"Тэжээвэр амьтад". Цэцэрлэгийн бүлгийн GCD-ийн хураангуй. Цэцэрлэгийн бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй "Гайхамшигт загас" Цэцэрлэгийн хичээлийн хураангуй

Бага насны бүлгийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

Зорилтот:Хүүхдэд объектыг өнгө, үзүүлэн, "ийм" гэсэн үгээр сонгохыг заа.

Даалгаварууд:
Боловсролын:
Хүүхдэд объектыг өнгө, хэлбэр, жин, хүрэлцэхүйц байдлаар харьцуулах чадварыг бэхжүүлэх;
Хүүхдүүдийг геометрийн дүрстэй (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин) үргэлжлүүлэн танилцуулах;
Хүүхдүүдийг объект, тэдгээрийн шинж чанарыг нэрлэхийг урамшуулан дэмж ("хүнд" - "хөнгөн", "хөнгөн" - "сэвсгэр").
Боловсролын:
Хүүхдийн анхаарал, сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;
Бие даасан байдал, идэвхтэй үйл ажиллагааг дэмжих;
Хүүхдийг янз бүрийн мэдрэхүйн дүрслэлээр баяжуулж, хүрээлэн буй орчинд чиг баримжаа олгох туршлагыг өргөжүүлэх.
Боловсролын:
Хүүхдэд нөхөрсөг хандлагыг төлөвшүүлэх, туслах хүсэл эрмэлзэл, аврах ажилд ирэх.
Урьдчилсан ажил: шалгалт, харьцуулалт. Дидактик тоглоомууд: "Хулганаа муурнаас нуу", "Өнгө (хэлбэр)".
Дидактик материал, тоног төхөөрөмж: тансаг туулай, өргөст зараа, янз бүрийн өнгийн геометрийн хэлбэрүүд, "Бүжин нуух" дидактик тоглоом, хөнгөн, хүнд цүнх, "хожуул".
Оролцогчид: цэцэрлэгийн бүлгийн хүүхдүүд, багш. 1. Оршил хэсэг
Сурган хүмүүжүүлэгч:
-Залуус аа, манай бүлэгт хичнээн зочид ирснийг хараарай! Зочидтой мэндчилж, инээмсэглэцгээе.
Хүүхдүүд сайн уу гэж хэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Залуус аа, хар даа, бидэнд өөр зочин ирлээ. Энэ бол Hedgehog. Түүнд бас мэндчилгээ дэвшүүлье.
(Хүүхдүүд зараатай мэндэлдэг, хүүхдүүд түүнийг харж, гараараа хүрдэг. Ямар зараа вэ? - "спий")

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Залуус аа, Зараа залуустай тоглохоор ирсэн гэж хэлэв. Та зараатай тоглохыг хүсч байна уу? (бид хожуулыг харж, хэлбэрийг нь тодорхойлно)
Зараа бидэнд өөр өөр дүрс авчирч, эдгээр дүрст зориулж байшингаа олохыг биднээс хүссэн. Бид тойрог авч, нэг дугуй байшинд байрлуулж, тоонуудыг нэг нэгээр нь авдаг!
Сайн байна залуусаа! Бүх тоонууд өөрсдийн байшинд байдаг. Мөн зараа маш их баяртай байна! Одоо зараатай баяртай гэж хэлцгээе!
(Хүүхдүүд зараатай баяртай гэж хэлдэг)

- Энэ модны доор хэн сууж байгааг хараарай?
- Энэ бол туулай! (Тэд энэ нь хичнээн сэвсгэр, гэхдээ зараа ямар өргөст байсныг шалгаж, цус харвадаг)
- Залуус аа, тэр хүйтэн байна, тэр бүхэлдээ чичирч байна. Түүнийг халаахад нь тусалцгаая.

Биеийн тамирын хичээл "Бяцхан цагаан туулай сууж байна."

Цагаан туулай сууж байна
Тэгээд чихээ сэгсэрнэ.
Ийм, үүн шиг
Тэр чихээ сэгсэрнэ.
Тэд гараа хөдөлгөж, толгой руу нь өргөдөг.
Бүжин суухад хүйтэн байна -
Бид сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй,
алга таших, алга таших, алга таших,
Бид сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй.
Тэд алгаа ташина.
Бүжин зогсоход хүйтэн байна
Туулай үсрэх хэрэгтэй.
Скок-скок, скок-скок,
Туулай үсрэх хэрэгтэй.
Хоёр хөл дээрээ үсэрч байгаа байрандаа.
Чоно туулайг айлгав
Туулай үсрэн давхиад холдов.

Залуус аа, бөжин дулаарч, саарал чоно бяцхан бөжин барихыг хүсч байна гэж хэлэв. Туулайнуудыг чононоос нуугдаж байхад нь тусалцгаая.

"Бүжин нуух" дидактик тоглоом
(Хүүхдүүд, ширээн дээр сууж, даалгавраа бие даан гүйцэтгэнэ.)

Бид туулайнуудыг муу чононоос нуугдахад нь тусалсан уу?
Хүүхдүүд:- Тийм ээ!
- Залуус аа, та үнэхээр мундаг юм! Бид чамтай ямар их сайн сайхан, сайхан сэтгэлтэй байсан бэ. Та зараа, туулай хоёрт тусалсан бөгөөд үүний төлөө тэд танд бэлэг илгээсэн! Эдгээр нь ийм төрлийн гар цүнх юм - заримыг нь "хөнгөн", заримыг нь "хүнд" гэж харьцуулдаг.
- Та эдгээр хүнд уутанд юу байгааг хармаар байна уу? (доод талд нь ууттай элс, дээр нь алим байдаг - амттан)
Бид цүнхээ онгойлгож, өөрсдөдөө тусалдаг.

UDC 373.23
B B K 74.102
К26 Н.А.Карпухина
Цэцэрлэгийн яслийн бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сурган хүмүүжүүлэгч, арга зүйчдэд зориулсан практик гарын авлага. - Воронеж:
IP Lakotsenin S. S., 2010 - 208 х.
ISBN 978-5-98225-086-5
Санал болгож буй хичээлийн тэмдэглэлийг ашиглахыг зөвлөж байна
"Цэцэрлэгт хүүхдийн хүмүүжил, хүмүүжил" хөтөлбөрт хамрагдсанаар
(Васильева М.А., шинэ хэвлэл), "Хүүхэд нас" (Герзений нэрэмжит Оросын Улсын Багшийн Их Сургууль), "Хөгжил"
(Л.А. Венгерээр удирдуулсан зохиолчдын баг) болон бусад.
Уг номыг арга зүйч, сурган хүмүүжүүлэгчид ашиглахыг зөвлөж байна.
цэцэрлэгийн сурагчид, эцэг эх, багш нар.
ISBN 978-5-98225-086-5 Г^^ло "
B B K 74.102
Энэхүү нийтлэлийн бусад хэвлэл, аль ч хэлбэрээр,
бүхэлд нь буюу хэсэгчлэн, хууль бус байна
мөн эрүүгийн хариуцлага хүлээлгэж байна
© Карпухина Н.А., зохиогч, 2010 он
© IP Lakotsenin S.S., нийтлэгч, 2010 он
08/25/10-нд хэвлүүлэхээр гарын үсэг зурсан. Сонин цаас. Формат 60x84 1/16. Хэвлэх -
цэвэр. Боть 13 p.l. 5000 хувь хэвлэгдсэн. 3745 тоот тушаал.
Ерөнхий редактор С.С.Лакоценин. Гүйцэтгэх редактор Ю.Крапивин.
Зохиогч А.Н. Талтынова. А.Найденовын найруулга
IP Lakotsenin S.S.: Воронеж, ст. Өмнөд Морав, 156
"Смоленскийн бүсийн хэвлэх үйлдвэр" ХК-ийн Хүндэт тэмдгийн одонгоор хэвлэв.
В.И.Смирновын нэрэмжит. 214000, Смоленск, хэтийн төлөв. Ю Гагарина, 2.

