Эхний бүлгийн нээлттэй хичээлүүд. Бага насны бүлгийн нэгдсэн хичээл: "Ийм хэрэгтэй зүйл. Хурууны тоглоом "Энэ хуруу бол ээж"

Хүүхдийн мэдрэхүйн чадварыг хөгжүүлэх: бүхэл бүтэн хэсгийг хэсэгчлэн сэргээх чадвар. Зургийг контурын дагуу зурах чадвараар дамжуулан гар, нүдний зохицуулалттай үйлдлийг хөгжүүлэх. Зурагт үзүүлсэн объектыг таньж, нэрлэж сур. Ижил төстэй зургуудыг олоорой. Яриа хөгжүүлэх, идэвхтэй үгсийн санг баяжуулах, шинэ танил үгсийг танилцуулах, давтах (машин, пирамид, туулай, шар шувуу, тахиа, тахиа).

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу бага насны бүлгийн хичээлийн хураангуй"

-Танин мэдэхүйн хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй (бага насны бүлэг) сэдвээр:
Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу бага насны бүлэгт зориулсан хичээлийн хураангуй

Эрт насны бүлэг

Боловсролын бүс: "Танин мэдэхүй"

Үйл ажиллагааны төрөл: "Харилцааны"

Сэдэв: "Хоёр хагасаас зураг цуглуул"

Зорилтот:Гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх

Даалгаврууд: Хүүхдийн мэдрэхүйн чадварыг хөгжүүлэх: бүхэл бүтэн хэсгийг хэсэгчлэн сэргээх чадвар. Зургийг контурын дагуу зурах чадвараар дамжуулан гар, нүдний зохицуулалттай үйлдлийг хөгжүүлэх. Зурагт үзүүлсэн объектыг таньж, нэрлэж сур. Ижил төстэй зургуудыг олоорой. Яриа хөгжүүлэх, идэвхтэй үгсийн санг баяжуулах, шинэ танил үгсийг танилцуулах, давтах (машин, пирамид, туулай, шар шувуу, тахиа, тахиа).

Шинэ баатартай уулзахдаа хүүхдүүдэд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:зураг Объектын зураг - хоёр багц. Багц бүрээс ижил зургуудыг сонгоно (тус бүр нь 2 ширхэг). Босоо болон хэвтээ байдлаар огтолж байхдаа бүрэн ижил хэсгүүдийг бүрдүүлдэг зургуудыг ашиглах шаардлагатай: холбогдсон үед тэдгээр нь нэг бүтэн (пирамид, туулай, машин, тахиа гэх мэт) болдог.

1. Зохион байгуулалтын мөч

Сайн уу, тэнгэр цэнхэр байна (гараа дээш өргө)

Сайн уу, алтан нар (гараараа тойрог зур)
Сайн байна уу, хөнгөн сэвшээ салхи (толгойн дээгүүр гараа савлах)
Сайн уу, бяцхан цэцэг, (гараа урагш сунгана)
Сайн уу, өглөө, өдрийн мэнд, (зүүн, баруун тийш эргэх)
Бид сайн уу гэж хэлэхээс залхуурдаггүй!

2. Хүсэл эрмэлзэл – чиг баримжаа олгох үе шат

Хөгжилтэй хөгжим, бүжигт тоглоомон алиалагч (зураг) бүлэгт орж ирдэг.

Алиалагч: Сайн уу хүүхдүүд ээ!

Би хажуугаар нь нисэж яваад цонхоор чамайг харсан.

Бодоод үз, би орж ирээд хүүхдүүдийг гайхшруулна!

Би хөгжилтэй, зальтай, залуухан байна!

Та нар бүгд ямар үзэсгэлэнтэй, хөгжилтэй юм бэ! Ингээд танилцацгаая! Намайг Тишка гэдэг. Би циркээс чам дээр ирсэн. Таны нэр хэн бэ? (Хүүхдүүдтэй уулзах)

3. Хайлтын шат

Тавиур дээрх алиалагч нь хоёр хэсэгт хуваасан зургуудыг авчирдаг бөгөөд хүүхдүүд зургийн хэсгүүдийг янз бүрийн аргаар угсарч байх ёстой.

4. Практик үе шат

Одоо бид "Миний гэр бүл" хурууны тоглоомыг санах болно.

ХУРУУНЫ ТОГЛООМ "МИНИЙ ГЭР БҮЛ"

Энэ хуруу өвөө

Энэ хуруу бол эмээ

Энэ хуруу бол аав

Энэ хуруу бол ээж

Энэ хуруу бол би

Энэ бол миний бүх гэр бүл!

Миний гарт юу байгаа вэ? Зураг (хүүхдийн хариулт, найрал ба ганцаарчилсан)

Өө, бүх зураг тарсан байна, та нар намайг цуглуулахад тусалж чадах уу? Мөн залуусын зургууд нь энгийн биш, зүсэгдсэн, хоёр ижил хагасаас бүрддэг. "Бүтэн пирамид", "бүхэл бүтэн машин" гэх мэт зургийг авахын тулд зургийг зөв нугалах хэрэгтэйг тайлбарлав. Хоёр хагасыг нэмж, үүссэн зургийг бүхэлд нь зурагтай харьцуулах техникийг харуулав. (Хүүхдүүд ширээний эргэн тойронд тойрог болж зогсохыг урьж байна.)

хоёр зураг, жишээлбэл, пирамид ба бөжин, машин ба тахиа, өргөст хэмх, улаан лооль. Хүүхэд хэлбэр, өнгөөрөө эрс ялгаатай хоёр сонголтоос зургийг сонгоно.

Залуусдаа маш их баярлалаа!!! Чамгүйгээр би яах байсан бэ? Та ямар хурдан зургуудаа цуглуулж чадсан бэ, сайн байна!!!

Зүгээр л сайхан! Залуус аа! Би чамтай тоглохыг үнэхээр хүсч байна! Чи надтай тоглохыг хүсч байна уу? Хураа! Хураа! Тоглоом эхэллээ!

D/тоглоом "Товчнуудыг өнгөөр ​​нь цэгцлэх"

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, өмнө нь олон өнгийн товчлууруудыг тарааж өгдөг. Та товчлууруудыг тодорхой өнгийн аяганд хийх хэрэгтэй. Хүүхдүүд товчлууруудыг сонгож, өгөгдсөн өнгөний дагуу байрлуулна.

Би чам дээр хөгжилдөж, жаахан юм сурах гэж ирсэн. Миний найзууд надтай хамт байна, хараарай, хүүхдүүд ээ! Та алиалагч болохыг хүсч байна уу? 1,2,3,4,5 гээд алиалагч нар гарч тоглолоо.

"Улаан үстэй алиалагч" биеийн тамирын дасгал»

Улаан үстэй, сэвхтэй алиалагч (хүүхдүүд толгойгоо илээд сэвх харуулдаг)

Хүүхдүүдэд үнэхээр таалагдаж байна (гурван алга ташилт)

Хамар нь улаан улаан лооль шиг (гараараа хамраа ээлжлэн цохих,

Түүний нүдэнд урам зориг байдаг (түүний гарны тусламжтайгаар тэд нүдийг дүрсэлж, сормуусаа хуруугаараа алгадав)

Нэг бол уйлна, дараа нь инээнэ (долоовор хуруугаараа нүд рүү, дараа нь уруул руу)

Тэр эелдэг, эсвэл зодолддог (тэд гараа цохиж, дараа нь нударгаа урагш шиднэ)

Өө, тэр ямар болхи вэ (гараа бүсэндээ тэврэн, бие нь зүүн, баруун тийш хазайсан,

Гэхдээ бид бүгдээрээ түүнд ийм хэрэгтэй (гараа цээжин дээрээ, хажуу тийш, туузан дээр нь нийлүүлсэн).

5. Тусгал-үнэлгээний үе шат

Залуус аа, бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

Хэн бидэнд зургуудыг авчирсан бэ?

Зургууд хэдэн хагастай вэ?

Та ямар зургуудыг эвлүүлсэн бэ?

Та алиалагчтай тоглох дуртай байсан уу?

Миний циркт эргэн ирэх цаг боллоо. Мөн би чамд бөмбөлөг бэлэглэж байна! Тоглоом "Бөмбөлөг"

Хүүхдүүд хөгжилтэй хөгжимд гантиг чулуугаар тоглодог. Баяртай!

Байгууллага: MBDOU Калининский д/с "Солнышко"

Орон нутаг: Кемерово муж, Калининский тосгон

Зорилго: жилийн турш олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх

Даалгаварууд:

  • Амьтныг уйлах дуугаар нь таних чадварыг бэхжүүлэх
  • багшийн ард заасан чиглэлд дөрвөн хөлөөрөө мөлхөх чадвар
  • Сайн уу, баяртай гэж хэлэх чадварыг бэхжүүлэх;
  • бүлэг, нэр барилгын материал - шоо, бөмбөг
  • өөрийн барилга байгууламж барихдаа барилгын материалын танил хэлбэрийг ашиглах чадвар; ирмэг дээр нь тоосго тавьж, өөр тоосго тавих;
  • объектыг хэмжээгээр нь харьцуулах чадварыг нэгтгэх (том - жижиг);
  • сонсголын болон харааны анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
  • ажлын идэвхжил, хүнд хэцүү нөхцөлд баатарт туслах хүслийг төлөвшүүлэх; баатартай өрөвдөх.
  • объектын нэрийг илэрхийлсэн нэр үгээр үгсийн санг баяжуулах. Нэмэлт үгс: хөгжилтэй, гунигтай, зөөлөн, сэвсгэр, том - жижиг.
  • хүүхдийн харааны бүтээлч үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх

Тоног төхөөрөмж: Өөр өөр хэмжээтэй 2 бөмбөг, зөөлөн тоглоомон зулзага, тоосго бүхий хайрцаг, шоо, бөмбөлөг бүхий уут, хурууны будаг, усны сав, алчуур, зураг зурах ханын цаас.

