальд хөдөлмөрлөх

Сонгино тарих

Хүүхдүүдэд булцууг газарт наахыг заах; ажилд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх

Булцуу,

шороотой хайрцагнууд

3 долоо хоног

Эмээгийн ажлыг ажиглах (аяга таваг угаадаг, шал угаадаг).

Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийн үйл ажиллагаанд сонирхлыг хөгжүүлэх. Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөр, тэдний ажлын үр дүнд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх. Ажиглалт, сониуч байдлыг хөгжүүлэх; насанд хүрэгчдийг дуурайх хүсэл.

4 долоо хоног

Гэрийн ажилтай холбоотой зааварчилгаа

(Номуудыг цэгцлэх)

Мэдлэгээ нэгтгэххүүхдүүдномнууд хаана байгаа талаар.

Нарийвчлал, бие даасан байдал, ажиллах хүслийг төлөвшүүлэх. Хүсэл зоригийг хөгжүүлэх, насанд хүрэгчдэд туслах хүсэл эрмэлзэл, идэвхтэй, хичээнгүй байх, өгсөн даалгавраа биелүүлэх.

НЭГДҮГЭЭР САР

1 долоо хоног

Хувцаслах, тайлах үед өөрийгөө арчлах

"Бид бүх зүйлийг дарааллаар нь хийдэг" дасгал

Хүүхдүүдэд тодорхой дарааллаар хувцасаа тайлж, өмсөхийг заа

Угаах явцад өөрөө өөртөө үйлчлэх

Хөөс, сайтар зайлж угаана). Тайван, болгоомжтой байж сур (хувцас норгохгүй, ус цацаж болохгүй).

2 долоо хоног

Өрхийн хөдөлмөр

Хүүхдэд ширээ засахад нь тусал (салфетка, талхны сав, халбага зэргийг байрлуул )

Сав суулганы нэрс, сав суулгатай харьцах дүрмийг засах (сав суулга хаях ёсгүй, тэдгээр нь эвдрэх болно). Хамтарсан ажлаас сэтгэл ханамжийг мэдрэх насанд хүрэгчидтэй хамтран ажиллах хүслийг хөгжүүлэх.

3 долоо хоног

Байгальд хөдөлмөрлөх

Ficus навчийг угаана

Ургамлыг хэрхэн зөв арчлах талаар хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн заах; ургамалд анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх

Салфетка

4 долоо хоног

Тоглоом зохион байгуулах .

Мэдлэгээ нэгтгэххүүхдүүдтоглоом хадгалах дарааллын талаар. Барилгын эд ангиудыг хайрцагт цэвэрхэн, нягт хийж сур. Нягт нямбай байдал, бие даасан байдал, тоглоом, эд зүйлд болгоомжтой хандах, ажиллах хүслийг төлөвшүүлэх

ХОЁРДУГААР САР

1 долоо хоног

Хувцаслах, тайлах үед өөрийгөө арчлах

Тоглоом "Одежкиний байшин"

Хүүхдэд хувцасыг шүүгээнд хэрхэн зөв нугалахыг заах; эмх цэгцтэй байх хайрыг төлөвшүүлэх

Өөртөө үйлчлэх үйлчилгээ явагдаж байна

угаах

Тоглоомын нөхцөл байдалд тоглох "Катя хүүхэлдэйтэй гараа угаа"

Саван хэрэглэж сур (гараа саван хүртэлХөөс, сайтар зайлж угаана).Тайван, болгоомжтой байж сур (хувцас норгохгүй, ус цацаж болохгүй).

Саван

Катя хүүхэлдэй

2 долоо хоног

Байгальд хөдөлмөрлөх

Шувуудыг тэжээх

Шувууны хоолыг хэрхэн бэлтгэх талаар сурах: үдийн хоолноос үлдсэн талхны хэсгүүдийг гараараа бутлана.

Байгалийн сонирхлыг хөгжүүлэх; найрсаг харилцаа; нийтлэг сайн сайхны төлөө ажиллах хүсэл, ажиглалт.