Өмнөх үг 3
Удиртгал
Шинээр төрсөн хүүхэд бол нууц юм. Хэн ч
үүнээс юу гарахыг мэдэхгүй. Тэр чадна
суут ухаантан болж, хэрэв боломжтой бол дэлхийг баяжуулна
түүнд таатай нөхцөл бүрдэх болно
вий. Гэхдээ бүх ирээдүйтэй бүтээлүүд
эцэг эх, боловсролтой бол дэмий хоосон үлдэх болно
утас, эмч нар тэднийг нээхэд туслахгүй.
Хүүхдээсээ найз хай, сур
өөрийн эрх ашгийг бүхнээс дээгүүр тавих.
Учир нь эцэст нь бүх зүйл хамгийн сайн байдаг
Амьдралд хүүхдийн төлөө хийдэг.
Профессор М.Коршунов
Амьдралын 2 дахь жилд хүүхдийн бие махбодийн болон мэдрэлийн сэтгэцийн хөгжилд мэдэгдэхүйц өөрчлөлт гардаг. .
Энэ насны хүүхдийн зан үйлийн хамгийн онцлог шинж чанарууд нь хөдөлгөөний өндөр идэвхжил, сэтгэл хөдлөл, хүрээлэн буй орчныг сонирхох, насанд хүрэгчидтэй байнга харилцах хэрэгцээ, суралцах чадвар юм.
Хүүхэд нас ахих тусам хэрхэн хөгжих, эргэн тойрныхоо хүмүүстэй харилцах харилцаа ямар байх нь насанд хүрэгчид нялх хүүхэддээ хүмүүжүүлсэн зүйлийг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх шаардлагатай эсэх, эсвэл дахин хөгжүүлэх шаардлагатай эсэхээс ихээхэн хамаарна. хүмүүжүүлэх, зан үйлийн хүсээгүй хэлбэрийг өөрчлөх.
Эрт нас гэдэг үгийн утгаараа Эхлэх.Хүүхэд харилцааны ертөнцөд дөнгөж орж байна, тэр туршлагагүй, маш их итгэдэг.
Бидний даалгавар бол түүнд энэ итгэлийг хадгалахад нь туслах, түүнд уйгагүй халамжилдаг хүмүүсийг хайрлах, хөгжилтэй, хөгжилтэй уур амьсгалыг бий болгох явдал юм - энэ бүхэн дараагийн жилүүдэд цогц, эв найртай хөгжихөд зайлшгүй шаардлагатай. 2 нас хүртлээ эрүүл мэндийн байдал нь хүүхдийн зөв, иж бүрэн хөгжилд шийдвэрлэх үүрэг гүйцэтгэдэг.
Эрүүл хүүхэд зөв хүмүүжсэн бол сэтгэлийн хөдөлгөөнтэй, хоолны дуршилтай, хөдөлгөөнтэй байдаг. Үүнийг хийхийн тулд А.С.Макаренкогийн хэлснээр хүүхдэд "тодорхой цагийн зуршил" бий болгох шаардлагатай. өдөр тутмын дэглэмийг зөв зохион байгуулах - тоглоомын үйл ажиллагаа, унтах, хоол тэжээл, алхах, зорилтот үйл ажиллагаа нь бие биенээ хамгийн тохиромжтой дарааллаар солих ёстой.

Өмнөх үг 4
Өдөр тутмын дэглэм нь хүүхдийн зан үйлийг зохион байгуулж, хүүхдийн сайн сайхан байдлын мэдрэмжийг бий болгож, мэдрэлийн системийн үйл ажиллагаанд хэмнэлийг нэвтрүүлдэг.
Үүнийг хийх үед нөхцөлт рефлексүүд хэсэг хугацаанд хөгждөг.
Үүний ачаар бие нь энэ эсвэл бусад үйл ажиллагаанд урьдчилан бэлтгэгдсэн байдаг. Тогтмол үйл явцыг зөв хэрэгжүүлэх нь хүүхдийн бие бялдрын бүрэн хөгжилд төдийгүй тэдний хөгжилтэй байдал, хоолны дуршил сайтай, тайван, гүн нойрсоход зайлшгүй шаардлагатай нөхцөл юм.
Режимийн үйл явцыг хэрэгжүүлэхдээ зарчмыг дагаж мөрдөх шаардлагатай дараалалТэгээд аажмаар.
зарчим дараалалНасанд хүрэгчид хүүхдэд бага наснаас нь эхлэн тодорхой үйлдлийг тодорхой дарааллаар гүйцэтгэх чадварыг эзэмшүүлэх ёстой гэсэн санаа юм. Жишээлбэл, унтахынхаа өмнө бүх тоглоомыг цуглуулах, идэхээсээ өмнө гараа угаах гэх мэт.
зарчим аажмаархүүхэд бага байх тусмаа бүлэг нь бага багаар нэг буюу өөр ердийн үйл явцыг гүйцэтгэхэд бага багаар хүүхдүүдийг аажмаар татан оролцуулахаас бүрдэнэ; Үүнийг амьдралын 2-р жилийн хүүхдүүдийн физиологийн онцлог шинж чанаруудтай холбон тайлбарлаж байна: тэд хэрхэн удаан хүлээхээ мэддэггүй, бөөгнөрөл гарч ирвэл тэд эрч хүчтэй болж, үйлдлүүдийн нэг хэвийн байдлаас хурдан залхдаг.
Зарчмуудыг хэрэгжүүлэхдээ дараалал ба дараах
хөөсөрхөгТодорхой дүрмийг дагаж мөрдөх ёстой:
1. Горимын процесс бүр дамждаг зөвхөн
тоглоомын арын дэвсгэр дээр.
2. дэглэмийн үйл явцыг явуулахдаа боловсролын хувь хүн-хувийн загварыг ашиглах шаардлагатай.
3. Зарчмын хэрэгжилт дараалал ба аажмаар
nessСургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага болон гэртээ насанд хүрэгчдийн шаардлагын нэгдмэл байдлыг хангадаг.
Режимийн үйл явцыг явуулах аргачлал нь заавал дагаж мөрдөх арга техникийг ашиглахад оршино.
1. Үүний тулд хүүхдэд урьдчилан тохируулга хийх
үйл явц.
2. Нэг буюу өөр дэглэмийн үйл явцыг хэрэгжүүлэх нь заавал байх ёстой
Хүүхдэд таагүй байдал үүсгэхгүйгээр үймээн самуунгүйгээр үргэлжлүүлээрэй.
3. Хүүхдэд ямар нэгэн дэглэмийн процесс явуулахдаа,
Бүх зүйл бүтнэ гэсэн итгэлийг бий болгож чадахгүй, тэр чадна
т.зузаан. Хэрэв тэр хичээвэл эцсээ хүртэл үйлдэл хийнэ.