Хүүхдийг хөгжүүлэх чиглэлээр хэрэгжүүлж буй чиглэлүүд:

  • Физик чиглэл: ур чадвар, хурд, хөдөлгөөнийг харааны-хөдөлгөөний зохицуулалт, моторт ур чадвар, чадварыг тууштай хөгжүүлэх, орон зайн чиг баримжаа зэрэг бие бялдрын чанарыг төлөвшүүлэх;
  • Танин мэдэхүйн чиглэл: чиг баримжаа олгох үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх, сайжруулах, ойлголт (харааны, сонсгол, хүрэлцэх-мотор) болон объектын тоглоомын үйл ажиллагааг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг;
  • Яриа хөгжүүлэх : яриаг харилцааны хэрэгсэл болгон эзэмших, үгсийн санг баяжуулах;
  • Урлагийн чиглэл : гол зорилго нь олж авах явдал юмгоо зүйн таашаал авдаг хүүхэд.
  • Нийгмийн болон харилцааны хөгжил нийгэмд хүлээн зөвшөөрөгдсөн хэм хэмжээ, үнэт зүйлс, түүний дотор ёс суртахуун, ёс суртахууны үнэт зүйлсийг эзэмшихэд чиглэсэн; хүүхдийн насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, харилцах чадварыг хөгжүүлэх; бие даасан болох.

Хичээлийн явц

  1. Үнэгүй бөмбөг тоглоом. Гэнэт том бөмбөг тойрог болж эргэлдэнэ.

Залуус аа, энэ юу вэ? (Бөмбөлөг) Магадгүй хэн нэгэн энэ нь ямар өнгөтэй болохыг мэдэх болов уу? (шар)

Тэр хаанаас ирсэн бэ? Эргэн тойронд хэн ч алга.

(бүлгийн эсрэг талаас зулзагын миау сонсогддог)

Та сонсож байна уу? Хэн хашгирч байгаа юм бэ? (зулзага, муур, муур)

Залуус аа, магадгүй зулзага бөмбөгөөр тоглож байгаад хол өнхөрчихсөн юм болов уу? Энэ байж болох уу? (Тийм)

Тэр одоо уйлаад олохгүй байгаа байх?!

Бөмбөгийг түүнд буцааж өгөхийн тулд түүнийг хайцгаая? (дөрвөн хөл дээрээ мөлхөх)

  1. Бид зулзага олсон, бид хивс рүү буцаж ирэв.

Тэр хөгжилтэй, маш зөөлөн,
Шаахай руу дайрах дуртай.
Тэр үнэг шиг зальтай
Хөөе, муур: KITTY KITTY KITTY!

Түүнийг угтан авцгаая. - Сайн уу, зулзага! (дугуйгаар өнгөрөх)

Таны нэр хэн бэ? (Шивнэсэн - Кеша)

Кеша, энэ чиний бөмбөг мөн үү?

Юу болов?

Кеша: "Том нохой намайг үнэхээр айлгасан, би зугтаж, бөмбөг чам руу эргэлдсэн" (уйлав)

Залуус аа, тэр уйлж байна. Түүнийг өрөвдье?! ( Биднийг уучлаарай)

Битгий уйл!

Пиз аажмаар ирэх болно
Мөн хүүхдээ тэжээ.

Китти - зулзага битгий уйл,

Бид танд бөмбөг өгөх болно!

Битгий уйл, бидэнд байгаа бөмбөгийг хар.

Тэр ямархуу хүн бэ? Том эсвэл жижиг үү? (жижиг)

(Хоёр бөмбөгийг харьцуулах)

Чамайг айхгүйн тулд бид танд байшин барих болно. Мөн та үүнд нуугдах болно. (Бид тоосгонуудыг ирмэг дээр байрлуулж, бие биенийхээ хажууд байрлуулна)

(Бид зулзага барьж, дагуулж явсан)

Муурын зулзагатай салах ёс гүйцэтгэж байна.

Мөн зулзага бидэнд хоёр уут бэлэглэсэн

Тэдэнд юу байгаа вэ? Харуулж байна (шоо ба бөмбөг)

Тэдэнтэй тоглоцгооё?!

Би үүнийг шалан дээр асгаж байна. Объектуудыг хэлбэр дүрсээр нь тааруулах

Бид нэг уутанд шоо, нөгөөд нь бөмбөг авч явдаг.

Гайхалтай тоглолт хийлээ! Сайн хийлээ!

Манайд хичнээн зочин байгааг хар даа, тэдэнд ч бас бөмбөг өгцгөөе?!

Хурууны гимнастик « Хуруунууд боссон"

Энэ хуруу унтахыг хүсч байна
Энэ хуруу нь орондоо үсрэх,
Энэ хуруу нойрмоглов
Энэ хуруу аль хэдийн унтчихсан байна.
Хуруунууд босоод - "Урэй!"
Цэцэрлэгт явах цаг боллоо!
(М. Кальцова)
Бяцхан хуруунаас эхлээд хуруугаа алган дээрээ нэг нэгээр нь нугална. Дараа нь бусад бүх хүмүүст эрхий хуруугаараа хүр - "сэрэх". "Уррай!" Гэж дуугарахтай зэрэгцэн. Нударгаа тайлж, хуруугаа өргөн хооронд нь сунга.

Бид хурууны будгаар ханын цаасны дээр бөмбөг зурдаг.

Ном зүй

  1. “Сургуулийн өмнөх боловсрол” шинжлэх ухаан, арга зүйн сэтгүүл
  2. http://ped-kopilka.ru/igry-konkursy-razvlechenija
  3. http://detstvogid.ru

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь зүйлсийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх.

Өрхийн болон ариун цэврийн хэрэглэл, тоглоом гэх мэт үгсийн хэрэглээг эрчимжүүлэх.

Багшийн асуултанд хариулах, 2 өгүүлбэрээс түүх зохиох чадварыг хөгжүүлэх.

Насанд хүрэгчдийн яриаг ойлгож, зохих үйлдлийг хийж сур.

Исгэлэн авианы зөв дуудлагыг бүрдүүлэх.

Хөдөлгөөний тодорхой байдал, хурууны нарийн моторт ур чадвар, нүд, фонемик сонсгол, санах ойг хөгжүүлэх.

Бие даасан байдал, бүтээх хүсэл эрмэлзэл, үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтран ажиллах, багшийн тусламжтайгаар даалгавраа биелүүлэхэд бүтээлч хандлагыг төлөвшүүлэх.

Эерэг сэтгэл хөдлөлийг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: Маша хүүхэлдэй, баавгайн тоглоом, эрүүл ахуйн хэрэгслийн хайчилбар зураг, алчуур, шүдний сойз, сам, саван.

Цэцэрлэгийн бага насны бүлгийн хичээлийн явц

Org. мөч

Хурууны гимнастик"Өглөөний мэнд"

Манай улаан цэцэг

Дэлбээ нээгдэнэ

Салхи бага зэрэг амьсгална

Дэлбээ нь ганхаж байна

Манай улаан цэцэг дэлбээгээ бүрхдэг

Тэд толгой дохиж, сайхан унтдаг

Маша хүүхэлдэй орж ирэв

Хүүхдүүд ээ, хүүхэлдэйдээ "Сайн уу" гэж хэлцгээе.

Хүүхдүүд хүүхэлдэй дээр ирж, түүнийг харж, хүрнэ.

Хүүхдүүд ээ, манай зочны нүүр, гар, хувцас хунар чийгтэй байна. Мөн хацар дээр толбо бий ...

Хүүхэлдэй юу болсон бэ? (Бохир)

Тэр өөрийгөө хэрхэн цэвэр байлгахаа мэдэхгүй байгаа тул бохирдсон байх.

Мөн хүүхдүүд маань цэвэр цэмцгэр байхын тулд юу хэрэгтэйг мэддэг.

Дидактик тоглоом "Зураг цуглуул"

(Эрүүл ахуйн зүйлс)

Сурган хүмүүжүүлэгч

Хүүхдүүд ээ, биднийг цэвэрхэн байхад тусалдаг туслах найзуудтайгаа уулзаарай.

Саван орж ирдэг.

Би чамд цэвэр ариун байдал, хөөсийг өгч,

Тэгээд би аажмаар буурч байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Хүүхдийг цэвэр цэмцгэр байхад тусалдаг энэ ямар туслах вэ?

Саван:

Хүүхдүүд ээ, та нар хичнээн их устай байсан ч надгүйгээр өөрийгөө угааж чадахгүй гэдгийг мэднэ. Эцсийн эцэст саван бол шороон хамгийн том дайсан юм.

Багш ширээн дээр саван тавиад үнэрлэхийг санал болгодог. Өө, ямар үнэр вэ!

