Darsning xulosasi Yangi yil o'yinchog'i. San'at bo'yicha dars konspektlari “Yangi yil o'yinchoqlari. Dars turi: "tematik"

Dars eslatmalari

"Yangi yil archasi uchun o'yinchoqlar"

(ikkinchi kichik guruh).

Darsning maqsadi: bolalarni tugallanmagan kompozitsiya (Rojdestvo daraxti silueti) asosida bayramona Rojdestvo daraxti tasvirini yaratishga o'rgatish.

Maqsadlar: majoziy ifodalash vositasi sifatida shakl va rangni o'zlashtirishni davom eting; bolalarni paxta chig'anoqlari bilan chizishning noan'anaviy texnikasi bilan tanishtirishni davom ettirish; ranglarni farqlashni o'rganish; estetik idrokni rivojlantirish, ozodalikni tarbiyalash.

Dastlabki ish. O'qituvchi va bolalar bilan hamkorlikda gouache bo'yoqlari bilan archa chizish.

Uskunalar: Rojdestvo daraxti silueti bo'lgan katta varaq (whatman qog'ozi), gouache, paxta tayoqchalari, salfetkalar, elim, sun'iy archa, bir nechta Rojdestvo daraxti sharlari, Santa Klaus, Qorqiz.

Darsning mazmuni.

Guruh xonasida Rojdestvo daraxti bor.

Tarbiyachi: Bolalar, men bugun bolalar bog'chasiga keldim, ostonada Rojdestvo daraxti bor edi. Sizningcha, kim olib keldi? Va bu erda Rojdestvo daraxti yonida sumka bor. Keling, sumkada nima borligini ko'rib chiqaylik: Ko'p rangli o'yinchoqlar va "Salom, qizlar va o'g'il bolalar! Men, Frost bobo, sizga Rojdestvo daraxti va o'yinchoqlar olib keldim. Men shunchaki ishimga shoshilyapman. Siz Rojdestvo daraxti bezatib, meni sovg'alar bilan kuting. Va zerikmasligingiz uchun men sizga qo'shiq qoldiraman. Xayr. Salomat bo'ling! "Bizga Rojdestvo daraxtini kim olib keldi? -Frost bobo bizga qanday qo'shiq yuborgan? - Bolalar, siz Rojdestvo daraxtini qanday bezashingiz mumkin?

Rojdestvo daraxti to'plariga qarash. - Menda bir nechta Rojdestvo to'plari bor. Ular nima? (Dumaloq) Qanday rang? Ularda nima bor? Ular bilan Rojdestvo daraxtini qanday bezash mumkin? (Iplarga osib qo'ying). Keling, to'plarni Rojdestvo daraxtiga osib qo'yaylik. (bolalar sharlarni osib qo'yishadi) - Bizning Rojdestvo daraxti chiroylimi? Unda bir nechta to'p bor. Keling, Rojdestvo daraxti chizamiz va uni yanada ko'proq to'plar bilan bezatamiz. - Jadvallarga qarang. Biz nima bilan chizamiz? (Bo'yoqlar bilan) Stollarda yana nima bor? (paxta kurtaklari). Bugun bizga ular bezatish uchun kerak bo'ladi. Rojdestvo to'plari.

Barmoq gimnastikasi.

Barmoqlarimiz hozir ishlaydi, keling, ular uchun mashqlar bajaramiz.

Bu barmoq eng qalin, eng kuchli va eng katta! Bu barmoq uni ko'rsatish uchun! Bu barmoq eng uzun va u o'rtada turadi! Bu uzuk barmog'i eng buzilgan! Kichkina barmoq kichkina bo'lsa ham, u epchil va jasur! Biz barmoqlarimizni mushtimizga yashiramiz: mushtimizda, mushtimizda. Biz barmoqlarimizni silkitamiz: ket, ket.