Үйл ажиллагааны төрлүүд
Тоо хэмжээ
1.
Хүрээлэн буй ертөнцөд чиг баримжаагаа өргөжүүлэх, ярианы хөгжил
3 2. Яриа хөгжүүлэх
2 3. Дидактик материалтай ангиуд
2 4. Барилгын материалтай дасгал
1 5. Хөгжмийн хичээл
2
Нийт
10
Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 10-15 минут, 8-12 хүнтэй хүүхдүүдийн дэд бүлэгтэй.
Бүх төрлийн үйл ажиллагааны хувьд ойролцоогоор жилийн урт хугацааны төлөвлөгөө, хичээлийн тэмдэглэлийг толилуулж байна.
Өмнөх үг 5
4. Насанд хүрсэн хүн хүүхдүүдийн амжилтанд баярлах нь гарцаагүй
Аливаа шинэ амжилтын төлөө тэднийг илүү олон удаа магт.
Энэ насны хүүхдийн иж бүрэн хөгжилд системтэй нөлөөлөхийн тулд хүүхдүүдийг сонсож сургах, насанд хүрэгчдийн юу хийж, үзүүлж байгааг хянах, түүний үг, үйлдлийг дуурайх, багшийн даалгаврыг хэрэгжүүлэхэд сургадаг тусгай хичээлүүдийг явуулдаг. даалгавар.
Амьдралын хоёр дахь жилийн хүүхдүүдэд зориулсан үндсэн үйл ажиллагааны жагсаалтыг бид та бүхэнд танилцуулж байна Боловсрол, сургалт ба
В.М.Васильевагийн шинэчилсэн найруулгын дагуу цэцэрлэгийн хөгжил.

,10 Хүүхэд ба түүний эргэн тойрон дахь ертөнц
Хүүхэд ба эргэн тойрон дахь ертөнц

2 настай хүүхдэд зориулсан
Есдүгээр сар
1. Нийгмийн амьдралын “Хүүхдэд зочлох” үзэгдэл:
гэр бүл, зан үйлийн соёл
2. “За яахав” амьгүй байгаль: элсний шинж чанар
3. “Навчнууд унаж байна” амьд байгаль:
хүнсний ногооны ертөнц
4. “Бидний тоглоом” объектын ертөнц:
тоглоом - өнгө, хэлбэр
Аравдугаар сар
5. "Бүжингийн нийгмийн амьдралын үзэгдэлд хүрэх зам: овоохой" хот
6. “Таазын тахиа” амьгүй байгаль: Нар
7. “Гайхамшигт уут” ан амьтан: хүнсний ногоо жимс
8. “Бидний хажууд хэн амьдардаг вэ? » сэдвийн ертөнц:
объектуудын зорилго
Арваннэгдүгээр сар
9. “Гэрт хэн амьдардаг вэ? » нийгмийн амьдралын үзэгдлүүд:
гэр бүл
10. “Хүмүүс, гүвээ, гөлгөр амьгүй байгаль: хөрс
мөр"
11. "Найзуудтайгаа уулзахын тулд ой руу!" Амьд байгаль: зэрлэг амьтад
12. “Ромод for Катя” объектын ертөнц:
тавилга - нэр, өнгө
Арванхоёрдугаар сар
13. “Өвлийн ой руу орох замд” нийгмийн амьдралын үзэгдлүүд:
хот.
14. “Хүүхэлдэй Катя алхаж байна” амьгүй байгаль:
улирал - өвөл
15. “Бидний жинхэнэ найзууд” ан амьтан: малын өвөлжөө
16. “Тоглоомтой газар” объектын ертөнц:
объектуудын зорилго

Жилийн урт хугацааны төлөвлөлт 7
Нэгдүгээр сар
17. Нийгмийн амьдралын “Бид хэрхэн хамтдаа тоглодог” үзэгдэл:
гэр бүл
18. “Цасан ширхгүүд нисч байна” амьгүй байгаль: цасны шинж чанар
19. “Бяцхан гацуур мод” ан амьтан:
мөнх ногоон загасны яс
20. “Андарсан Маша” объектын ертөнц: даавуу
Хоёрдугаар сар
21. Нийгмийн амьдралын “Каприц баавгай” үзэгдлүүд:
зан үйлийн соёл
22. "Хүүхэлдэй хүйтэн байна!" амьгүй байгаль: өвлийн шинж тэмдэг
23. “Толгод дээрх бамбарууш” ан амьтан:
ургамал, амьтан
24. "Чи юу жолоодох вэ?" сэдэв ертөнц: тээвэрлэлт
Гуравдугаар сар
25. “Бид Таняд юу өгөх вэ? » нийгмийн амьдралын үзэгдлүүд:
гэр бүл
26. "Катяг зугаалахаар хувцаслацгаая" амьгүй байгаль:
улирал - хавар
27. "Миний ээж хаана байна?" Амьд байгаль:
амьтад ба тэдний хүүхдүүд
28. "Катяг хооллоё" сэдэвт блок: аяга таваг
Дөрөвдүгээр сар
29. Нийгмийн амьдралын “Бид ээжийн туслагч” үзэгдэл:
гэр бүл
30. “Найз минь, зэрлэг амьтан гараад ир! ургамал
ногоон нуга руу"
31. “Шар, сэвсгэр” ан амьтан: шувууны аж ахуй
32. “Мишагийн тоглоом, объектын ертөнц: тоглоом
ба Мишутки"
Тавдугаар сар
Тавдугаар сард хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаарх мэдлэгийг нэгтгэх, ажиглах, судлах, сониуч зан гаргах чадварыг хөгжүүлэх хичээлүүдийг зохион байгуулж болно.