Хүүхдүүд ээ, эрүүл, угаасан нүүр ямар харагддаг вэ? (Энэ нь улаан, цагаан, цэвэрхэн)

Машенкадаа яаж гараа угаах дуртай, яаж мэддэгээ харуулцгаая.

Алга, тэр ч байтугай савангаар үрж, бие биенээ тэвэрдэг

Баруун алга нь зүүн, зүүн далдуу нь баруун талыг угаана.

Багш савангийн хөөс үлээж байна.

"Савангийн хөөс" гадаа тоглоом

Шүдний сойз орж ирлээ

Ясны нуруу,

Хатуу үстэй

Гааны оотой сайн тохирдог,

Бидэнд хичээнгүйлэн үйлчилдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Хүүхдүүд ээ, шүдээ угаахад юу тусалдаг вэ? (шүдний сойз)

Шүдээ хэрхэн угаадгийг үзүүлье (дуураймал)

Бид шүдээ угаахдаа залхуу байдаггүй

Бид тэдгээрийг өдөрт хоёр удаа цэвэрлэнэ

Дээш доошоо сойзоор цэвэрлэ

Алив, микробууд, болгоомжтой байгаарай!

Хүүхдүүд ээ, манай ногоон буланд матар суурьшжээ. Шүд нь маш их өвддөг.

Тэр юу хийх хэрэгтэй вэ? (Шүдээ угаа)

Хэзээ ч гэмтэхгүйн тулд том сойз аваад шүдээ угаацгаая.

Матар хүүхдүүдэд баярлалаа.

Энэ бүхэн түүний үсний тухай,

Энд алхаж, тийшээ алхаж,

Хаашаа явах вэ, аажмаар

Сайхан үс засалт байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Хэнийг ч хаздаггүй, үсээ эмх цэгцтэй байлгадаг том шүдтэй хэн бэ?

(сам)

Баавгай ирэх (тоглоом)

Хүүхдүүд ээ, баавгай бидэн дээр ирэхээр маш хурдан бэлдэж байсан тул үсээ самнахаа мартав. Үсээ хэрхэн самнахыг танд үзүүлье.

Хумс тараах (өнгө засах)

Баавгайг сойзлох (хүүхдүүдтэй)

Баавгай хүүхдүүдэд баярлалаа.

Хүүхдүүд Мишкад шүлэг уншдаг.

Зөвхөн нар гэрэлтэх болно,

Муур өөрсдийгөө угаадаг.

Дэлхий дээрх өглөө эрт

Та ч гэсэн цэвэрхэн байх ёстой.

Үнэг өөрсдийгөө угаана

Заанууд өөрсдийгөө угаадаг.

Энэ дэлхий дээрх бүх зүйл нүүр царай юм

Өглөө нь цэвэрхэн байх ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Хүүхдүүд ээ, хүүхэлдэй Машенкагийн нүүр, гарыг арчиж, цэвэрхэн болгоцгооё.

Заримдаа цоргонд ус байхгүй, ойролцоо саван байхгүй үед нойтон салфетка нь аврах ажилд ирдэг.

(Охин хүүхэлдэйний хацар, гарыг арчив.) Хүүхэлдэй баярлалаа.

Багш ширээн дээр байгаа тод хайрцагт анхаарлаа хандуулдаг.

Үүнийг нээнэ.

Өө, хичнээн сонирхолтой, хэрэгтэй зүйл байдаг вэ?

Энэ юу вэ? (алчуур)

Алчуур юунд зориулагдсан вэ?

Энэ нь ямар санагдаж байна вэ? (Сэвсгэр, зөөлөн).

Ийм л хэрэгцээтэй зүйлсийг та өөрөө мэддэг, хэрхэн ашиглахаа мэддэг.

Цэцэрлэгийн шүлэг

Энд ус урсаж байна (хуруугаараа)

Би нүүрээ угаана (нүүрээ угаа)

Би алчуураар өөрийгөө хатааж эхэлнэ (нүүрээ арчих)

Дараа нь би толинд харах болно (дуурай)

Би үсээ зөөлөн самнасан (дуураймал)

Би сайн нөхөр байх болно (бүсэндээ гараа барьж, шулуун зогс)

Машенкад алчуур өгье

"Хувцасны хавчаар" дасгал

(Хүүхдүүд цаасан алчуурны загварт захын обудтай хавчих: олон өнгийн хувцасны хавчаар)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Маша өөрийгөө хатааж, биднийг санаж, тэр үргэлж цэвэрхэн, цэвэрхэн байх болно

Мөн хүүхдүүд та нар гараа угааж, нүүрээ угааж, шүдээ угаавал бага өвдөх болно.

Одоо бид Машенкаг яаж бүжиглэж болохыг харуулах болно.

Бүжгийн тоглоом

Доод шугам. Тусгал

Бид ангидаа юу ярьсан бэ?

Тоглоом - бага насны бүлгийн үйл ажиллагаа

"Эзэгтэйд зочлох"

Сэдэв:"Багш, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаанд илэрхий дүр төрхийг бий болгох."

Урьдчилсан ажил:

1. Сэдвийн шалгалт, хуйвалдааны зургууд;

2. Дидактик тоглоомууд:

· "Шувууны аж ахуй";

· "Эдгээр нь хэний хүүхдүүд болохыг таагаарай?";

· "Хэн хашгирч байна?";

· "Шувууны хашаа";

· "Энэ хэний ээж вэ?";

· "Бид тахиа, тахиа тэжээдэг";

· "Жижиг, том."

3. Гадна тоглоом "Тахиа зугаалахаар явлаа."

Програм хангамжийн даалгавар:

1. Хүүхдийн тоглох сонирхол, хүслийг өдөөх;

2. Хүүхдүүдэд тоглох таашаал, баяр баясгаланг өгөх;

3. Шувууны тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх - тахианы мах;

4. Тоглоомын дүрүүдэд сайн хандлагыг бий болгож, дуурайх чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, одоо бид гэрийн эзэгтэйтэй уулзахаар явна. Тэр ойролцоо амьдардаг. Тэр биднийг аль хэдийн хүлээж байсан байх. Намайг дага.

Хүүхдүүд багштайгаа хамт гэр лүүгээ явна. Тэднийг гэрийн эзэгтэй, ахлах бүлгийн охин угтан авчээ. Хүүхдүүд сайн уу гэж хэлдэг.

Хүүхдүүд: - Сайн уу, гэрийн эзэгтэй.

Хөтлөгч: - Сайн байна уу хүүхдүүд ээ, надтай уулзахаар ирсэнд баярлалаа, зочин хүлээж байгаадаа маш их баяртай байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хүүхдүүд ээ, хараарай, гэрийн эзэгтэй... (хүүхдүүд түүний хувцасыг хардаг)- Залуус аа, гэрийн эзэгтэй бидэн рүү инээмсэглэж байна, тэр биднийг ирсэнд маш их баяртай байна, Тэр ямар ганган даашинзтай, ямар хормогч өмсөж байгааг хараарай.

Ажлын үеэр даашинзаа будахгүйн тулд. Тэр шөл хийж, бялуу жигнэх, гэрийн ажил хийх, цэцэрлэг тарих зэргийг мэддэг. Тэр ямар ухаантай юм бэ, манай эзэгтэй.

Хөтлөгч: - Залуус аа! Миний шувууны хашаанд тахиа амьдардаг гэдгийг та мэднэ. Одоо хавар болж, гадаа дулаахан, тахиа маань бяцхан дэгдээхэйгээ гаргасан. Та тэднийг хармаар байна уу? Надтай хамт ир, би чамд үзүүлье. (хүүхдүүд гэрийн эзэгтэйг дагаж шувууны хашаа руу явж, тахиа, дэгдээхэйнүүд үүрэндээ сууж байна, гэрийн эзэгтэй хүүхдүүдийн анхаарлыг тахиа, дэгдээхэй рүү татдаг)

Хөтлөгч: - Залуус аа, энд миний тахиа, бяцхан хүүхдүүдтэйгээ хамт тахиа байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Гэрийн эзэгтэй ямар гайхалтай тахиатай болохыг хараарай. Тэд маш жижиг, сэвсгэр, бөөн юм шиг. Гэрийн эзэгтэй, хүүхдүүд маань тахиануудыг гартаа барьж, тэжээж чадах уу?

Хөтлөгч: - Та чадна, гэхдээ тэдгээрийг дарахгүйн тулд болгоомжтой барь, учир нь тэд маш жижиг хэвээр байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: (хүүхдэд тахиа тараах) - Хүүхдүүд ээ, та тахианд дуртай. Тэд юу вэ?(жижиг, дуулгавартай) . Тахиа бол маш дуулгавартай хүүхдүүд гэдгийг та мэднэ, тэд зөвхөн ээжийнхээ дэргэд алхаж, ээжээсээ хол явдаггүй, учир нь тэд маш жижигхэн тул гомдож болно. Тэднийг хэн гомдоож магадгүй гэж та бодож байна вэ? (муур, нохой, том шувуу). Тахиа аюулыг мэдрэх үед тэд эх, тахиа руу гүйдэг. Тахиа хүүхдүүддээ маш их хайртай, нүд нь ямар эелдэг, эелдэг болохыг хараарай, тэр тэднийг хамгаалж, хэн ч тэднийг гомдоохгүй. Хүүхдүүд ээ, тахиа дэгдээхэйгээ юу гэж дууддаг вэ? (ко-ко). Тахиа яаж хашгирдаг вэ? (wee-wee-wee). Тэднийг үр тариагаар хооллоё. Гэрийн эзэгтэй тахиа тэжээхдээ тэднийг юу гэж дууддаг вэ? (төрөл-төрөл). Багш үр тариа цацаж, хүүхдүүд давтана.