Талх

Шувуу тэжээгч

3 долоо хоног

Өрхийн хөдөлмөр

Цасны замыг цэвэрлэх (жижиг хэсэг).

Багш эсвэл асрагчийн даалгаврыг гүйцэтгэж сур. Хүрзтэй ажиллах ур чадварыг хөгжүүлэх.

Эхэлсэн зүйлээ дуусгаж сур. Өдөр тутмын ажилд сонирхол, түүнд оролцох хүслийг төлөвшүүлэх; бие даан идэвхтэй ажиллах хүсэл; цэвэр ариун байдал, дэг журамд дуртай.

4 долоо хоног

Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийн талаархи танилцуулга

Эмнэлгийн өрөөнд сувилагчийн ажлыг ажиглах (боолт хийх, тос түрхэх, жинлэх, өндрийг хэмжих, хамар руу дусаах. ).

Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийн үйл ажиллагаанд сонирхлыг хөгжүүлэх. Насанд хүрэгчдийн ажил, хөдөлмөрийн нийгмийн ач холбогдлын талаар тодорхой санаа өгөх.

Насанд хүрэгчдийн хийсэн хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа, тэдний ажлын үр дүн, ажилд шаардлагатай тоног төхөөрөмж, багаж хэрэгсэл, материалын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх. Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөр, тэдний ажлын үр дүнд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх. Ажиглалт, сониуч байдлыг хөгжүүлэх; насанд хүрэгчдийг дуурайх хүсэл; насанд хүрэгчдийн ажлын үйл ажиллагааны талаархи хүлээн авсан сэтгэгдэл, санааг дүрд тоглох тоглоомд тусгах хүсэл.

ГУРАВДУГААР САР

1 долоо хоног

Угаах явцад өөрөө өөртөө үйлчлэх

"Нүүрээ арчъя"

Хувцаслах, тайлах үед өөрийгөө арчлах

Дидактик тоглоом "Хэхэх".

Өөр өөр бэхэлгээг ашиглаж сур. Цэвэр цэмцгэр байдал, хувцасны эмх замбараагүй байдлыг анзаарах чадварыг төлөвшүүлж, насанд хүрэгчдийн бага зэрэг тусламжтайгаар арилгах

2 долоо хоног

Өрхийн хөдөлмөр

Сандал байрлуулах (д бүлэг өрөө, танхимд.

Өгөгдсөн даалгаврыг эцэс хүртэл биелүүлэх, хамтран ажиллах, мөр зэрэгцэн ажиллах, үйл ажиллагааны явцад харилцах, даалгаврын дагуу ажиллаж сурах. Найрсаг харилцааг бий болгох.

Тэвчээр, тэвчээр, үнэн зөв байдлыг хөгжүүлэх. Туслах хүслийг төлөвшүүл

3 долоо хоног

Байгальд хөдөлмөрлөх

Багшийн удирдлаган дор алтанзул цэцэг, гладиоли, гладиоли зэрэг булцууг тарина .

Ургамлыг тарьж сур (булцууны аль хэсэг нь газарт тарих ёстой).

Ургамлыг арчлах талаархи санаагаа бататгах.

Байгалийн сонирхлыг хөгжүүлэх; найрсаг харилцаа; нийтлэг ашиг тусын төлөө ажиллах хүсэл эрмэлзэл, ажилдаа хичээнгүй байдал, үнэн зөв байдлыг харуулах.

4 долоо хоног

Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийн талаархи танилцуулга

Угаалгын газар руу аялал хийх

индүүдэх үйл явцыг хянах. "Катягийн хүүхэлдэйний хувцсыг индүүдье" тоглоомын нөхцөл байдал.

Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийн үйл ажиллагаанд сонирхлыг хөгжүүлэх. Насанд хүрэгчдийн ажил, хөдөлмөрийн нийгмийн ач холбогдлын талаар тодорхой санаа өгөх.