,10 Хүүхэд ба түүний эргэн тойрон дахь ертөнц
Хүүхэд ба эргэн тойрон дахь ертөнц
Хичээлийн мөчлөг
Есдүгээр сар
Хичээл №1
Хүүхдүүдэд зочлох
Хөтөлбөрийн агуулга:Хүүхдэд мэндчилгээний үндсэн ёс зүйг таниулах, насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах чадварыг хөгжүүлэх, харилцааны соёлыг хөгжүүлэх.
Материал:дэлгэц; хүүхэлдэй, баавгай, бөжин, нохой - тоглоом.
Хичээлийн явц
Багш нь цонхны гаднах цаг агаарт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг: навчис унаж, хүүхдүүд цэцэрлэгт явдаг. Хаалга тогшиж, Таня хүүхэлдэй дэлгэцийн цаанаас гарч ирээд багштай яриа өрнүүлэв.
- Би Таня хүүхэлдэй байна. Би хүүхдүүд дээр ирлээ. Би тэдэнд сайн уу гэж хэлмээр байна
(хүүхдүүдтэй мэндчилж, ногоон навч өгдөг).
Багш бүх хүүхдүүдийг мэндлэхийг урьж байна.
Дараа нь дахин нэг тогших сонсогдож, дэлгэцийн цаанаас бусад тоглоомууд нэг нэгээрээ гарч ирнэ: баавгай, бөжин, нохой. Тэд хаана байгаагаа мэдэхгүй, яаж мэндлэхээ мэдэхгүй байна.
Багш тоглоомууд хаана дууссаныг тайлбарлаж, хүүхдүүдийг амьтдад сайн уу гэж заахыг урив. Амьтад хүүхдүүдэд талархаж, навч өгдөг: улаан, шар.
Хичээлийн төгсгөлд багш олон зочид ирсэнд анхаарлаа хандуулж, тэднийг: Таня хүүхэлдэй, баавгай, бөжин, нохой гэж дууддаг. Тэд бүгд хамтдаа навч руу хараад: "Намрын улирал ирлээ. Навчнууд унаж байна. Навч нь өөр өөр байдаг - шар, улаан."
Хичээл №2
За яахав
Хөтөлбөрийн агуулга:Тоглоомын үеэр хүүхдүүдийг элсний шинж чанартай танилцуулах, анхаарал болгоомжтой байх, хурууны моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, нарийвчлал, харилцан туслалцааг хөгжүүлэх.

Есдүгээр сарын 9
Материал:элсэн хэв, устай сав, элс, банз, Таня хүүхэлдэй.
Хичээлийн явц
Багш хүүхэлдэй Таня удахгүй зочлох болно гэдэгт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулж, түүнийг бялуугаар дайлж, бялуу бэлтгэхийг санал болгож байна.
Хүүхдүүд сандал дээр хагас тойрог хэлбэрээр сууж, багш элс, элсэн хэвийг авч, бялуу хийхийг оролдсон боловч бялуу ажиллахгүй, элс нурна. Тэрээр ус авч, элс асгаж, хүүхдүүд нойтон элс, янз бүрийн хөгцөөс бялуу хийх боломжит хувилбаруудыг шалгадаг.
Багш нь яагаад бялуу хийж байгааг тайлбарлав. Дараа нь тэрээр хүүхдүүдийг элсээр хийсэн хэвийг ашиглан өөрсдийн гараар бялуу хийхийг урьж байна.
Өө, зүгээр, зүгээр,
Хуушуур жигнэцгээе
Бид Танюшаг урих болно,
Бид чамайг бялуугаар дайлах болно.
Хүүхэлдэй Таня орж ирээд, бэлтгэсэн бялууг шалгаж, хүүхдүүдэд баярлалаа.
Хичээл №3
Навчнууд унаж байна
Хөтөлбөрийн агуулга:Хүүхдүүдийг намрын навчны өнгөөр ​​танилцуулж, навчийг хэмжээгээр нь харьцуулах: том, жижиг, байгалийг хайрлах, танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.
Материал:намрын навч: ногоон, шар, улаан - том, жижиг.

Хичээлийн явц
Багш нь янз бүрийн өнгө, хэмжээтэй навч бүхий сагс байгаа хивс рүү ойртохыг санал болгож байна. Хүүхдүүд багшийн хамт өнгөт навчийг хардаг: улаан, шар, ногоон.

,10 Хүүхэд ба түүний эргэн тойрон дахь ертөнц
Дараа нь хэрэгжүүлдэг "Навчнууд унаж байна" гадаа тоглоом- Хүүхдүүд хөгжмийн аяны дор навчаар эргэлдэж, багшийн дохиогоор навчнуудтайгаа тонгойдог.
Багш хүүхдүүдээс асуулт асууна:
- Чи ямар навчтай вэ, шар? (шар навч)
- Чи ямар навчтай вэ, улаан? (улаан)
Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд хивсэн дээр намрын хэв маягийг тавьдаг
- том, жижиг навч, навчийг дахин нэг удаа биширч, шалгаж үзээрэй.
Хичээл №4
Бидний тоглоомууд
Хөтөлбөрийн агуулга:Тоглоом олох, хэмжээг нь тодорхойлох, нэрлэх, орон зайн чиг баримжааг хөгжүүлэх, тоглоомтой болгоомжтой харьцах хэлбэрийг хөгжүүлэхэд тусална.
Материал:Тоглоомын багц: баавгай - том, жижиг, бөжин - том, жижиг.
Хичээлийн явц
Багш нь ойртож буй машины дуунд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг, том баавгайтай том машин орж ирдэг.
Багш хэлэхдээ:
- Бидэн дээр хэн ирсэнийг хар даа? (баавгай)
-Ямар том баавгай вэ, тэр бяцхан баавгайтай тоглохыг хүсч байна, түүнийг олоход нь тусалцгаая.
Хүүхдүүдтэй хамт тэд бүлгийн өрөөнд бамбарууш олдог. Барьсан "Баавгайг олох" гадаа тоглоом.Том, жижиг туулайтай ажиллах нь ижил аргаар явагддаг. Хүүхдүүд бяцхан туулай олдог.
Хичээлийн төгсгөлд идэвхтэй тоглоом тоглодог бөгөөд багш хоёр хүүхдэд "баавгай", "бөжин" малгай өмсөж, бүх хүүхдүүд бүжиглэж, хэнгэрэг рүү үсэрч, дохиогоор зугтаж эхэлдэг. туулай, баавгай нар тэднийг гүйцэж гүйцнэ. "Бүжин" эсвэл "баавгай" -ын дүрд багш тоглож болно.