Залуус аа, тахиа, дэгдээхэйнүүд үр тариагаа яаж гахайлдаг вэ? (хүүхдүүд тонгойж, хуруугаараа шалан дээр тогших, хөхөх, хөхөх, хөхөх). Тэд яаж ус уудаг вэ?

(хүүхдүүдийн үзүүлбэр) . Тахиа хүүхдээ хэрхэн хамгаалдаг вэ? (далавчаа дэлгэж, бага зэрэг бөхийж, "хаана, хаана" гэж хашгирав).

Хүүхдүүд ээ, тоглоцгооё, би тахиа болно, харин та нар миний хүүхдүүд тахиа болно.

(Багш тахианы малгай өмсөж, гэрийн эзэгтэй байшинд ордог).

Сүлд тахиа гарч ирэв.

Түүнтэй хамт шар тахиа байдаг,

Тахианы мах "Ко-ко" часхийж байна!

Битгий хол яв!

Замын дэргэдэх вандан сандал дээр

Муур хэвтэж, нойрмоглож байна

Муур нүдээ нээнэ

Мөн тахианууд гүйцэж байна!

Муур:нүдээ нээн мяавсаар тахианы араас гүйхэд тэд эх тахиа руу гүйж очоод ард нь нуугдав. Тахиа дэгдээхэйгээ хоёр тал руу нь сунгаж хамгаалдаг.

Тахианы мах:“Ко-ко-ко, Ко-ко-ко. Яваарай муур! Би чамд тахиа өгөхгүй!

Муур: (газар луу гүйж, нүдээ аних)

Тахиа гарч ир

Үйрмэгийг цуглуул

Хорхой, хорхой,

Зам дээрх үр тариа!

Ко-ко-ко! Ко-ко-ко!

Тахианууд далавчаа хийв

шээх! шээх!

Бидэнд үйрмэг өг

Үйрмэгийг харамсах хэрэггүй

Жаахан ахиад өгөөч

Энэ нь илүү хөгжилтэй байх болно! шээх! шээх!

Муур: (гарч ирээд тахиа руу сэмхэн гүйнэ)

Би гарна, зам руу гарна, мяу-мяу-мяу?

Тахиа хаана үйрмэг хайдаг, миов-мяу-мөө!

Би тэдэн рүү ойртож, тэднийг дагуулах болно!

Мяв мив мив!

(тахианууд зугтаж, тэднийг хамгаалдаг эх тахианы ард нуугдана) .

Тахиа:- Зайл, муур! Би чамд тахиагаа өгөхгүй! Шоо, шоо, шоо!

(муур зугтдаг)

Тиймээс нар жаргаж байна,

Тахианууд унтах цаг болжээ

(дэгдээхэйнүүд эх тахианы дэргэд суугаад нүдээ аних)

Тахиа: -

Энд тахиа хурдан унтаж байна,

Бүгд тахианы доор сууж байна.

Мөн тэд үүрээр сэрэх болно

Тэд хашаан дотор гүйх болно!

Ко-ко-ко! Ко-ко-ко!

Тахиа сэрээ

Нар аль хэдийн мандсан.

Хашаандаа зугаалцгаая,

Өвсийг чимхэж, үр тариагаа ховхлох.

Тахиа зугаалахаар гарч,

Шинэ өвс чимхэж,

Түүний ард хөвгүүд байна,

Шар тахиа.

Хамтран ажиллах, хамтран ажиллах,

Битгий хол яв

Сарвуугаа эгнээ,

Үр тариа хай!

(Эзэгтэй гэрээс гарч ирээд бялуу бариад хүүхдүүдээ дууддаг.)

Хөтлөгч: - Хүүхдүүд ээ! Цай ууцгаая, би аль хэдийн бялуу жигнэсэн.

(Хүүхдүүд түүн рүү гүйж, бялууг хараад, гэрийн эзэгтэйг магтдаг.)

(Тэгээд гэрийн эзэгтэй тэднийг гэрт нь дууддаг):

Өөртөө туслаарай, эрхэм зочид!

Та материалыг эндээс татаж авах боломжтой

Хөгжлийн үйл ажиллагаа.

Сэдэв. "Шувууны аж ахуй"

Хөтөлбөрийн агуулга.

1. Гэрийн шувуудын (тахиа, нугас, галуу, цацагт хяруул) гадаад төрх байдал, зарим онцлог шинж чанаруудыг хүүхдүүдэд танилцуулах. Эдгээр шувууд болон тэдний төлийг ялгаж, зөв ​​нэрлэж сур. Энэ сэдвээр үгсийн сан бүрдүүлэх.

2.Дуу авианы зөв дуудлагыг хөгжүүлэх.

3. Дөрвөн хэсгээс бүрдсэн зургийг эвлүүлж сурах, харааны анхаарал, хөдөлгөөнийг нүдээр хянах, зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Материал. "Ряба тахиа" үлгэр, зураг: тахиа, нугас, галуу, цацагт хяруул, "Ээжийг ол" дидактик тоглоомууд, "Шувуунуудыг тэжээцгээе", хайчилсан зургууд.

Хичээлийн явц.

1. “Ряба тахиа” үлгэрийг үзүүлж байна.

2. Зураг үзэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Өвөө, эмээтэйгээ ямар шувууд амьдардаг байсан бэ? Өөр хэн амьдарсан бэ? Манай өвөө, эмээ хашаандаа нугас, галуу, цацагт хяруул, байшинд тахиа амьдардаг байсан (зураг харуулж байна). Өвөө, эмээгийн маань шувууны тоо ийм л байсан.

3. Ономатопойд дасгал хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тахианы мах хаана байгааг надад харуул. Тахиа юу гэж хэлдэг вэ? Дараа нь багш бусад шувууны дуу хоолойг дуурайхыг санал болгодог.

4. Динамик түр зогсолт.Е.Железновагийн "Халаацах".

5. Дидактик тоглоом"Шувуудыг тэжээ"

Сурган хүмүүжүүлэгч. Өвөө эмээ нар шувуудаа хайрлаж, асарч, тэжээдэг байв. Өвөө эмээ нартаа шувууг тэжээхэд тусалцгаая. Шувууд юу идэх дуртай вэ (үр тариа, өвс, талх).

6. Дидактик тоглоом"Ээжийг ол"

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тахиа, нугас, галуу, цацагт хяруул бяцхан хүүхэдтэй. Ээжүүдэд хүүхдээ олоход нь тусалцгаая.

7. Тоглоом "Зураг хайчил"

Урьдчилан үзэх:

Яриа хөгжүүлэх, гадаад ертөнцтэй танилцах хичээл.

Сэдэв. "Ой дахь өвөл"

Програм хангамжийн агуулга.

1. Хүүхдүүдийн улирлын чанартай байгалийн үзэгдлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

2. Хүүхдэд зориулсан идэвхтэй, идэвхгүй үгсийн санг бүрдүүлэх.

3. Төрөл бүрийн үйл ажиллагаанд аман ярианы бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

4. Хүүхдийн ой санамж, анхаарал, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх.

5. Амьтанд ээлтэй хандлагыг төлөвшүүлэх.

6. Бусад хүүхдүүдтэй хамт тоглох чадварыг хөгжүүлэх.

7. Хүүхдийг тоглоом, харилцан ярианд идэвхтэй оролцуулахыг урамшуул.

Материал. Хулганы тоглоом, янз бүрийн хэмжээтэй лууван, үр тарианы уут, бөжин тоглоом, туулайн хувцас, даавуун цасан бөмбөг, цаасан цасан ширхгүүд.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, жилийн хэдэн цаг вэ?

Хүүхдүүд. Өвөл.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Яг өвөл. Залуус аа, хүйтэн жавар орж, хүчтэй салхи шуурч байна. Тэнгэрээс цагаан цасан ширхгүүд унаж байна. Өнөөдөр бид өвлийн ойд зугаалах болно, өвлийн ойд хэн амьдардагийг харцгаая.

Хүүхдүүд, багш нар зам дагуу алхаж байна.

"Цастай зам дээр

Бидний хөл алхаж байна

Бид хөлөө дээшлүүлдэг

Хөгжилтэй байцгаая! »

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зам биднийг шууд өвлийн ой руу ойн зах руу хөтөлсөн.

Эргэн тойрон ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Ойд моднууд ямар үзэсгэлэнтэй вэ. Цас мөчир дээр хэвтэж байна.

“Нарс, хус модны зах байдаг

Өвөл тэднийг цагаан цасаар бүрхэв.

Модны доор цасан шуурга байна

Бүх зүйл цагаан!

Ойн бүх замууд цагаан цасанд дарагдсан байв."

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, мөчир дээрх цасан ширхгүүд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Цасан ширхгийг гартаа барьж, тэдэнтэй тоглоцгооё.

"Бид цасан ширхгүүд, бид цасан ширхгүүд

Бид сэвсгэр цасан ширхгүүд юм.

Бид мөчир дээр суув

Салхи үлээв - бид ниссэн! »

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, цасан ширхгүүдийг мөчир дээр буцааж тавьцгаа, ойд сайхан байг.

(Хулгана хашгирав)

Өө! Сонсооч залуусаа. Тэнд хэн нэгэн чимээгүйхэн жиргэж байна.