Насанд хүрэгчдийн хийсэн хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа, тэдний ажлын үр дүн, ажилд шаардлагатай тоног төхөөрөмж, багаж хэрэгсэл, материалын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх. Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөр, тэдний ажлын үр дүнд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх. Ажиглалт, сониуч байдлыг хөгжүүлэх; насанд хүрэгчдийг дуурайх хүсэл; хүлээн авсан сэтгэгдлийг тусгах хүсэл

Дөрөвдүгээр сар

1 долоо хоног

Угаах явцад өөрийгөө арчлах.

“Ус, ус...” хүүхдийн шүлгийг унших нь

Заах: нүүрээ угааж, тайлсан алчуураар хатааж, сайтар өлгө. Хувийн ариун цэврийн хэрэглэл (алчуур) болгоомжтой хэрэглэж сур.

Хувцсаа өмсөж байхдаа өөртөө үйлчлэх

"Бидний юм унтдаг" дасгал

Хүүхдэд өндөр сандал дээр зүйлийг цэвэрхэн байрлуулахыг заах; аливаа зүйлд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх

2 долоо хоног

Гэрийн ажилтай холбоотой даалгавар

Алхаж явахаасаа өмнө тоглоом цуглуул

Багш эсвэл асрагчийн даалгаврыг гүйцэтгэж сур. Эхэлсэн зүйлээ дуусгаж сур. Тоглоомонд анхаарал халамж тавих, өдөр тутмын ажилд сонирхол, түүнд оролцох хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх; ажиллах хүсэл

3 долоо хоног

Байгальд хөдөлмөрлөх

Тасалгааны ургамлыг услах

Ургамлыг хэрхэн зөв услах талаар үргэлжлүүлэн заах; ургамалд анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх

услах сав

4 долоо хоног

5 САР

1 долоо хоног

Угаах явцад өөрөө өөртөө үйлчлэх

Алчуураа цаг тухайд нь хэрэглэж сур .

Тайван, эелдэг зан гаргаж сурах; хувийн ариун цэврийн хэрэглэл (алчуур) болгоомжтой хандах;

2 долоо хоног

Гэрийн ажилтай холбоотой даалгавар.

Хог цуглуулах .

Багш эсвэл асрагчийн даалгаврыг гүйцэтгэж сур. Бие даан идэвхтэй ажиллах хүслийг төлөвшүүлэх; цэвэр ариун байдал, дэг журмыг хайрлах, нийтлэг сайн сайхны төлөө шаргуу ажиллах хүсэл; бусдад чухал ач холбогдолтой ажилд үр дүнд хүрэх хүсэл.

3 долоо хоног

Байгальд хөдөлмөрлөх

Цэцгийн цэцэрлэг, ногооны цэцэрлэгийг услахад багшид тусал .

Услах саванд ус зөөж, ургамал услахыг зөв хийж сурах (навчны доор жигд асгах). Бие даасан байдал, үнэн зөв байдал, нийтлэг сайн сайхны төлөө ажиллах хүслийг төлөвшүүлэх.

4 долоо хоног

Эхний бага бүлгийн өрхийн ажил

Оролцох" href="/text/category/vovlechenie/" rel="bookmark">тэдтэй хамтран хэрэгжүүлэх боломжтой ажилд оролцож, хийж болох зааварчилгааг өгдөг.

Хүүхдүүд гэр бүл, цэцэрлэг, гудамжинд насанд хүрэгчдийн ажиглагдсан хөдөлмөрийн үйлдлүүдийг нэрлэх чадвартай байх ёстой: асрагч нь аяга таваг угааж, арчих; тогооч шөл, компот, бусад хоол бэлтгэх; ээж нь хувцас оёж, хувцас угааж, индүүддэг; Цэвэрлэгч замуудыг шүүрдэж, цасыг цэвэрлэнэ.