O'qituvchi to'plarni chizish va paxta chig'anoqlari bilan to'plarni qanday bezashni ko'rsatadi (biz bo'yoqni paxta sumkasiga qo'yamiz va to'pni bezatamiz). - O'zingizga ko'proq yoqadigan bo'yoqni tanlang. Rang nima? (Bolalar Rojdestvo daraxti to'plarini bezashadi va paxta chig'anoqlari bilan naqsh chizishadi.) O'qituvchi nazorat qiladi va individual yordam beradi) - Bolalar, biz qo'llarimizni yuvamiz, to'plarni quriting.

Rojdestvo daraxtini to'plar bilan bezash. - Bizda chiroyli Rojdestvo daraxti bormi? Sizningcha, Ayoz boboga yoqadimi?

Darsning qisqacha mazmuni.- Bugun nima qildik? - Keling, chiroyli Rojdestvo archamiz uchun dumaloq raqsga tushamiz va "Yolka" qo'shig'ini kuylaymiz. (Bolalar raqsga tushadi va qo'shiq aytadi).


“1-toifa 87-sonli maxsus (tuzatish) umumta’lim maktab-internati” nogironligi bo‘lgan talabalar va o‘quvchilar uchun viloyat davlat davlat ta’lim muassasasi

Dizayn darslari yozuvlari (qog'ozdan)

3 "A" sinfida

Mavzu: "Yangi yil o'yinchoqlari".

O'qituvchi Pavlova S.M.

Ulyanovsk 2015 yil

Darsning maqsadi : Amaliy faoliyatda ijodiy va kognitiv qobiliyatlarni shakllantirish.

Vazifalar:

Ta'lim:

Bolalarning dunyoqarashini kengaytiring va ularni Rojdestvo daraxti uchun o'yinchoqlar yasash an'analari bilan tanishtiring.

Rojdestvo daraxti bezashda xavfsizlik qoidalarini ko'rib chiqing.

Ta'lim:

Bayramlarga tayyorgarlik ko'rishda ishtirok etish istagi va qiziqishini oshiring.

Tuzatishlar:

Muloqot ko'nikmalarini rivojlantirish, nutqning leksik tomonini yaxshilash;

Talabalarning ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish.

Ijtimoiylashtirish:

- Bolalarni Yangi yilni nishonlash an'analari bilan tanishtirish orqali ularni jamiyatga kirishga tayyorlash.

Dastlabki ish:

Qish mavzusida badiiy adabiyot o'qish. Illyustratsiyalar, archa tasviri tushirilgan otkritkalar, archa bezaklarini tekshirish.

Lug'at ishi:

O'yinchoqlar, Qorqiz, gulchambarlar, to'plar, baliqlar, shamlar, Santa Klaus.

HAQIDAuskunalar: Ish namunasi, taxtalar, shablon, salfetkalar, qaychi, cho'tkalar, elim.

Darslar davomida:

I. Tashkiliy bosqich:

Eshitish vositalarini qo'ying*.

- O'rningizdan turing .

- Salom ayting .

- Qanday eshitasiz ?

- Men yaxshi eshitaman (yomon) **.

- Andrey , Oksanaga so'rang, u qanday eshitadi?

___________________

*O'qituvchi nutqi

** O'quvchilar nutqi

- Oksana, qanday eshitasan?

- Yaxshi eshitaman.

Maksimdan so'rang, hozir qaysi oy?

Andrey, yordam bering (agar Maksim javob bermasa).

- dekabr.

Masha yilning qaysi vaqti?

Oksana, yordam bering (agar Masha javob bermasa)

- Qish.

Qishda ob-havo qanday?

- Sovuq.

- Qor yog'ayapti.

- Bolalar issiq kiyinadilar.

- Ular qor to'pini o'ynashadi.

Bolalar qishda qanday dam olishadi?

Eshik taqilladi. Pochtachi kelib xat beradi.