(Хулганы толгой гадагш харав)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ хулгана, бяцхан хулгана, бидэнтэй ирж ​​тогло.

Залуус аа, хулганаа дуудъя, бидэн дээр ирээрэй, хулгана. Тиймээс хулгана бидэн дээр гарч ирэв.

Сайн уу хулгана! Сайн уу залуусаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, хулгана надад байшингүй, гадаа өвөл, хүйтэн байна гэж хэлсэн. Хулганад зориулж байшин барьцгаая.

Биеийн тамирын минут"Байшин барих"

Өдөржин энд тэнд,

Чанга тогших чимээ сонсогддог.

(Хүүхдүүд алх шиг нударгаараа тогшиж байгаа дүр эсгэдэг).

Алх тогшиж байна -

Бид хулганад зориулж байшин барьж байна,

Ийм дээвэртэй.

(Гараа дээшээ, хурууны үзүүр хурууны үзүүрийг холбосон).

Эдгээр ханануудтай.

(Шууд алгаа хажуу талдаа холбосон).

Ийм цонхтой.

(Нэг гар нь толгойн доор, нөгөө гар нь толгойн дээр параллель).

Мөн энэ хаалгатай.

(Алга нь цээжний урд холбогдсон, нээгдэж, дахин дахин холбогддог).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бүү ай, бяцхан хулгана, бид чамайг гомдоохгүй. Хараач, залуус аа, ямар хөөрхөн хулгана вэ?

Багш хүүхдүүдтэй хамт тоглоомыг хардаг.

"Дугуй чих,

Богино хөл.

Урт гэзэг

Саарал торх

Хурц нүд! »

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хулганы чих хаана байдаг вэ? Хулганы хөл хаана байна? Хулганы сүүл хаана байна?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хөөрхөн хулгана! Чихийг нь илж, хөлийг нь илж, сүүлийг нь илж байя. Хулгана идэхийг хүсээд чимээгүйхэн дуулж: pee-pee-pee Хулгана яаж жиргэдэг вэ? (Пип-шээх). Хулганыг талхны үйрмэгээр эмчилцгээе.

Талхны үйрмэг сайн байдаг

Ид, хулгана, бүү яар."

Хулгана яаж хооллодог вэ? (Ам-ам-ам).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ!

Манай хулгана уухыг гуйж байна

Бид хулганад уух юм өгөх хэрэгтэй!

Багш хүүхдийг таваг авч, хулгана ус өгөхийг урив.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Манай хулгана идэж уугаад гэр лүүгээ явлаа. “Баярлалаа залуусаа, би гэр лүүгээ явъя. Хүлээгээрэй, хулгана, бүү яар. Өвлийн барааг бидэнтэй хамт өгөх болно.

Багш хүүхдүүдтэй хамт хулгануудад өвлийн идэш тэжээл өгдөг.

Энд танд нэг уут вандуй байна.

Энд танд шар будаа байна,

Энд нэг уут Сагаган байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн байна залуусаа! Одоо хулгана гэр лүүгээ явах цаг болжээ. Баяртай хулгана!

Хүүхдүүд хулганатай баяртай гэж хэлж, багш шүлэг уншдаг.

“Үүл цас болж хувирав

Тэгээд бүгд рүү дайрсан

Ялангуяа ойд -

Ямар цасан шуурга вэ!

Бид энд цасан шуурга ухах болно,

Одоо бид тэнд юу байгааг олж мэдэх болно! »

Цасан шуурганаас бид юу олсон бэ? Энэ бол сагс бөгөөд дотор нь цасан бөмбөг байна.

"Хэн эдгээр цасан бөмбөгийг хийсэн бэ?

Ажлыг хэн хариуцах вэ?

Өвөл-өвөл байна

Би хүүхдүүдэд цасан бөмбөг авчирсан! »

Цасан дээр тоглох уу? Хүүхдүүд. Тийм ээ!

Хөгжилтэй хөгжим тоглож, хүүхдүүд цасан бөмбөг тоглодог.

Сурган хүмүүжүүлэгч. "Бид цасан бөмбөгөөр тоглосон

Тэгээд тэд бие бие рүүгээ шидэж,

Одоо тэдгээрийг цуглуулцгаая

Тэгээд удахгүй зугаалцгаая! »

(Зарим уйлж байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тэнд хэн уйлж байгаа юм бэ? (Хүүхдийн анхаарлыг татах) Ингээд харцгаая. Энэ туулай уйлж байна. Чи яагаад уйлаад байгаа юм бэ, бөжин? "Би ой дундуур явж байгаад зам дээр төөрч, маш хүйтэн, ядарсан."

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, бидэнтэй хамт бөжин авч явцгаая? Бид туулайг дулаацуулж, туулайг өрөвдөх болно. Залуус аа, туулайг өрөвдөөрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бүжингийн чих хаана байдаг вэ? Бүжингийн сарвуу хаана байна? Бүжингийн сүүл хаана байна? Бүжин ойд хөлдөхөөс сэргийлэхийн тулд та бөжин хувцаслах хэрэгтэй. Оймс, малгай өмсцгөөе.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо бөжин өвлийн улиралд ойд дулаахан байх болно. Туулай баярлалаа гэж байна. Одоо туулайг луувангаар эмчилцгээе. Бид туулайтай тоглох цаг болжээ.

Хурууны гимнастик"Бүжин."

Нэгэн цагт туулай амьдардаг байжээ.

(Тэд алгаа таших.)

Урт чих

(Алгыг толгой руу нь тавьдаг.)

Туулай хөлдсөн

ирмэг дээр нь хошуу

(Хамраа үрнэ).

Хүйтэн хамар

(Хоёр гарынхаа хурууг зангидаж, тайлах).

Хөлдөөсөн гэзэг

(Шонхор шувууг цохих)

Тэгээд дулаацахаар явлаа

(Жолоны хүрдийг эргүүл)

Хүүхдүүдэд зочлоорой.

Тэнд дулаахан, нам гүм байна

(Хоёр гараа нударгаа тайлах)

Чоно байхгүй

(Гараа алгадах)

Тэгээд өдрийн хоолонд лууван өгдөг

(Удирдах гарын алгаараа ходоодоо цохино

цагийн зүүний дагуу).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ! Бид туулайг дулаацуулж, хооллож, түүнтэй тоглосон, одоо түүнийг гэртээ харих цаг болжээ. Залуус аа, өнөөдөр бид ойд хулгана, бөжин хоёртой уулзлаа. Та нар маш эелдэг, халамжтай залуус, өнөөдөр өвлийн ойд хулгана, бөжин хоёрт тусалсан тул одоо гэртээ харьцгаая.

Урьдчилан үзэх:

Яриа хөгжүүлэх, таниулах хичээл

Гадаад ертөнцтэй.

Сэдэв. "Намрын"

Хөтөлбөрийн агуулга.

1. Намрын онцлог шинж тэмдгүүдийг хүүхдүүдэд танилцуулах.

2. Улаан шарыг ялгаж сур.

3. Физиологийн зөв амьсгалыг төлөвшүүлэх, урт, жигд амьсгалыг хөгжүүлэх.

4.Харьцангуй, атгах хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.

Материал. "Намрын" зураг, шар, улаан цаасан навч, цаасан хуудас.

Хичээлийн явц.

1. "Намрын" уран зургийн үзлэг, багшийн түүх.

Багш хүүхдүүдэд зураг үзүүлж, түүн дээр дүрсэлсэн зүйлийн талаар ярина: "Намрын улирал ирлээ, хүйтэн боллоо. Бид дулаан ноосон цамц, өмд, малгай өмсдөг. Гадаа бороо орж байна. Бороо яаж ордог вэ? "Дусал-дусал-дусал". Модны навчис шарлаж, улаан болж, газарт унадаг. Үүнийг навч унах гэж нэрлэдэг."

Навч унах, навч унах,

Навчнууд салхинд нисч байна.

2. "Нэвс цуглуулах" тоглоомын дасгал

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хараач, бид ч бас навчис уналттай байна. Хэдэн навч дайрсныг хараарай. Навч нь шар, улаан өнгөтэй ялгаатай. Шар, улаан навчны баглаа цуглуул.

3. Ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх дасгал хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Намрын улиралд ихэвчлэн салхи шуурдаг. Намрын хүчтэй салхи шиг хийсье. Тэгээд одоо зөөлөн салхи шиг байна. Алга дээрээ үлээж, салхийг мэдэрцгээе.

4. “Нар бороо” гадаа тоглоом

5. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх тоглоом "Намрын навч"

Багш хүүхдүүдэд цаас өгч, цаасыг хэсэг хэсгээр нь урж, намрын навч хийхийг санал болгодог. Дараа нь тэр хүүхдүүдэд модны навчис хэрхэн унаж, салхинд эргэлдэж байгааг харуулав. Тоглоомын төгсгөлд та хүүхдүүдээс навчийг арилгахад туслахыг хүсч болно.

Урьдчилан үзэх:

Тоглоомын хичээлийн хураангуй.

Сэдэв. "Галт тэрэг"

Хөтөлбөрийн агуулга.

2. Хэмжээ (том-жижиг), хэлбэрийн (тойрог) тухай тогтвортой мэдлэгийг бий болгох.

4. Хүүхдэд барилгын үндсэн аргуудыг заах: давхарлах.