Өдөр тутмын ажлын талаархи санаа бодлыг бий болгохын зэрэгцээ насанд хүрсэн хүүхдүүдийг туслах ажилтнаар оролцуулдаг: багшийн хүсэлтээр хүүхдүүд тоглоомын талбайд тоглоом авчирч, ширээн дээр сандал байрлуулж, үйл ажиллагаанд зориулж материалыг авчирч, тайлж, шал, навчнаас цаас цуглуулдаг. талбай дээр ширээн дээр тавагтай талх авчир. Энэ бүхэн нь хүүхдүүдийн хөдөлмөрийн ур чадварыг эзэмшихэд хувь нэмэр оруулж, ирээдүйд илүү төвөгтэй хөдөлмөрийн үйл ажиллагаанд бэлтгэдэг.

Багш нь үндсэн ажлын даалгавраа биелүүлэхийг бусад хүмүүст - үе тэнгийнхэн, асрагч, эцэг эх, жижүүр зэрэг халамжлахтай холбодог. Үүний зэрэгцээ багш нь насанд хүрэгчдэд туслах, зааврыг нь биелүүлэх, цэвэр ариун байдал, дэг журмыг сахих хүслийг төрүүлдэг: хөлийг сайтар арчиж, хог хаяхгүй, угаахдаа шалан дээр ус асгаж болохгүй, тоглоомоо хаях хэрэггүй.


Ажлын арга. Гэрийн ажилд сурган хүмүүжүүлэх удирдамжийг энэ бүлгийн хүүхдүүдийн насны онцлогийг харгалзан явуулдаг.

Багш нь хөдөлмөрийн үндсэн ур чадварыг бий болгож, хүүхдийн үйл ажиллагаа, бие даасан үйл ажиллагаа, насанд хүрэгчдийг дуурайх хүсэл эрмэлзэлд тулгуурладаг. Багшийн үүрэг бол "Би үүнийг өөрөө хийдэг!" Гэсэн тууштай байдлыг дэмжиж, урамшуулах, мөн хүүхдүүдэд зорилготой үйл ажиллагааг сургах явдал юм. Энд хөдөлмөрийн зохион байгуулалтын хамгийн хүлээн зөвшөөрөгдсөн хэлбэр бол хувь хүн юм. Хүүхэд багштай харьцахдаа тодорхой үйлдэл хийж, дараа нь хэд хэдэн үйлдлийг хийж сурдаг.

Багш нь энэ болон бусад үйлдлийг хэрхэн гүйцэтгэхийг харуулах, тайлбарлахад онцгой анхаарал хандуулдаг. “Иймэрхүү тавгийг хоёр алгаараа ав. Би яаж барьж байгааг хар даа. Тийм ээ, үүнийг сайн барь, битгий налуулаарай" гэж багш "Тэгээд би таваг авъя." Ширээн дээр тавьцгаая. Энд таваг тавь, Олечка. Та болон бүх хүүхдүүд талхтай шөл иднэ." Хүүхэд даалгавраа амжилттай гүйцэтгэсэнд багш баярлаж, охин ч бас баяртай байна. Тэрээр гэрийн ажилд оролцох анхны хичээлээ авсан.

Хүүхдийг ажилтай танилцуулахдаа үйл ажиллагааны зорилго, ажлын үр дүнг хоёуланг нь олж харах нь чухал юм. Үүнийг насанд хүрэгчдийн үзүүлэх, тайлбарлах замаар хөнгөвчилдөг. Тэрээр: "Тавгыг хоёр гараараа барь. Өөрийнхөө эсрэг бүү түшиглэ. Ширээн дээр таваг тавь, залуус талхтай шөл иднэ." Энэ бүхэн хүүхдэд ойлгомжтой байдаг. Тэр зөвхөн таваг ширээн дээр авчрахаас гадна хүссэн үр дүндээ хүрч, ширээн дээр тавиад байгаадаа таашаал авдаг.