Bolalar, bizda xat bor: "3 "A" sinf, 87-sonli maktab-internat, 1-toifa. Bu kimdan? Keling, uni ochib, ichida nima borligini bilib olaylik (Men uni chop etaman, bir varaqni chiqaraman, o'qiyman ):

“Salom, aziz bolalar! Tez orada yangi yil. Mening do'stim Qorqiz sizga bekamu Rojdestvo daraxti olib keladi. Men Rojdestvo daraxti uchun o'yinchoqlar tayyorladim, g'azablangan bo'ron keldi va barcha o'yinchoqlarni sindirdi. Rojdestvo daraxtini qanday bezash kerak? Bolalar, menga Rojdestvo daraxti uchun o'yinchoqlar yasashga yordam bering. Rahmat. Yolkani kuting!”

Sizning Santa Klaus."

Qanday bayram bo'ladi?

- Yangi yil!

- Bolalar, sizningcha, biz Santa Klausga yordam bera olamizmi?

- Ha.

- Rojdestvo daraxtini qanday o'yinchoqlar bilan bezashingiz mumkin?

- boncuklar,

- gulchambarlar,

- yulduzlar,

- baliq,

- petardalar,

- uylar.

- Rojdestvo daraxtini shamlar bilan bezash mumkinmi?

- Yo'q. Bu taqiqlangan.

Nima bo'lishi mumkin?

- Yong'in.

- To'g'ri, siz Rojdestvo daraxtini sham bilan bezashingiz mumkin emas.

Bizning kutish ovozimiz nima?

- "R" tovushi.

-ARA-ORA-URA-IRA.

Qarang va tinglang.

Andrey, o'qing.

Oksana o'qidi.

Maksim o'qidi.

Masha o'qidi.

"R" harfi bilan boshlangan so'zlar.

To'p, baliq, ayoz, gulchambar, Qorqiz.

Oksana o'qidi.

Andrey, o'qing.

Maksim o'qidi.

Masha o'qidi.

(Talabalar qo'llarida bo'g'inlar va so'zlar yozilgan qog'ozlar bor; biz birgalikda va alohida o'qiymiz.)

Juda qoyil!

- She'rni tinglangRojdestvo daraxti haqida (E. Aleksandrovaning she'ri. ):

Kichkina Rojdestvo daraxti

Qishda sovuq

O'rmondan Rojdestvo daraxti

Biz uni uyga olib keldik.

Boncuklar osilgan

Dumaloq raqsga tushdim

Qiziqarli, qiziqarli,

Keling ko'rishamiz

Yangi yil!

Asosiy qism:

Tarbiyachi: Bolalar, bilasizmi, ilgari do'konlarda o'yinchoqlar yo'q edi, biz yangi yil o'yinchoqlarini rangli qog'ozdan o'zimiz yasaganmiz.

Keling, Rojdestvo archasini uy qurilishi o'yinchoqlari bilan bezataylik. Buning uchun bizga qog'oz kerak: hammaning stolida Santa Klaus shablonlari chizilgan landshaft varag'i bor. Santa Klaus o'yinchog'ini yaratish uchun qismlarni kesib, ularni bir-biriga yopishtirishingiz kerak.

Namunaga qarang, bu erda Santa Klaus o'yinchog'i.

Diqqat bilan qarang va ayting:

Stolingizda nima bor?

Talabalar : Doska, qog'oz, qaychi, peçete, cho'tka, elim.

- Masha, senda nima yo'q?

- Yelimmi?

-Yaxshi, Masha, diqqat bilan qaradim.

- Masha, elim oling.

- Rahmat.

Bir so'z bilan aytganda, ob'ektlarning nomlari qanday?

- Uskunalar.

To'g'ri. Ishda yordam beradigan uskunalar.

Qayerdan boshlaymiz?

Diqqat bilan qarang va ayting:

Mening qo'limda nima?

- Shablonlar bilan qog'oz.

Shablonga ko'ra nimani kesib olamiz?

- Tana qismlarini kesib tashlang.

- Tananing qaysi qismlari?

- Tananing barcha qismlarini birgalikda nomlang.

To'g'ri.

Qanday qilib qismlarni kesib tashlaymiz?

Maksim.

- Qaychi bilan.

Qaychidan qanday foydalanish kerak?