5. Ономатопойд хүүхдүүдийг дасгал хийх.

6. Хүүхдүүдэд зургийн нарийн ширийн зүйлийг нааж сургах.

7.Хэл яриа, сэтгэн бодох, ерөнхий моторт чадварыг хөгжүүлэх.

8. Өөрийнхөө үйлдлүүдийг баг, насанд хүрсэн хүний ​​шаардлагад захируулах чадварыг хөгжүүлэх.

Материал. Тоглоом: тэрэгтэй уурын зүтгүүр; мэлхий, морь, үхэр, азарган тахиа, нохой, муурны жижиг дүрс; ном; үүрлэсэн хүүхэлдэйний жижиг барималууд; тоолох саваа; төмөр замын зураг; зураг "дугуйгүй зүтгүүр", хар дугуй (нэг том, хоёр жижиг).

Аудио бичлэгүүд.

Хичээлийн явц.

Бидний ухаалаг толгойнууд

Тэд маш их ухаантай сэтгэх болно.

Чих сонсох болно

Ам тодорхой ярьдаг.

Гар алгадах болно

Хөл гишгэнэ.

Нуруу нь шулуун,

Бид бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ.

2. Тоглоомын нөхцөл байдал "Зүтгүүрийн бэлэг"

Уурын зүтгүүр, Уурын зүтгүүр,

Та бидэнд юу бэлэглэсэн бэ?

Би өнгөт ном авчирсан.

Хүүхдүүдээ уншаарай!

Хүүхдүүдэд ном өгөөд, зургийг нь харан гүйлгэдэг.

3. "Төмөр зам" барих

Хүүхдүүд ээ, уурын зүтгүүрт төмөр зам, дэрээр хийсэн тусгай төмөр зам хэрэгтэй. Бидэнд төмөр зам байгаа, зүгээр л дэрээ тавих хэрэгтэй. Унтлагын саваа авч, төмөр замын дээд талд байрлуулна. Үүн шиг.

4. “Уурын зүтгүүрийн дугуй” аппликейшн

Зүтгүүрийг засах шаардлагатай - дугуй нь унасан. Дугуй ямар хэлбэртэй вэ? Дугуй ямар хэлбэртэй вэ? Дугуй нь дугуй хэлбэртэй, дугуй хэлбэртэй байдаг. Дугуйнууд нь ижил эсвэл өөр юу? Дугуй нь өөр. Том дугуйтай, жижиг дугуйтай. Дугуйг зүтгүүрт холбоно. Одоо наа.

5. Тоглоомын гимнастик "Уурын зүтгүүр" (Е. Железнова)

Хөдөлгүүр chug - chug - chug,

Төмөр зам дагуу бүх хурдаараа гүйж,

Амьтдыг амьтны хүрээлэнд авчрах

Чух-чух-чух, тэр тэдэнд дуулдаг.

(А. Кузьмина)

Энэ трейлерт хэн ирсэн бэ? Сонсоод энэ хэний хоолой болохыг таагаарай?

Хөөх. Мүү. Ква-ква. Ку-ка-ре-ку. Иго-яв. Мяав.

Хүүхдүүд амьтныг тааварласны дараа багш хүүхдүүдийн өмнө тэдний дүрсийг харуулна. Дараа нь тэр тэдний дуу хоолойг авч, дуу хоолойгоо санал болгож байна.

"Зүтгүүр ба үүрлэсэн хүүхэлдэй" дидактик тоглоом

Олон өнгийн галт тэрэг,

Одоо тэр бүх үүрлэсэн хүүхэлдэйг үүрдэг.

Би хүн бүрийг дараалан тавьсан

Тэгээд тэр ой дундуур явав.

(Хүүхдүүд галт тэргэнд матрешка баримал тавьдаг)

Тэр тэднийг зүлгэн дээр авчирч:

Хөөе, үүрлэсэн хүүхэлдэй, гараад ир,

Гүйх, зугаацах,

Дуулж, хөгжилтэй байгаарай.

(Хүүхдүүд текстийн дагуу матрешка дүрсийг удирддаг)

Би жаахан унтана

Тэгээд замдаа гарцгаая.

За, үүрлэсэн хүүхэлдэй тоглож, хөдөлгүүр бага зэрэг унтлаа, буцаж явах цаг болжээ. Чиргүүл бүрт үүрлэсэн хүүхэлдэйг байрлуул.

Аудио бичлэг тоглогддог.Е.Железнова “Уурын зүтгүүр”

Урьдчилан үзэх:

Тоглоомын хичээлийн хураангуй.

Сэдэв. "Галт тэрэг"

Хөтөлбөрийн агуулга.

1. "Галт тэрэг" сэдвээр хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх.

2.Тоо хэмжээ (нэг-олон), өнгө (улаан, шар, ногоон, цэнхэр) тухай тогтвортой мэдлэгийг бүрдүүлэх.

3. Хүүхдэд барилгын үндсэн аргуудыг заа: хавсралт.

4. Ономатопойд хүүхдүүдийг дасгал хийх.

5.Хүүхдэд харандаагаар зурахыг үргэлжлүүлэн заа.

6.Хэл яриа, сэтгэн бодох, нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

7. Өөрийн үйлдлээ баг, насанд хүрсэн хүний ​​шаардлагад захируулах чадварыг хөгжүүлэх.

Материал. Тоглоом: тэрэгтэй уурын зүтгүүр, зулзага, хар харандаа, "хоолойтой зүтгүүр" -ийн зураг, муурны картон дүрс, боолт, тоглоомын тариур, ширээний барилгын материал.

Аудио бичлэгүүд. Е. Железнова. "Уурын зүтгүүр" дуу, "Уурын зүтгүүр" тоглоомын гимнастик

Хичээлийн явц.

1.Мэндчилгээ "Манай ухаалаг толгойнууд"

Сайн байцгаана уу залуусаа, та нар өнөөдөр ирсэнд үнэхээр сайхан байна!

Бидний ухаалаг толгойнууд

Тэд маш их ухаантай сэтгэх болно.

Чих сонсох болно

Ам тодорхой ярьдаг.

Гар алгадах болно

Хөл гишгэнэ.

Нуруу нь шулуун,

Бид бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ.

2. Шүлэг, ономатопея уншиж, “Ядангаас гарах утаа” зураг зурах

Дугуйны хөгжилтэй дуунд

Уурын зүтгүүр төмөр замын дагуу гүйж байна.

Утаа үлээж,

Зүтгүүр шүгэлдэв: туту!

(Т. Второва)

Зүтгүүр хэрхэн дуугардаг вэ? Яг л зүтгүүр шиг дуугараарай: туту!

Гэвч зүтгүүр зогсч, удааширч, уураа гаргадаг: сссс.

Одоо гартаа хар харандаа авч, зүтгүүрийн яндангаас гарч буй утааг зур.

3. "Уурын зүтгүүр" динамик түр зогсолт

Хүүхдүүд сандалдаа дараалан жагсаж, "Уурын зүтгүүр" дуунд сууна.

4. Ширээний театр "Уурын зүтгүүр"

Зүтгүүр нь төмөр замын дагуу явдаг,

Замдаа зулзага унтаж байна.

Зүтгүүр зогссон

Тэгээд тэр зулзагадаа хэлэв:

Чи зулзага, чи зулзага,

Машин явах замыг чөлөөл.

Тэгээд зулзага хариулав:

Та ямар нэгэн байдлаар өөрөө жолоодох болно.

Зүтгүүр халж,

Би зулзагын сүүлийг буталсан.

Тэгээд зулзага уурлав

Зүтгүүр нь шалбарсан байв.

зүтгүүр эмнэлэгт байна,

Тэд түүнд тариа хийдэг.

Мөн зулзага төмөр зам дээр унтдаг

Уяатай сүүлтэй.

(С. Я. Маршак)

Хүүхдүүд зүтгүүрт тарилга хийж, зулзагын картон дүрсний сүүлийг боож өгнө.

5. Хурууны тоглоом “Бяцхан галт тэрэг толгод өгсөх”

Галт тэрэг толгод руу явж байна,

Өвөө Егор дээр очих.

(Гурван ирмэгийг бие биен рүүгээ харсан алгаа байрлуулсан)

Тэгээд тэд чиргүүл дээр суудаг

Дөрвөн бяцхан залуу:

Аня, Данья нар энд байна.

Тая, Матвей.

Котофей тэдэнтэй хамт байна.

(Бид жижиг хуруунаас эхлээд хөлийн эрхий хуруугаараа хурууны үзүүрээр дамждаг)

Түүний нүд хаагдсан байна

Тэрээр хүүхдүүдэд үлгэр ярьж өгдөг.

6. "Галт тэрэг" барилгын материалаар хийсэн хийц

Хүүхдүүд барилгын материалаас олон өнгийн тоосго хийж, нэг шугамын дагуу бие биентэйгээ ойрхон байрлуулж, шүлгийн текстийн дагуу өнгөний дарааллыг сонгоно.

Самараас гацуур хүртэл

Галт тэрэг гурван долоо хоног явсан.

Чи намайг хурдан жолоодохгүй

Мэлхий жолооч.

Галт тэрэгний анхны машин бол

Нимбэг шиг тод шар.

Мөн хоёрдугаар трейлер

Бүх ногоон.

Галт тэрэгний гурав дахь вагон

Энэ нь улаан будгаар будсан байдаг.

Энд дөрөв дэх машин, шинэ.