Гэхдээ тухайн үйлдлийг хэрхэн гүйцэтгэх ёстойг зөвхөн харуулж, тайлбарлах нь хангалтгүй юм. Хүүхэд яаралтай тусламж авах шаардлагатай байна. Багш, хүүхэд хоёр баавгай эсвэл машин авч явах боломжтой; Хүүхдэд харандаагаар тавиур өгч, түүнийг хэрхэн барихыг (хүүхдийн гараар чанга атгах) гараас нь гулсахгүйн тулд шүүгээнд хийнэ. Аажмаар хүүхдүүд ур чадвар эзэмшиж, насанд хүрсэн хүн хүүхэд хэцүү үйлдэл хийсэн тохиолдолд л тусламж үзүүлэхээр хязгаарлаж болно. Та үйлдлүүдийг эзэмшиж байхдаа багш өөр арга хэрэглэдэг - сануулга: "Чи, Костя, сандлаа ширээн дээр тавихдаа үргэлж бага зэрэг өргөж байгаарай. Дараа нь тийм ч их чимээ шуугиантай байх болно. Үүнийг яаж хийхийг надад харуул. Энэ сайн байна. Яг ийм маягаар өөр сандал тавь” гэсэн.

Тайвширсан, ажил хэрэгч уур амьсгалыг бүрдүүлэх, хүүхдийг аливаа ажлыг яаравчлуулахгүй байх, өөрийнхөө хийж чадах зүйлийг түүний төлөө хийхгүй байх нь маш чухал юм. Мэдээжийн хэрэг, та хүүхэд юу хийх, хэрхэн хийх талаархи шаардлагуудын тогтмол байдлыг санаж байх хэрэгтэй. Тиймээс багш ажилдаа зөвхөн дараах дарааллаар хүүхдийн анхаарлыг татдаг: "Эхлээд та бүх харандаагаа ширээн дээрээс цуглуулж, хурц үзүүр нь нэг талдаа байхаар нугалж, тавиур дээр тавь (шил, шил,). шил) хурцлаагүй хэсгийг нь доош нь тавиад тавиурын тавиур дээр аваачна." Хэрэв насанд хүрсэн хүн шаардлагын агуулгад тогтмол хэвээр байвал хүүхэд шаардлагатай үйлдлүүдийг сурч, дарааллыг нь эзэмших болно. Хүүхэд тодорхой арга замаар үйлдэл хийх зуршилтай болно.


Үүний нэг жишээ бол "Тоглоомууд Колягаас хэрхэн зугтсан бэ" тоглоомын үйл ажиллагаа юм. Тоглоомын агуулга нь Коля хүү тоглоомоор тоглох дуртай байсан ч тоглоомыг тавихаас залхуурсан явдал юм. Нэг өдөр машин, бөмбөг, баавгай, блокууд хүүгээс зугтав. Тэр уйдаж, уйлж: "Чи яагаад тоглоомоо арчилж, байранд нь тавиагүй юм бэ? Хэрэв тэд над дээр эргэж ирвэл би үргэлж тэднийг цэвэрлэх болно." Тоглоомууд энэ үгийг сонсоод Коля руу буцаж ирэв. Тэр баавгай, блок, бөмбөг, машинд сэтгэл хангалуун байсан бөгөөд бүх зүйлийг эмх цэгцтэй хослуулсан.

Үйл явдал өрнөх тусам залуус Коля тоглоомоо эмх цэгцтэй болгоход нь тусалж чадна. Та хүүхдүүдээс тоглоом яагаад хүүгээс зугтсан, хүүхдүүдийг орхихгүйн тулд юу хийх хэрэгтэйг асууж болно. Энэ бүхэн нь хүүхдүүдэд гэрийн ажилд зөв хандлага, түүнийг сонирхох, шаардлагатай арга хэмжээг эзэмших боломжийг олгодог.

Хүүхдүүдийн амжилтыг тэмдэглэх хэрэгтэй. Урам зориг нь хүүхдэд баяр баясгалантай сэтгэл хөдлөл, үйлдлийг давтах, хүссэн үр дүндээ хүрэх хүсэл эрмэлзэлийг бий болгодог.