Masha.

- Ehtiyotkorlik bilan (ehtiyotkorlik bilan, ehtiyotkorlik bilan).

Juda qoyil.

Ishdan oldin "Qo'llarimizni isitaylik" qo'llar ustida mashq qiling.

Qarang, qo'limda nima bor?

- Shablonlar bilan qog'oz.

Qarang, nima qilaman?

Birinchidan, biz eng katta qismini - mo'ynali kiyimni kesib tashladik.

Men bilan kesishingiz mumkin.

Biz nimani kesib tashlayapmiz?

Maksim

- Mo'ynali kiyimlardan.

Uni kesib tashlaysizmi?

Biz uni bir-biriga yopishtirishimiz mumkin.

Biz nimani yopishtiramiz?

Masha.

Mo'ynali kiyimlardan.

Endi nimani kesib tashlaymiz?

Andrey?

Bosh va yuzni kesib oling.

Juda qoyil.

Uni bir-biriga yopishtiring.

Endi nima qilyapmiz, Maksim?

Uni bir-biriga yopishtiring.

Boshimni tanaga qanday qo'yishimni tomosha qiling.

Maksim, men nima qilyapman?

Biz boshni tanaga qo'yamiz.

Keling buni bajaramiz.

Keling, nima qilishimni ko'ramiz?

Oksana, men nima qilyapman?

O'ng va chap qo'llarni kesib oling.

Hammasi bajarildi.

Mana, kichkina qo'lqop va bir sumka sovg'a bor.

Biz uni kesib tashlaymiz.

Qismlarni bir-biriga qanday yopishtirayotganimni ko'ring.

Biz o'ng qo'lda sovg'alar solingan sumkani, chap qo'lda qo'lqopni yopishtiramiz.

Maksim, biz o'ng va chap qo'lga nima yopishib olamiz?

Biz sovg'alar bilan sumkani o'ng qo'lga, chap qo'lqopga yopishtiramiz

Keling buni bajaramiz.

Qarang, nima qilyapmiz?

Biz o'ng qo'lni o'ng tomonga, chap qo'lni esa chapga yopishtiramiz.

Andrey, biz nimani yopishtiramiz?

O'ng qo'l o'ng tomonda, chap qo'l esa chap tomonda.

Juda qoyil!

Barcha tafsilotlar yopishtirilganmi?

Masha, hamma narsa yopishtirilgan.

Biz kimni oldik?

Santa Klaus o'yinchoq.

O'qituvchi : ish jarayonida men har bir bolaga yaqinlashaman, agar ularga yordam kerak bo'lsa, men yordam beraman.

Tarbiyachi: Yaxshi, o'yinchoqlar juda chiroyli bo'lib chiqdi.

Yakuniy qism:

Bolalar o'z ishlarini ko'rish uchun olib kelishadi (stolga qo'ying).

Tarbiyachi: Bolalar, Rojdestvo daraxtini bezash uchun qanday o'yinchoqlardan foydalanasiz?

Rojdestvo daraxti bezaklarini kimga yoqdi?

Kim ishda qiynalgan?

Yaxshi, hamma chiroyli yangi yil o'yinchoqlarini chiqardi. Bayramga sanoqli kunlar qoldi, o'yinchoqlarimizni quritib qo'ying, keyin archa bezatamiz. O'ylaymanki, o'yinchoqlar Rojdestvo daraxti ustida chiroyli ko'rinadi.

Eshikni taqillating - o'yinchoq ayiq.

AYIQ: Salom bolalar! Men Santa Klausdan uning iltimosini bajarganingizni bilish uchun keldim.

Talabalar: Ha.

AYIQ: Yaxshi, ular Rojdestvo daraxti uchun qanday chiroyli o'yinchoqlar yasadilar ... u xursand. Ajoyib ishingiz uchun Santa Klaus sizga shokolad berdi.

Tarbiyachi: Shokolad uchun AYIQ va Santa Klausga katta rahmat.

AYIQ: Xayr, bolalar. Barglar.