Цэнхэр-цэнхэр, гялалздаг.

Тэр төмөр зам дагуу хурдан эргэлддэг

Тэгээд тэр эргэн тойрноо хардаг.

Тиймээс тэр жалга дундуур машинаараа явдаг

Галт тэрэг эмгэн хумсны хурдаар хөдөлдөг.

Замд ямар ч асуудал гарахгүй бол

Яг жилийн дараа ирнэ

7. Тоглоомын гимнастик "Уурын зүтгүүр"

Урьдчилан үзэх:

Сэдвийн талаархи тоглоомын үйл ажиллагаа:"Манжин"

Хөтөлбөрийн агуулга.

1. “Манжин” үлгэрийн сонирхлыг төрүүлэх.

3. “Том-жижиг”, “дээд”, “нэг-олон”, “эхлээд-дараа” гэсэн ойлголтуудын талаар тогтвортой санаа бодлыг бий болгох.

4. Насанд хүрсэн хүний ​​тусламжтайгаар үлгэрийн баатрын дүрд тоглож сур.

5.Шар, ногоон өнгөний талаарх мэдлэгээ нэгтгэх.

6. Хүүхдийн толь бичигт жижигрүүлэх дагавартай үгсийг оруул.

7.Хүүхдэд лав өнгийн харандаагаар зурах, хуванцараар уран баримал хийхийг үргэлжлүүлэн заа.

8. Хүүхдэд анхааралтай сонсох чадварыг төлөвшүүлэх.

9.Анхаарал, яриа, хэмнэлийн мэдрэмж, нарийн моторт ур чадвар, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

10.Үе тэнгийнхэнтэйгээ найрсаг харилцааг төлөвшүүлэх.

Материал.

1."Манжин" ширээний театрын дүрүүд.

2. Ногоон хувцасны хавчаар, орой, шар, ногоон өнгийн тавиур бүхий манжингийн картон дүрс.

3. Картонон том жижиг “манжин”, “сагс”.

4. Пластилин, манжингийн дүрс.

5. "Манжин" зургийг будах, ногоон, шар өнгийн лав өнгийн харандаа.

7. Үүлтэй зураг, цэнхэр лав өнгийн харандаа.

7. Ногоон Атираат цаасны оройг хавсаргасан том шар бөмбөг.

8. Шүхэр.

9. Хүүхэлдэй аяга (сав, таваг, халбага), салфетка, үр тариа.

10.Үлгэрийн тайзнаа тавих шинж чанарууд: малгай, ороолт, хормогч, "Нохой", "Муур", "Хулгана" малгай.

Хичээлийн явц.

1.Мэндчилгээ "Бидний ухаалаг толгой"

Сайн байцгаана уу залуусаа, та нар өнөөдөр ирсэнд үнэхээр сайхан байна!

Бидний ухаалаг толгойнууд

Тэд маш их ухаантай сэтгэх болно.

Чих сонсох болно

Ам тодорхой ярьдаг.

Гар алгадах болно

Хөл гишгэнэ.

Нуруу нь шулуун,

Та сандал дээр суу.

Гараа чанга атга

Нэг хоёр гурав дөрөв тав

Түүхээ эхэлцгээе.

2. Ширээний театр"Манжин" үлгэр

Багш нь үлгэр ярьж, ширээн дээр хөдөлж буй дүрийн тоглоомуудыг хэлдэг.

3. Дидактик дасгал"Нэг - олон"

Хэдэн манжин ургасан бэ? Нэг манжин ургасан. Хичнээн хүн амьтан манжин чирэгдэв? Маш их. Тэднийг тоолъё. Өвөө нэг, эмээ хоёр, ач охин гурав, Буг дөрөв, муур тав, хулгана зургаа. Ингэж л манжингаа чирж яваа хүн амьтан.

Өвөө ганцаараа манжингаа газраас сугалж чадсан уу? Үгүй ээ, зөвхөн өвөө л чадаагүй. Тэгээд бүгд хамтдаа, нэгдмэл байдлаар хийсэн.

4. Динамик түр зогсолт"Бид цэцэрлэгт манжин тарьсан"

Бид бие биенээ дагадаг

Ой, ногоон нуга

(Алхах)

Бидний өмнө ногооны талбай байдаг

(Гараа урагш сунгана)

Өвөө биднийг тусламж дуудаж байна

(Гараа даллах)

Тиймээс бид манжин тарьсан

(Даш нь бөхийх)

Тэгээд тэд түүн дээр ус асгав

(Хөдөлгөөний симуляци)

Манжин сайн, хүчтэй ургасан

(Гараа хажуу тийш нь сунга)

Одоо татъя

(Хөдөлгөөний симуляци)

Мөн бид манжингаас будаа хийх болно

(Хөдөлгөөний симуляци)

Мөн манжингаас бид эрүүл, хүчтэй байх болно

(Хүчээ харуулах)

Үүнийг хурдан зохицуулж чадсан

Тэгээд тэд чимээгүйхэн суулаа.

5. Загварчлал "Цэцэрлэгт манжин"

Хүүхдүүд алганы шулуун хөдөлгөөнийг ашиглан хуванцарыг өнхрүүлдэг. Манжин, картон дүрсийг гацаж, үүссэн зузаан хиамны орон дээр тарьдаг.

6. Дидактик тоглоом"Эхлээд юу вэ, дараа нь юу вэ"

Тиймээс тэд газарт жижиг үр тарьсан.

(Өвдөг дээрээ суугаад бүлгээрээ)

Үрнээс эхлээд жижиг манжин ургасан.

(Өвдөг дээрээ суугаад шулуун бос.)

Тэгээд манжин ургаж, томорч, томорчээ.

(Хөл дээрээ бос. Гараа дээш өргө)

Энд манжингууд таны өмнө байна. Хэдэн хүн байгаа вэ? Тоолж үзье: нэг, хоёр. Хэдэн манжин? Хоёр манжин.

Манжин нь өөр өөр байдаг - нэг нь жижиг, нөгөө нь том.

Анхны манжин юу байсан бэ? Эхэндээ манжин жижиг байсан.

Жижиг манжин аваад жижиг сагсанд хийнэ.

Тэгээд дараа нь манжин юу болсон бэ? Дараа нь манжин том болсон. Том манжин аваад том сагсанд хийнэ.

7. Хоч хэлэх"Бороо-бороо"

Манжин аль болох хурдан томрохын тулд та үүнийг услах хэрэгтэй. Манжингаа услахын тулд бороонд дуудцгаая.

Бороо, бороо, илүү хүчтэй асга.

Манай манжингаа тариал.

8.Лав өнгийн харандаагаар зурах"Бороо"

Цаасан дээр үүл зурсан байна. Хүүхдүүд богино харандаагаар бороо зурдаг.

9. Динамик түр зогсолт"Бүх зүйл шүхэр дор"

Өө ямар бороо оров оо. Борооноос яаж нуугдаж чадах вэ? Та шүхэр дор нуугдаж болно. Багш шүхрээ нээнэ. Хүүхдүүд шүхэр дор нуугдахаар гүйдэг.

10.Үлгэр тайзнаа тавих"Манжин"

Хүүхдүүд шинж чанаруудыг өмсдөг (малгай, ороолт, хормогч, "нохой", "муур", "хулгана" малгайнууд Дараа нь хүүхдүүд багшийн хэлсэн үлгэрийн үгэнд дүрээ гүйцэтгэдэг.

11.Лав өнгийн харандаагаар зурах"Манжин"

Энэ зураг дээр ургасан манжин юм. Бид үүнийг будах хэрэгтэй.

Манжингаа чимэглэхийн тулд ямар өнгийн шохой авах вэ? Шар шохой.

Бид навчны оройг ямар өнгөөр ​​будах ёстой вэ? Ногоон.

Хүүхдүүд манжингийн дүрсийг лав өнгийн харандаагаар зурдаг.

12. Хувцасны хавчаартай дидактик тоглоом"Манжингаас оройг нь цэвэрлэе"

Хувцасны хавчаараар манжин ямар навчтай болохыг харуулъя. Манжингийн дээд хэсэгт хувцасны хавчаарыг холбоно. Гэхдээ бид ямар өнгийн хувцасны хавчаар сонгох вэ? Навч ямар өнгөтэй вэ? Ногоон. Тэгэхээр бид ямар өнгийн хувцасны хавчаар авах ёстой вэ? Ногоон хувцасны хавчаар.

Хүүхдүүд манжингийн картон дүрст хувцасны хавчаарыг бэхэлдэг.

Будаа бэлтгэхийн тулд манжингаа оройноос нь цэвэрлэж байх хэрэгтэй - ногоон навч.

Хүүхдүүд манжингийн картон дүрсээс ногоон хувцасны хавчаарыг салгаж авдаг.

Ямар өнгөтэй манжин? Шар. Тиймээс манжингаа шар тавиур дээр тавь. Топууд ямар өнгөтэй вэ? Ногоон. Тэднийг ногоон тавиур дээр тавь.

13. Дасгал хийх "Манжингаа тойруулан явуул"

Хүүхдүүд манжингийн бөмбөгийг бие биедээ дамжуулдаг.

Динамик түр зогсолт"Будаа"

Энэ бол манай манжингийн будаа юм.

(Алгаа урдуураа тавь)

Уур нь будаа дээр өссөн.

(Гараа дээш өргө)

Будаа хаана байна?

(Мөрөө хавчих)

Үгүй! Бүгд!