Насанд хүрэгчдийн гэрийн ажлын талаархи хүүхдүүдийн санаа бодлыг бий болгохын тулд багш нь тусгай ажиглалт зохион байгуулж, асрагч юу хийдэг (аяга таваг, цонх, шалыг цэвэрлэх, бүлэг, угаалгын өрөө, хувцас солих өрөөг эмх цэгцтэй байлгах), хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг. Хүүхэлдэйний даавууг угаах, индүүдэх, тоглоомын гэрт эмх цэгцтэй байх. Хүүхдүүдийг харсан зүйлийнхээ талаар ярихад урих нь чухал юм. Үүний зэрэгцээ яриаг харилцан яриа хэлбэрээр биш харин хүүхдэд санаж, дуртай зүйлээ чөлөөтэй илэрхийлэх боломжийг олго.

Ийм ажиглалтыг зохион байгуулахдаа багш хүүхдүүдэд насанд хүрэгчдийн ажилд оролцох боломжийг олгодог нөхцөл байдлыг ашигладаг: халбагаа шүүгээнд хийх, өөдөс өгөх, ус авчрах, багшийн угаасан хүүхэлдэй хувцасыг намхан өлгүүрт өлгөх. олс.

Хүүхдэд зориулсан үндсэн ажлын даалгаврыг гүйцэтгэх нь хоёр, гурван настай хүүхдүүдэд нэлээд хүртээмжтэй бөгөөд нэгэн зэрэг үнэ цэнэтэй бөгөөд энэ нь тэднийг сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны ажилд бэлтгэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч

3 9 ..

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын эхний бага бүлгийн хөдөлмөрийн үйл ажиллагааны боловсрол