Tarbiyachi: Dars tugadi, naushniklarni echib oling.

Svetlana Novikova

Katta guruh

Maqsad. Badiiy ijodga qiziqish uyg'otish.

Vazifalar. Bolalarning samarali faoliyati va ijodiy salohiyatini rivojlantirish, estetik idrok, tasavvur va fantaziyani rivojlantirish. Qo'llarning nozik motorli ko'nikmalarini rivojlantirish. Ijobiy his-tuyg'ularni va his-tuyg'ularni rivojlantiring.

Pastki chiziq. Ko'p rangli, chiroyli yangi yil to'plari.

Materiallar, asboblar. Iplar, kichik balon, PVA elim, qoziqlar, salfetkalar, moyli mato, qor parchalarini bezash va ko'p rangli uchqunlar.

Taraqqiyot.

Bolalar, ayting-chi, yaqinda qanday bayram keladi?

Bolalar: Yangi yil.

Bolalar, bayramni unutilmas qilish uchun nima kerak?

Bolalar:(sovg'alar, archa, sovg'alar, yangi yil o'yinchoqlari va boshqalar)

Ayting-chi, bolalar, birinchi yangi yil o'yinchoqlari nima bo'lganini bilasizmi? (bolalar javoblari).

Bu shirinliklar, olma, yong'oq, xamir shakllari edi.

Ammo keyin karton, qog'oz va paxtadan tayyorlangan o'yinchoqlar paydo bo'ldi. Ammo ko'p o'tmay, odamlar shishadan o'yinchoq yasashni o'rgandilar. To'plar, yulduzlar va konuslar, soatlar, muzliklar va boshqalar bor edi. Ammo shisha o'yinchoqlar juda mo'rt bo'lib chiqdi va shuning uchun o'yinchoqlar ko'pincha plastmassadan tayyorlanadi.

Zaga dki.

Siz xohlagan hamma narsa daraxtda:

U yerda son-sanoqsiz o‘yinchoqlar bor.

Konfet, yomg'ir va fişek,

Gulchambarlar, yulduzlar va tepa.

Yaltiroq tinsellar orasida,

Dumaloq ... (to'plar) uchqun.

Gulchambarning qo'shnisi bor.

U qarag'ay ko'katlarida porlaydi

Va Yangi yil kechasi nuri

Shisha tomoni aks ettiradi. (Rojdestvo to'pi)

Bolalar, bugun men sizni uyingizda Rojdestvo daraxti bezash uchun yangi yil to'pi yasashni taklif qilmoqchiman. Va biz uni iplardan qilamiz.

1. Balonni puflang.

2. Biz uni turli yo'nalishdagi iplar bilan o'rab olamiz.

3. Uni har tomondan elim bilan yaxshilab yoping.

4. Uni quritib qo'ying.

5. To'pni igna bilan teshish.

6. To'pni iplardan ehtiyotkorlik bilan olib tashlang.

Jismoniy tarbiya daqiqalari ka.

Yangi yil o'yinchoqlari

Bayram yaqinlashmoqda (qo'llaringizni yuqoriga ko'taring va pastga tushiring,

Rojdestvo daraxti kiyinmoqda. (bir-biridan ajrating.)

Biz o'yinchoqlarni osib qo'ydik: (qarsak chaling.)

Boncuklar, to'plar, fişekler. (barmoqlaringizni qisish va ochish.)

Va bu erda chiroqlar osilgan (tepadagi tutqichlar "chiroqlar").

Bolalar porlashdan xursand bo'lishadi.

7. Uchqunlar, qor parchalari bilan bezang,

8. Ipni bog'lang

Yangi yil to'pi tayyor.

Mavzu bo'yicha nashrlar:

Maqsadlar: Bahor faslida tabiatda sodir bo‘ladigan o‘zgarishlar haqida tasavvur hosil qilish. Bahor gullari haqidagi fikrlarni aniqlang va kengaytiring.