(Толгойгоо сөрөг сэгсэрч, гараа хажуу тийш нь сунга)

14. Дасгал хийх "Будаагаа тавган дээрээс таваг руу шилжүүл"

Салфетка аваад урдуураа тавь. Салфетка дээр таваг тавь. Одоо будаагаа тавганд хийнэ.

Хүүхдүүд халбагаар хүүхэлдэйнийхээ хайруулын тавган дээрх үр тариаг таваг руу хийнэ.

15. Үг тоглоом"Үлгэрийн баатруудыг энхрийлэн нэрлэ"

Багш хүүхдүүдээс түүний араас давтахыг хүсдэг.

Манжин - манжин.

Өвөө - өвөө.

Эмээ бол эмээ.

Ач охин - ач охин.

Нохой бол нохой юм.

Муур бол муур юм.

Хулгана бол хулгана.

Урьдчилан үзэх:

Мэдрэхүйг хөгжүүлэх сесс.

Сэдэв. "Загас"

Зорилтот.

1. Янз бүрийн хэмжээ, өнгөтэй (шар, хөх, улаан, ногоон) объекттой ажиллахдаа хүүхдийн туршлагыг үргэлжлүүлэн баяжуулах.

2. “Тойрог”, “нэг-олон” гэсэн ойлголт, хүн амыг тэгшитгэх аргуудын талаарх мэдлэгийг бүрдүүлэх.

3.Ой тогтоолт, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадвар, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

Материал. Янз бүрийн өнгө, хэмжээтэй загасны тоглоом. Шар, улаан өнгийн цагираг. Цагираг нь цэнхэр өнгөтэй, доор нь ил тод даавуугаар хайчлан дугуйлсан байна.

Хичээлийн явц.

1.Мэндчилгээ "Баяртай салют"

Таны хөл хөдөлгөөнгүй байг,

Тэд зүгээр л алга ташина.

Таны өмнө алга ташиж, алга ташаарай.

(Өөрийнхөө өмнө алга таш)

Одоо яараад алга ташаарай

Тийм ээ, илүү чанга, арынхаа ард.

(Араас чинь алга таших)

Илүү өндөр, илүү өндөр, илүү өндөр алга ташилт,

Гараа дээш өргө.

Доод, доод, доод алга ташилт.

Гараа доошлуул.

(Алга таших, гараа доошлуул)

Одоо гараа далла

Магадгүй таван минут ч болно.

(Гараа дур мэдэн савлах)

Бидэнтэй хамт амарч,

Таны гар бас амрах болно.

(Алгаа хацар доороо тавь)

2. Дидактик тоглоом"Өнгөт загас"

Энд бид хоёр аквариум (цагираг) байна - шар, улаан. Гэхдээ загас нь шар, улаан өнгөтэй. Та тэдгээрийг аквариумд байрлуулах хэрэгтэй. Загас бүр өөрийн гэсэн байртай: шар аквариумд шар загас, улаан аквариумд улаан загас байдаг.

3. Хувцасны хавчаартай тоглоом"Загасны сүүл"

Загасны сүүл, сэрвээ нь ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Хувцасны хавчаарыг тайлж, өөрсдөө ижил сайхан сүүл, сэрвээ хийхийг хичээцгээе.

4. Биеийн тамирын хичээлийн минут"Таван бяцхан загас"

(Загасны хөдөлгөөнийг дуурайсан)

(Гараа хажуу тийш нь сунга)

(Дуураймал шумбалт)

(Гараа чихнийхээ доор тавь)

(Багсаараа мөрөө үрнэ)

(зугтах)

5. Дидактик тоглоом"Том ба жижиг загас"

Том загасыг том аквариумд, жижиг загасыг жижиг аквариумд байрлуул.

6. Дасгал хийх "Нэг эсвэл олон загас уу?"

Энэ нууранд хэдэн загас байдаг вэ? Маш их. Энэ нууранд хэдэн загас байдаг вэ? Нэг. Загасаа аваад нэг загасыг усанд оруулаарай. Хэдэн загас байдаг вэ? Маш олон загас байсан.

7. Хурууны тоглоом"Загас"

Загас усанд сэлдэг.

Загаснууд тоглохдоо хөгжилтэй байдаг.

Загас, загас, хорлон сүйтгэгч,

Бид чамайг барихыг хүсч байна.

Алгаа ээлжлэн нударгаараа зангидсан)

Загас нуруугаа нугалав

Би талхны үйрмэг авлаа.

Загас сүүлээ савлав

Материал. Янз бүрийн хэмжээтэй загасны тоглоом, ямар ч амьтан, алчуур, цэнхэр өнгийн цаасан дугуй, хайрга, усны сав, шар будаатай сав.

Хичээлийн явц.

1.Мэндчилгээ "Баяртай салют"

Таны хөл хөдөлгөөнгүй байг,

Тэд зүгээр л алга ташина.

(Хүүхдүүд сууж эсвэл зогсож, алгаа ширээн дээр алгадах)

Алга таших, алга таших, алга таших

Таны өмнө алга ташиж, алга ташаарай.

(Өөрийнхөө өмнө алга таш)

Одоо яараад алга ташаарай

Тийм ээ, илүү чанга, арынхаа ард.

(Араас чинь алга таших)

Илүү өндөр, илүү өндөр, илүү өндөр алга ташилт,

Гараа дээш өргө.

(Гараа алгадах, гараа дээш өргөх)

Доод, доод, доод алга ташилт.

Гараа доошлуул.

(Алга таших, гараа доошлуул)

Одоо гараа далла

Магадгүй таван минут ч болно.

(Гараа дур мэдэн савлах)

Бидэнтэй хамт амарч,

Таны гар бас амрах болно.

(Алгаа хацар доороо тавь)

2. Гэнэтийн мөч"Загас барих"

Хүүхдүүд шар будаатай саванд гараа хийж, загасыг дүрсэлсэн жижиг тоглоомуудыг ухаж гаргана.

3. Тоглоомын үзлэг.

Багш хүүхдүүдтэй хамт загасыг хардаг.

Энэ хэн бэ? Энэ бол загас. Тэр нүдтэй. (Нүдээ харуул). Ам байна. (Амаа харуул). Сэрвээ байдаг. (Сэрвээг харуулах). Сүүл байна. (Гэзэг харуулах). Загас хаана амьдардаг вэ? Загас гол мөрөн, аквариумд амьдардаг.

4. Үе мөчний дасгал"Загас амаа нээдэг"

Загас хэрхэн амаа нээж, хааж байгааг харуул. Цаг заваа гарга.

5. Дидактик тоглоом"Загас хаана нуугдаж байна?"

Хүүхдийн өмнө хоёр тоглоом тавьдаг (загас, ямар ч амьтан). Зураг бүр нь ороолтоор хучигдсан байдаг.

Загасыг олоорой. Тэр хаана нуугдаж байсан бэ?

6. Биеийн тамирын хичээлийн минут"Таван бяцхан загас"

Таван жижиг загас гол руу цацав.

(Загасны хөдөлгөөнийг дуурайсан)

Элсэн дээр том дүнз хэвтэж байв.

(Гараа хажуу тийш нь сунга)

Эхний загас: "Энд шумбахад амархан" гэж хэлэв.

(Дуураймал шумбалт)

Хоёр дахь нь: Энд гүн байна.

(Тэд долоовор хуруугаа сэгсэрнэ)

Гурав дахь нь: Би унтмаар байна.

(Гараа чихнийхээ доор тавь)

Дөрөв дэх нь бага зэрэг хөлдөж эхлэв.

(Багсаараа мөрөө үрнэ)

Тав дахь нь хашгирав: Энд матар байна,

(Гар нь матрын амыг дуурайдаг)

Залгихгүйн тулд хурдан усанд сэлэх хэрэгтэй.

(Тэд зугтдаг).

7. Дидактик тоглоом"Нуур дахь загас"

Энд таны өмнө тойрог байна. Цэнхэр тойрог бол цэнхэр тойрог юм. Энэ нь бидний загасны ус байх болно. Загасыг усанд хийж, цэнхэр дугуйлан дээр тавь. Мөн тойргийн ирмэг дээр үзэсгэлэнтэй хайрга чулууг байрлуул.

8. Объектуудтай ажиллах туршлага"Усан сэлэлт эсвэл угаалтуур"

Хүүхдүүд устай саванд хайрга, дараа нь цаас асгаж, юу живж, юу хөвж байгааг ажигладаг.

9.Шүлэг унших, жүжигчилсэн тоглолт

Загас загасыг гүйцэж,

Загас сүүлээ савлав.

Тэр хэвлий рүү нь цохьсон: - Барьчихлаа!

Хөөе найз охин! Юу байна?

10. Хурууны тоглоом"Загас"

Загас усанд сэлдэг.

Загаснууд тоглохдоо хөгжилтэй байдаг.

Хоёр алга хамтдаа сэлэлтийн хөдөлгөөнийг дүрсэлдэг)

Загас, загас, хорлон сүйтгэгч,

Бид чамайг барихыг хүсч байна.

(Алгаа ээлжлэн нударгаараа зангидсан)

Загас нуруугаа нугалав

Би талхны үйрмэг авлаа.

(Чимхээр барьж авах хөдөлгөөн)

Загас сүүлээ савлав

Тэр хурдан сэлж одов.

(Гараа даллах)


Холбогдох хэвлэлүүд