Хүүхдийн бие махбодийн насжилттай холбоотой чадвараас шалтгаалан амьдралын 3 дахь жилийн хүүхдийн хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа маш хязгаарлагдмал хэвээр байна. Энэ үе шатанд хөдөлмөрийн үйл ажиллагааны урьдчилсан нөхцөлийг бүрдүүлэх, эрүүл ахуйн ур чадвар, өөрийгөө арчлах чадварыг бий болгох зорилтууд шийдэгддэг.
Хүүхэд 2 наснаас эхлэн насанд хүрэгчдийн ажилд сонирхолтой болж, тэдэнд туслах хүсэл эрмэлзэл төрж эхэлдэг. Жишээлбэл, сувилагчийн ажлыг танилцуулахдаа багш: "Хүүхдүүд ээ, Анна Ивановна шалыг хэрхэн угааж, бүлгийг хэрхэн цэвэр байлгахыг хичээдэг вэ?" Гэж хэлэв. Эсвэл: "Хэн цаасыг шалан дээр тараасан бэ? Одоо бид Оля, Ира, Серёжа нартай хамт хогоо цуглуулах нь хэцүү байх болно. Тэд Аннад хайртай Ивановна, тэд түүний ажилд тусалдаг."
Энэ насны хүүхдүүдийн хөдөлмөрийн хүмүүжлийн гол зүйл бол тэднийг өөртөө үйлчлэх, энэ төрлийн ажилд энгийн ур чадварыг бий болгох явдал юм. Хүүхэд ажлын үр дүнг харж, түүний хэрэгцээг өөртөө мэдрэх болно гэдгийг харгалзан хүүхдэд зориулсан зорилгоо тодорхой, хэрэгжүүлэх боломжтой, ойлгомжтой байх ёстой. Би насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар ханцуйндаа товчлууруудыг бэхэлсэн - тоглоход тохиромжтой болсон, ханцуй нь гар дээр унахгүй, саад болохгүй; Багшийн тусламжтайгаар би гутлаа уясан - алхахад тухтай болсон, хоншоор нь хөл дороо орооцолдохгүй; Би гараа угаасан - сэтгэл ханамжийн таатай мэдрэмжийг мэдэрсэн гэх мэт.
Бага насны хүүхдийн хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа тоглоомын хэлбэрээр явагдах ёстой. Тоглоомын арга техник нь хүүхдүүдэд баяр баясгалантай, сэтгэлийн хөдөлгөөнийг бий болгож, улмаар хөдөлмөрийн ур чадварыг илүү амжилттай сурахад тусалдаг. Тиймээс багш хүүхдүүдийг Пигги зааж өгөхийг урьж, гахай руу эргэж: "Гахай, манай залуусын триког тайлж сур! гэх мэт.
Өөртөө үйлчлэх тодорхой ур чадварыг төлөвшүүлэх нь үргэлж тухайн үйлдлийг шууд үзүүлэх, тайлбар өгөх, дараа нь хүүхдүүдтэй хамт үйлдлийг гүйцэтгэхээс эхэлдэг. Жишээлбэл, сурагчдад гараа угаахыг заахдаа багш дээлийнхээ ханцуйг шамлан, гараа савангаар угааж, үрж, зайлж, арчиж, дараа нь хүүхдүүдийг эдгээр үйлдлийг ижил дарааллаар давтахыг уриалдаг. Үүний зэрэгцээ тэрээр шүлэг, хүүхдийн шүлэг, дуу зэргийг ашиглан хүүхдүүдэд баяр баясгалантай сэтгэл хөдлөлийг бий болгохыг хичээдэг. Жишээлбэл:
Цэвэр ус
Вовагийн нүүрийг угааж,
Таня - алгаа таших,
Мөн хуруунууд нь Антошад зориулагдсан.
Дууг уншиж байх үед багш Антоша хүүхэлдэйний гарыг угааж, арчиж, хүүхдүүдийг гараа алчуураар хатаахыг урьсан.
Хүүхдүүдэд хувцсаа тайлахыг зааж байхад багш нь тэдэнтэй хамт явж байсан хүүхэлдэй Машаг тайлж өгдөг. Тэрээр өөрийн үйлдлүүдийг "Маша хүүхэлдэй малгайгаа тайлж, дээд тавиур дээрх шүүгээнд хийв. Хараач, Маша, одоо бүх залуус малгайгаа тайлж, дээд тавиур дээр шүүгээнд хийнэ. .” гэх мэт. Сурах үйл явцад хүүхдэд сайн сайхан сэтгэл, сэтгэлийн дэм, цаг тухайд нь тусламж, дэмжлэг хэрэгтэй. Энэ нь хүүхдийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлж, түүнд баяр баясгалан, сэтгэл ханамжийг төрүүлдэг.
2-3 настай хүүхдүүд насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар хувцас, гутлаа тайлах (урд талын товчийг тайлах, хоншоорыг тайлах), тодорхой дарааллаар хувцас тайлах, эд зүйлсийг нямбай нугалахад суралцдаг.