Есдүгээр сарын 11
Аравдугаар сар
Хичээл №5
Бүжингийн овоохой руу явах зам
Хөтөлбөрийн агуулга:Хөдөлгөөнт объектын харааны ойлголтыг хөгжүүлэх, хөдөлгөөний зохицуулалтыг дэмжихийн тулд "Овоохой руу явах зам" гэсэн ойлголт, нэр өгнө. Даалгаврыг гүйцэтгэхдээ нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.
Материал:ижил өнгийн тоосго, тоглоомон бөжин, зул сарын гацуур мод, мод, ширээний театрын байшин.
Хичээлийн явц
Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг овоохойтой ойн цэвэрлэгээнд хандуулж, хүүхдүүд үүнийг хараад: "Маш олон гацуур, мод байна, гэхдээ энд овоохой байна. Энэ овоохойд хэн амьдардаг вэ? Бяцхан бөжин гарч ирэн, тэр ой дахь овоохой руугаа хэрхэн хүрэхээ мэдэхгүй гашуун уйлж байна. Багш хүүхдүүдийг туулайнд тоосгоноос овоохой руу зам барихад нь туслахыг урьж байна. Багштай хамт хүүхдүүд овоохой руу тоосгон зам тавьжээ. Дараа нь багш хүүхдүүдийг овоохой руу явах зам дагуу туулайг хөтлөхийг урьж, "дээд талд" гэж хэлэв.
INХичээлийн төгсгөлд бөжин хүүхдүүдэд баярлалаа доогуур -
"Бүжин, бүжиглэ" харааны тоглоом.Хүүхдүүд бөжинтэй хамт бүжиглэж, хэнгэрэг рүү үсэрдэг.
Хичээл №6
Cockerel cockerel
Хөтөлбөрийн агуулга:Хүүхдүүдэд цаг хугацааны тухай ойлголтыг танилцуулах: өглөө, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх. Соёлын болон эрүүл ахуйн ур чадварыг хөгжүүлэх.
Материал:Таня хүүхэлдэй; хүүхдийн ор, сам, алчуур, саван, усны сав, тоглоомын cockerel.
Хичээлийн явц
Багш, хүүхдүүд хүүхдийн ор, унтаж буй хүүхэлдэйг шалгана
Таня. Таазын хоолой сонсогдов: "Ку-ка-ре-ку!" Багш нь кокерелтэй харилцан яриа өрнүүлдэг.
IN

,10 Хүүхэд ба түүний эргэн тойрон дахь ертөнц
Cockerel, cockerel!
Алтан сам!
Газрын тосны толгой,
Торгон сахал,
Та яагаад эрт босдог вэ?
Катяаг унтуулахгүй байна уу?
Кокерел хариулав:
Бүгд босох цаг болжээ
Танечка, Ванечка нар
Мөн бүх хүүхдүүдэд!
Багш болон хүүхдүүд Таня хүүхэлдэйг өргөж, хувцаслаж, үсийг нь самнаж, угаана. Таня бүгдэд: "Өглөөний мэнд!"
Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд Таня хүүхэлдэй, азарган тахалтай тоглож, багш нь өглөө бүх хүүхдүүдийг сэрээдэг, бүх хүүхдүүд босоод: "Өглөөний мэнд!" гэж хэлдэг гэдгийг багш сануулж байна. Таар нь орхиж, бүх хүүхдүүдэд: "Баяртай" гэж хэлэв.
Хичээл № 7
Гайхалтай цүнх
Хөтөлбөрийн агуулга:Жимсийг нэрлэх талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх: лийр, алим, банана; зураг дээр тэднийг танина.
Байгаль дэлхийгээ хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.
Материал:жимсний дамми: лийр, алим, банана; Гайхамшигтай цүнх, Таня хүүхэлдэй, жимсний дүрс бүхий картуудыг хайчилж ав
(2 хэсэг).
Хичээлийн явц
Багш, хүүхдүүд цонхоор намрын мөн чанарыг хардаг: навчис унаж, салхи үлээж, хүүхдүүд хүрэм, хүрэм, малгай, гутал өмссөн байна. Хаалга тогших чимээ гарч, Таня хүүхэлдэй жимс агуулсан гайхалтай ууттай орж ирэв. Хүүхдүүд хүүхэлдэй болон хүүхэлдэйтэй мэндчилж байна тоглоом
"Энэ юу болохыг таагаарай?"Таня хүүхэлдэй алим гаргаж ирээд хүүхдүүдээс: "Энэ юу вэ? “Хэрэв хүүхдүүдэд нэр өгөхөд хэцүү байвал багш нь тэдэнд тусалдаг.
- Алим.
- Алим улаан уу? (улаан)
- Тэгээд тэр юу вэ? (лийр)

Есдүгээр сарын 13
- Лийр ногоон уу? (ногоон)
- Тэгээд тэр юу вэ? (банан)
- Банана шар өнгөтэй юу? (шар)
INхичээлийн төгсгөлд "Хөзөр цуглуулах" дидактик тоглоом
өсвөр насныхан."Хүүхдүүд эхлээд багшийн үлгэр жишээг дагаж, дараа нь бие даан зураг цуглуулдаг.
Хичээл №8
Бидний хажууд хэн амьдардаг вэ?
Хөтөлбөрийн агуулга:Хүүхдэд өөрийн үйлдлээ дохио зангаа болон бусад туслах хэрэгслээр дэмжигдээгүй энгийн (нэг даалгавраас бүрдэх) аман заавартай уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх, тахиа хэрхэн хөдөлж, үр тариа ховхлох талаар ойлголт өгөх. Бусдыг халамжлах, амьтдыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Наталья Сёмина
"Үржүүлгийн бүлгийн хөгжлийн үйл ажиллагаа" арга зүйн гарын авлага.

Оюун ухааныг хурдасгах боломжуудын хувьд бага насны хүүхэд хамгийн их анхаарал хандуулахыг шаарддаг хүүхдийн хөгжил, ашиглах эсвэл ашиглахгүй байх нь ноцтой үр дагаварт хүргэж болзошгүй вэ? Сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх үүднээс авч үзвэл энэ нь нэгээс гурван нас хүртэлх бага насны хүүхэд юм. Энэ нас нь хүүхдийн амьдралын гол үеүүдийн нэг бөгөөд түүний сэтгэлзүйн ирээдүйг ихээхэн тодорхойлдог. хөгжил. Энэ насны онцгой ач холбогдлыг амьдралын гурван үндсэн олж авахтай шууд холбоотой гэж тайлбарладаг. хүүхэд: босоо байрлал, аман харилцаа, объектив үйл ажиллагаа. Гэхдээ гол зүйл бол энэ насанд хүүхэд түүний зан байдал, оюун ухаан, хувийн хөгжилд ихээхэн нөлөөлдөг ур чадварыг эзэмшдэг. хөгжил, тухайлбал, чадвархүмүүстэй харилцахдаа хэлийг ойлгож, идэвхтэй ашиглах. Эдгээр жилүүдэд хүүхэд эзэмшсэн яриагаар дамжуулан тэрээр хүний ​​материаллаг болон оюун санааны соёлын хамгийн чухал ололт амжилтыг шууд олж авдаг. Мөн үйл явц хөгжиляриа нь салшгүй холбоотой байдаг хөгжилгарны нарийн моторт ур чадвар. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, бид нэгэн зэрэг ашигтай нөлөө үзүүлдэг хүүхдийн оюун ухааны хөгжил. Тийм ч учраас онцгой анхаарал хандуулдаг ангиудбүтээмжтэй үйл ажиллагаанд зориулагдах ёстой.