Энэ насны бүлэгт хүүхдүүдийг бие даасан энгийн даалгавар (тоглоом авчрах, бөмбөгийг байранд нь тавих гэх мэт) хийхэд татан оролцуулахыг зөвлөж байна. Хэрвээ хүүхэд захиалга өгөхөөс татгалзвал та шаардах ёсгүй. Тоглоомын техникийг ашиглах нь дээр. Жишээлбэл, багш: "Вова ямар том машинтай вэ, тэр одоо шалан дээр байгаа бүх шоонуудыг хурдан зөөвөрлөж, тавиур дээр байрлуулна." Эсвэл: "Манай сайн гэрийн эзэгтэй Оля, тэр одоо шалан дээрх бүх өөдөсийг авч, нугалж, шүүгээнд нууж, гэр нь цэвэрхэн, эмх цэгцтэй байх болно."
Гэрийн ажилд хүүхдүүдийг хөдөлмөрийн шинэ үйл ажиллагаатай танилцуулах нь хүүхдийн насанд хүрсэн хүнтэй хамтарсан үйл ажиллагаанаас эхлэх ёстой. Нэгдүгээрт, багш хүүхэд рүү ханддаг, жишээлбэл, ширээг арчихад туслах хүсэлт гаргадаг. Дараа нь тэр юу хийх ёстойг хэлж, харуулж, хүүхдийг түүнтэй ажиллахад тайван, эелдэгээр урамшуулдаг. Жишээ нь: "Өнөөдөр Таня надад ширээг чийгтэй даавуугаар арчихад туслах болно. Энэ бол та даавууг нугалж, ширээг арчиж хаях хэрэгтэй: дунд болон бүх булангууд Тэр ширээгээ ямар цэвэрхэн арчсан бэ, би ганцаараа баймаар байна Түүнгүйгээр хэцүү байх байсан, би удаан ажиллах байсан!" Ийм хамтарсан үйл ажиллагаа нь ялангуяа хүүхэд, насанд хүрэгчдийн хооронд холбоо тогтооход тусалдаг.
Ажлын явцад хүүхдэд хүмүүнлэг сэтгэлгээ, эерэг харилцааг төлөвшүүлэх, хүүхдийг хариу үйлдэл үзүүлэх, энэрэнгүй байхад урамшуулах зэрэгт онцгой анхаарал хандуулах хэрэгтэй (“Коля, Оляад шоо цуглуулахад тусалъя... Бид ийм л нөхөрсөг юм! Бид бүх зүйлийг хурдан цэвэрлэв. !"). Багш нь хүүхдүүдэд эелдэг, найрсаг харьцах жишээг өгөх ёстой. Жишээлбэл, шалнаас хүүхэлдэй аваад: "Чамайг хэн алдсан бэ, Таня таны ээж хэн бэ, Таня, охиноо өрөвч, түүнийг тэргэнцэрт суулгаарай?"
Бүлэгт найрсаг, сэтгэл хөдлөлийн уур амьсгалыг бий болгох нь тоглоомын үечилсэн дүр төрх, багшийн хүүхдүүдтэй нэг эсвэл өөр дүрийн өмнөөс яриа өрнүүлэх тоглоомын арга барилаар тусалдаг. Жишээлбэл, Варварушка эмээ, баавгай Топтыжка эсвэл бусад үлгэрийн баатрууд хүүхдүүд дээр ирж, тэднийг магтаж, эелдэг үгээр урамшуулж эсвэл зөөлөн хэлбэрээр тайлбар хийж болно ("Манай баавгай Топтыжка Саша тоглоомыг сайн хаядаггүйг анзаарсан") ; "Женя, та тоглоомыг тоглоомон дээр тогшиж болохгүй, энэ нь тэднийг эвдэж болзошгүй").
Багш нь хүүхдүүдэд бүх амьд зүйлд анхаарал халамж тавих хандлагыг байнга төлөвшүүлж, байгалийн булангийн оршин суугчдад анхаарал халамж тавихыг заадаг. Насанд хүрэгчдийн хувийн жишээ нь ялангуяа үр дүнтэй байдаг. Тиймээс шувууг халамжилж байхдаа багш: "Сайн, хөөрхөн шувуу, чи маш жижигхэн юм, бид бүгд танд хайртай, одоо бид ус асгаж, үр тариа өгье, тэгвэл та үргэлж бидэнд дуугаа дуулах болно. .” гэх мэт.
Хүүхдүүдэд хамтарсан үйл ажиллагааны урьдчилсан нөхцөлийг бий болгож, хүүхдүүдийг бие биетэйгээ богино хугацаанд харьцаж, бие биедээ саад учруулахгүйгээр хамтран ажиллахад сургаж, үе тэнгийнхэндээ өрөвдөх сэтгэлийг бий болгох шаардлагатай байна ("Хараач, Андрюша, энэ нь ямар хэцүү вэ? Верочка шоо дөрвөлжингөө ганцаараа өргөж, тавиур дээр тавь!" Эсвэл: "Залуусаа, манай бяцхан бөжин яагаад инээж байгааг мэдэхгүй байна уу ... Тэр надад хэлэв Андрюша, Ирочка нар хэрхэн хамтран ажиллаж байгаад маш их баяртай байна."
"Бүжин унтъя", "Хүүхэлдэйг Настя хувцаслацгаая", "Хүүхэлдэйг эмчил" гэх мэт дидактик тоглоомууд нь хүүхдүүдэд хөдөлмөрийн ур чадварыг эзэмшүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг.

Холбогдох хэвлэлүүд