Амьдралын хоёр дахь жилд хүүхэд насанд хүрэгчдийн үйлдлийг объектоор хуулбарлаж, объект дээр суурилсан дуураймал тоглоомыг хөгжүүлдэг. Эдгээр нь насанд хүрэгчдийн зан үйлийн хэм хэмжээ, хэлбэрийг өөртөө шингээх, дараа нь хүүхдэд тодорхой хувийн шинж чанарыг бий болгохтой холбоотой бэлгэдлийн эхний алхамуудыг төлөөлдөг. Хожим нь хүүхэд хуулбарласан дүрд тоглох тоглоом гарч ирдэг арга замуудянз бүрийн нөхцөл байдалд объекттой харьцаж, бие биетэйгээ харилцах хүмүүс. Тоглоомын үеэр хүүхэд өөртөө амьдралын хэвшмэл ойлголтыг бий болгож, түүнийг насанд хүрэхэд нь чиглүүлэх болно.

би санал болгож байна цэцэрлэгийн хүүхдүүдэд зориулсан боловсролын үйл ажиллагаа(1.5-2 жил). Хичээл бүлгээрээ явагдана 5-8 хүнтэй. Залуу хүүхэд "дууриахын тулд ажилладаг", тэр бол 1 наснаас эхлэн хөгжүүлэхОйролцоох насанд хүрсэн хүн хүүхэдтэй хамт бүх зүйлийг хийдэг бол 5-3 нас хамгийн идэвхтэй байдаг. Хүүхэд тав тухтай, хамгаалагдсан мэт санагдаж, насанд хүрэгчид түүнд суралцахад нь тусалдаг шинэ мэдээллийг хүлээн авдаг. Тиймээс сэтгэл зүйч идэвхтэй оролцох ёстой анги: хивсэн дээр хамтдаа мөлхөж, цамхаг барих, бүжиглэх, хүүхэлдэй тэжээх, дуулах. Чадвардуурайх нь моторт болон оюуны үндэс суурь юм хүүхдийн хөгжил.

үндсэн зорилго ангиуд - бүрэн хөгжилардын сурган хүмүүжүүлэх ухаан, орчин үеийн сурган хүмүүжүүлэх ухааны туршлагыг ашиглан бага насны хүүхэд техник.

Асаалттай ангиуддараах зүйлсийг шийдвэрлэв даалгавар:

Зөв яриаг бий болгох

Сэтгэлгээний хөгжил

Хөгжиланхаарлаа төвлөрүүлэх, хадгалах чадвар

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх

Хүүхдийн эрүүл мэнд

Хөгжилмоторын үйл ажиллагаа

Хөгжилбүдүүн болон нарийн моторт ур чадвар

Бүтээлч байдлын сонирхлыг сэрээх

Ангиудорой зохион байгуулдаг. Үргэлжлэх хугацаа хичээл 10 минут. Үйл ажиллагааны өөрчлөлт ангихүүхдийг ядрахаас сэргийлнэ.

Үүнд онцгой анхаарал хандуулдаг ангиудүр бүтээлтэй үйл ажиллагаа, хурууны гимнастикт өгдөг. Эцсийн эцэст эдгээр төрлийн үйл ажиллагаанд нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлдэг. илүү идэвхтэй хөгжиж байна.

Ангиудүлгэр дээр үндэслэсэн "Колобок", "Ряба тахиа", "Манжин", "Теремок". Хүүхдүүд өөрсдөө болон эдгээр үлгэрийн баатруудыг янз бүрийн сонирхолтой тоглоомоор зочлохоор ирдэг. Ангиуддолоо хоногт нэг удаа болдог. Дараа нь долоо хоногийн дотор материалыг олж авсан анги, тогтмол байна: тоглоом, харилцан яриа, ажиглалт, үлгэр уншдаг.

Визуал материал асаалттай хичээл тод байх ёстой, том хэмжээтэй, хүүхдэд аюулгүй. Мөн удаан эдэлгээтэй тул хүүхэд бүр тахиа Ряба эсвэл Колобоктой биечлэн танилцах боломжтой. Байгалийн өнгийг ашиглахыг зөвлөж байна, учир нь энэ насанд хүүхдэд хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи зохих ойлголтыг өгөх шаардлагатай байдаг (цэнхэр муур, ногоон баавгай байхгүй).

Хүүхэд цэцэрлэгт ирэхэд тэрээр шинэ нөхцөлд дасан зохицох хэрэгтэй. Бүх хүүхдүүд дасан зохицох үйл явцыг өөр өөрөөр мэдэрдэг. Тиймээс 9-р сард сэтгэл зүйч хүүхдийн дасан зохицох байдлыг ажиглаж, түүнтэй танилцдаг.

Өмнө дурьдсанчлан дасан зохицох үйл явц нь бүх хүүхдэд өөр өөр байдаг. Тиймээс эхлээд бүх хүүхдийг хамруулах шаардлагагүй анги. Таны хүүхэд түрүүлж харвал зүгээр.

Ялангуяа уур амьсгалын талаар хэлмээр байна ангиуд. Энэ насанд хүүхэд бүр хувь хүн байдаг нь маш тодорхой харагдаж байна. Багш-сэтгэл зүйчийн анхны тушаал нь эмчийн анхны тушаалтай адил байх ёстой. "хор хөнөөл учруулахгүй". Бидний даалгавар бол туслах явдал юм хөгжилХүүхдийг "бусдын адил" болгох хүсэл биш харин энэ хувь хүний ​​онцлог. Тиймээс бидний хүмүүжлийн тухай ойлголт маш харьцангуй юм. Бид хүүхдүүдийг бүтээлч үйл ажиллагаанд байнга оролцуулахыг хичээх ёстой, гэхдээ хүн бүр байшин барихыг хүсч байгаа ч нэг хүүхэд хүсэхгүй байгаа бол. Тэр машинаар зугаалахыг хүсч байна. Түүнийг чимээгүйхэн алхаж, унахыг зөвшөөр, учир нь энэ нь хэнд ч саад болохгүй.

Би жишээ тэмдэглэл өгдөг ангиуд. Мэдээжийн хэрэг, тэдгээрийг таны онцлогоос хамааран тохируулж болно бүлгүүд.

Якубова Юлия
Цэцэрлэгийн бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан боловсролын эцсийн үйл ажиллагааны хураангуй "Бүжинд сагс олоход нь тусалцгаая"

Финалын тоймнэгдсэн тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагаа сэдвээр цэцэрлэгийн бүлгийн хүүхдүүд: « Бөжинд сагс олоход нь тусалцгаая»

Сурган хүмүүжүүлэгчид:

Санталиева З.К.

Якубова Ю.

Саратов 2016 он.

Зорилтот: 1. боловсролын үйл ажиллагаанаас баяр хөөртэй байдлыг бий болгох.

Даалгаврууд:

Хөгжлийн:

Даалгаврыг сонсох, ойлгох чадварыг хөгжүүлэх;

Анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Ойлголтыг хөгжүүлэх хүүхдүүд, тэдний мэдрэхүйн туршлагаа баяжуулах;

Ур чадварыг хөгжүүлэх хүүхдүүдзургийн зүссэн хэсгүүдээс бүхэл бүтэн дүрсийг бүтээх;

Зохиол, тоглоомын үзэл баримтлалыг хөгжүүлэх;

Пластилинтэй ажиллах талаар хуримтлуулсан мэдлэгээ боловсронгуй болго. Том хуванцараас жижиг хэсгүүдийг салгаж, алгаагаараа дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүлэх чадварыг сайжруул.

Боловсролын:

Тоглоомын үйл ажиллагааны сонирхлыг өдөөж, хадгалах;

Хамтарсан үйл ажиллагаанд үе тэнгийнхэндээ найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх;

Оролцох хүүхдүүдийг харилцаанд оруулах, ярианы сонсголыг хөгжүүлэх;

Артикуляторын аппаратыг хөгжүүлэх хүүхдүүд;

Дуудлага хийх хүүхдүүдА.Бартогийн шүлгийг унших үед эерэг сэтгэл хөдлөл;

Материал:

тоглоом баавгай, туулай, ачааны машин; хуванцар, салфетка; зураг хайчлах; янз бүрийн өнгөт мөөг ба сагс; амттантай сагс.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, харагтун, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ. Тэд таныг хэрхэн тоглож, хөгжилтэй байхыг харах болно; Та нар бүгд ямар үзэсгэлэнтэй, сайн юм бэ. Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье!

Бидний ухаалаг толгойнууд

Тэд маш их ухаантай сэтгэх болно.

Чих сонсох болно

Ам тодорхой ярьдаг.

Гар алгадах болно

Хөл гишгэнэ.

Нуруу нь шулуун,

Бид бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та нар хэн нэгний уйлж байгааг сонсож байна уу? Хэн болохыг харцгаая.

Дэлгэцийн ард буланд уйлж байна туулай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бөжин, чи яагаад уйлаад байгаа юм?

Хэрэм: Сайн уу! Би чам дээр очих гэж байсан, би бүхэл бүтэн бэлдсэн сагс чихэр, гэхдээ түүнийг ид шидийн ойд алдсан. Би чамаас маш их гуйж байна, минийхийг надад буцааж өгөөч сагс чихэр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд, аль болох туулайд туслаарай? Юу хийж болох вэ?

Бөжин: Гэхдээ чи зүгээр л түүнд хүрч чадахгүй. Та станц бүрт даалгавраа дуусгах хэрэгтэй болно.

Та санал нийлж байна уу? (Хариулт хүүхдүүд.)

Тэгвэл сайхан аялаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд чи, туулай, энд үлд, бид олох болно сагс, бид танд авчрах болно.

Хайрт хүүхдүүд минь

Бид галт тэргээр явна.

Хурдлаарай,

Вагонд суу.

Цаг нь ойртож байна

Галт тэрэг хөдөлнө.

Эхний станц.

Ширээн дээр тоглоом байна (баавгай, туулай, ачааны машин).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, эхний зогсоол энд байна.

Даалгаврыг сонс. Ширээн дээрх тоглоом бүрийн тухай шүлэг ярь.

(Хүүхдүүд багшийн хамт А. Бартогийн шүлгийг уншдаг "Баавгай", "Буужин", "Ачааны машин".)

Одоо надад хуванцар, резин, модоор хийсэн тоглоом үзүүлээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа. Үргэлжлүүлье.

Хурдлаарай, вагонд суу!

2 станц "Зураг цуглуул".

Ширээн дээр зураг байна

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, дараагийн даалгавар энд байна.

Зүссэн зургуудаас найзуудаа цуглуулцгаая туулай.

(Хэрэв хэн нэгэн амжилтанд хүрэхгүй бол багш тусалдаг.) Хэнээс ч байсан хэлэлцүүлэг, юу болсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та нартай хамт тоглоцгооё! Чи туулайнуудыг сэрээ, би үнэг болно. Үнэг унтаж байхад бөжин алхаж, үнэг сэрэхэд бөжин нуугдана.

Ойн зүлгэн дээр тархсан туулайнууд,

Суусан тойрог дахь туулай, туулайнууд үндсийг нь ухаж байна,

Эдгээр туулайнууд, оргосон туулайнууд!

Энд үнэг гүйж байна, улаан үнэг байна

Тэр туулайнууд, зугтсан туулайнууд хаана байгааг хайж байна!

Туулайнууд ойн зүлгэн дээр таржээ

Эдгээр нь нэг төрлийн туулай, зугтсан туулай юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, цаашаа явцгаая.

3 станц "Өнгөөр ​​нь цуглуул".

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд дараагийн зогсоол ирлээ. Тэнд хэн сууж байгааг хараарай? (хэрэм)Хүүхдүүд ээ, хэрэм мөөгийг тарааж, одоо цуглуулж чадахгүй байна. Хэрэмд тусалцгаая? Бидний өмнө янз бүрийн өнгөт мөөг байдаг сагс. Мөөгийг тохирох өнгөт оруулах хэрэгтэй тэрэг.

Сайн байна, та даалгавраа биелүүлэв.

Чуг - чуг - чуг.

4 станц "Лувангийн загварчлал".

Ширээн дээр лууван, алим, өргөст хэмх, шоо байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, ширээн дээр юу байна? (хариулт хүүхдүүд) Хараач, энд юу илүүц байгааг надад хэлээч? (хариулт хүүхдүүд) . Яагаад? (хариулт хүүхдүүд) Куб ямар өнгөтэй вэ? (хариулт хүүхдүүд) . Ямар хэлбэр вэ? (хариулт хүүхдүүд) . Одоо тэр юу иддэгийг надад хэлээч туулай? (хариулт хүүхдүүд) .

Одоо бидний хувьд хуванцараас лууван хийцгээе туулай.

Ширээн дээр хүүхэд бүрт зориулсан хуванцар, салфетка, тавиур байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ширээнүүдэд суу. Лууван ямар өнгөтэй вэ? (хариулт хүүхдүүд) . Одоо бид улбар шар өнгийн plasticine авч, алгаа хооронд эргэлдүүлнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидэнд ямар сайхан лууван байгааг хараарай! Бөжинлууванд маш их дуртай, тэр таны лууванд үнэхээр дуртай байх болно!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ингээд бид ид шидийн ойд хүрлээ. Бид ойд ямар мод харж байна вэ? (хариулт хүүхдүүд) . Тэд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ? (хариулт хүүхдүүд) . Харцгаая модны доорх сагс, модны доор идээрэй сагс? (хариулт хүүхдүүд) . Одоо хус модны доор харцгаая, чи олсон уу?

Оллоо, ямар мундаг залуу вэ

За, одоо гэртээ харих цаг боллоо!

Хурдлаарай,

Вагонд суу.

Цаг нь ойртож байна

Галт тэрэг хөдөлнө.

Өгчих туулайнд зориулсан сагс, лууван.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд, туулай, бид таныхыг олсон тэрэгбас чамд бэлэг авчирлаа

Хэрэм: Баярлалаа, хүүхдүүд ээ!

Чамгүйгээр би юу хийх байсан бэ!

Мөн үүний төлөө надад тусалсан,

Би чамайг одоо эмчилнэ!

Тусгал

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид маш их хичээсэн туулайд туслаарай. Нээрээ залуусаа? Өнөөдөр юу хийснээ санацгаая? Танд юу таалагдсан бэ? Эсвэл танд дургүй зүйл байсан болов уу? Сайн хийлээ!

Одоо чи бид хоёр амттан идээд бөжинтэй тоглох болно! Зочидтойгоо баяртай гэж хэлцгээе.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Бүжинд тусалцгаая" нэгдүгээр бага бүлгийн хүүхдүүдтэй мэдрэхүйн хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Зорилго: Хүүхдэд өнгийг ялгах, зөв ​​нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх: улаан, шар, ногоон, цэнхэр. Зорилго: 1. Ялгах чадварыг хөгжүүлэх.

"Бүжинд тусалцгаая" дунд бүлэгт зурах GCD-ийн хураангуйЗорилго: уран сайхны болон гоо зүйн амт, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх. Зорилго: Боловсрол: хүүхдүүдийг уламжлалт зурган дээр сургах.

Байгаль орчны боловсролын талаархи OOD-ийн хураангуй "Бүжинд тусалъя" нэгдүгээр бага бүлгийн Зорилго: байгалийн объектод сонирхлыг хөгжүүлэх, хөгжүүлэх.

4-5 насны хүүхдүүдэд зориулсан FEMP-ийн зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Буратино алтан түлхүүрийг олоход нь тусалцгаая"Дунд бүлгийн математикийн анхан шатны ойлголтыг хөгжүүлэх зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Буратинод тусалцгаая.

Светлана Байзан
"Мишуткад зочлох" Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу цэцэрлэгийн бүлгийн хүүхдүүдийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Байзан С.В.

Черногорск, Бүгд Найрамдах Хакас Улс.

MADOU d/s "Алтан загас"

Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу цэцэрлэгийн бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл: "IN Мишуткад зочлох"

Зорилтот: нөхцөлийг бүрдүүлэх хүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Даалгаврууд:

1. Хувь нэмэр оруулах ярианы сонсголыг хөгжүүлэх, өдөөх хөгжүүлэх замаар ярианы хөгжилнарийн моторт ур чадвар, хүрэлцэх мэдрэмж.

2. Хувь нэмэр оруулах хөгжилхарилцааны чадвар. Оролцох хүүхдүүдийг харилцаанд оруулах.

3. Биеийн хэсгийг илэрхийлсэн нэрээр үгсийн санг баяжуулна. Сурах хамааруулахүг, илэрхийлэх хөдөлгөөн.

Хичээлийн явц:

Та өнөөдөр аялалд гарахыг хүсч байна уу? Бид хэрхэн аялах эсвэл нисэх вэ?

Хүүхдүүд багштайгаа хамт уурын зүтгүүр эсвэл онгоцоор аялалд гардаг (заавал биш хүүхдүүд) . Бид энд байна. Бид хаана дууссан бэ? (Ойд). Ойд ямар амьтад амьдардаг вэ? Модны ард хэн биднийг хүлээж байна вэ? Баавгай. Түүнтэй мэндчилж, нэрээ хэлье. Хүүхдүүд мэндчилж, нэрээ хэлнэ. - Хараач, баавгай юутай вэ? (нүднүүд)Чи нүдтэй юу? Баавгай нь - (хамар руу заах)хүүхдүүд хариулт өгдөг. Чиний хамар хаана байна? Мөн баавгайд бас бий (чих рүү зааж)- Бид хариултыг хүлээж байна хүүхдүүд. Чиний чих хаана байна? (гэх мэт) (хүүхдүүд биеийн хэсгүүдийг харуулдаг).

Тедди баавгай тоглохыг хүсч байна, бид түүнтэй тоглох уу?

Логоритмик тоглоом "Баавгай".

Хөлтэй баавгай ой дундуур алхаж байна.

Тэрбээр боргоцой цуглуулж, дуу дуулдаг.

Боргоцой баавгайн духан руу шууд харайв.

Баавгай уурлаж, хөлийг нь гишгэв!

(хүүхдүүд хөдөлгөөн хийдэг текстийн дагуу) .

МишуткаБи сагсанд маш олон боргоцой цуглуулсан, хараарай! (санамсаргүйгээр нарсны боргоцой хивс дээр асгарах). Өө! Конусууд бүгд салсан! Баавгай үүнд бухимдахгүйн тулд тэднийг цуглуулъя. Конусыг аваад сагсанд хийнэ. Бидэнд ямар овойлт байдаг вэ? (хариулт хүүхдүүд - хатуу овойлт, өргөст, том, жижиг)

Үүнийг хийцгээе Тедди баавгайн бэлэг. Бид яаж чадаж байна аа эмчлэх? (Хариулт хүүхдүүд - зөгийн бал; жимс; Тэгээд. гэх мэт)

Уран сайхны бүтээлч байдал. Жимс жимсгэнэ зурах Тэдди баавгай.

Хүүхдүүд амттан зурдаг Тэдди баавгай.

Зурах явцад тусгал. Аялалд нисээд бид хаана ирсэн бэ? (ойд); Бид ойд хэнтэй уулзсан бэ?; Тэгээд юу гэж Тедди баавгай бидэнд өгсөн? Бид түүнд юугаар хандах вэ?

Дараагийн удаа бид дахин явна Мишкагийн зочид? (хариулт хүүхдүүд)

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Гайхамшигт загас" цэцэрлэгийн бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй."Гайхамшигт загас" үржүүлгийн бүлгийн хичээлийн хураангуй Зорилго: "нэг", "олон", "жижиг" гэсэн математикийн анхан шатны ойлголтуудыг өгөх.

2-р бага бүлгийн "Мишуткад зочлох" нээлттэй шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Хотын төрийн өмчийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага 1-р цэцэрлэг ЗАТО Солнечный Хураангуй нээлттэй нэгдсэн.

Сэдвийн нийгэм, харилцааны хөгжлийн талаархи тэмдэглэл: "Кузя залууст зочилж байна" Боловсролын чиглэл: нийгэм, харилцааны.

Холбогдох хэвлэлүүд