Badiiy ijod bo'yicha GCD referati (dizayn elementlari bilan ilova) "Yangi yil bayrami". "Bezakli Rojdestvo daraxti" (rasm.

Badiiy ijod bo'yicha GCD referati. "Yangi yil kartasi" mavzusidagi ariza. Mavzu: "Yangi yil kartasi" Maqsadlar: Bolalarni bajarishga o'rgatish.

Badiiy ijod bo'yicha ochiq darsning qisqacha mazmuni. "Kolobok" ni modellashtirish Maqsad: plastilinning xususiyatlari haqida tushuncha berish - yumshoq material, o'ralishi oson, ajin; haykaltaroshlik jarayoniga qiziqish uyg'otish.

Tayyorlov guruhidagi ochiq darsning qisqacha mazmuni. Integratsiyalashgan badiiy ijod uchun GCD. Muallif: Soboleva Elena Valerievna, 30-sonli "Iskorka" MADOU bolalar bog'chasi o'qituvchisi, Severouralsk, Kalya qishlog'i To'g'ridan-to'g'ri ta'lim referatı.

"Idishlar" badiiy ijodiyoti bo'yicha tayyorgarlik guruhi bolalari uchun dars xulosasi Maqsad: idishlar haqidagi bilimlarni umumlashtirish, idishlarni chizish. Maqsadlar: idishlarning maqsadi haqida g'oyalarni birlashtirish; "idishlar" mavzusidagi so'z boyligini boyitish; rivojlantirish.

O'rta guruh uchun badiiy ijod bo'yicha dars konspektlari. "Ayiq" ni modellashtirish(4-5 yosh). Maqsad: Estetik didni shakllantirish, ijodkorlik va fikrlashni rivojlantirish. Maqsadlar: dan tashkil topgan ob'ektni haykal qilishni o'rganing.


"Yangi yil o'yinchoqlari" ochiq darsining qisqacha mazmuni.
Mavzu: "Yangi yil o'yinchoqlari"
Maqsad va vazifalar
1. Hissiy farovonlikni ta'minlash.
2. “Qish” fasli haqidagi 5 ga qadar hisoblash, ranglar va bilimlarni mustahkamlash.
3. Ijodiy ish uchun vizual materialni mustaqil tanlash qobiliyatini rivojlantirishni davom ettirish; ish joyida tartibni saqlash, elim va kabob tayoqchalari bilan ishlashda xavfsizlik choralarini ko'rish;
4. Cho'tkasi ko'nikmalarini rivojlantirish, shuningdek, yoyish qobiliyati va
bo'yoqlarni aralashtirish; ranglarni idrok etishni rivojlantirish;
5. Qo'lning kichik mushaklarining motorli ko'nikmalarini rivojlantirish;
6. Sabr-toqat, matonat, aniqlik, diqqatni tarbiyalash
go'zallik hissi; idrokning yaxlitligini rivojlantirish.
7. Topishmoq yechishga qiziqishni kuchaytirish
Material:
- ko'pikli sharlar, PVA elim, yopishtiruvchi cho'tkalar, sharlar uchun kabob tayoqchalari, nam salfetkalar, yaltiroq (qizil, ko'k, kumush, oltin, yashil, binafsha, stikerlar, dekorativ marvarid bo'yoqlari, qadoqlash lentasi, kichik qor parchalari (nafas olish mashqlari uchun, ro'molcha) , chelak, shokoladli kardan odam va Santa Klaus, plastik to'plamlar.
Uskunalar:
-qish tasvirlangan rasmlar;
-Rojdestvo daraxti, gulchambar (elektr, qor to'plari.
- disk, pleer -l
Oldingi ish:
- “Yangi yilingiz bilan” devoriy gazetasini chizish;
-reproduktsiyalar haqida suhbat;
- bolalarning chiqishlari: she'rlar o'qish, qish haqida topishmoqlar, archa va qarag'ay novdalarini tekshirish;
- o'yinlar,
-qishda tabiatdagi o'zgarishlarni kuzatish;
- ko'pikli koptoklarga qadoqlash lentasini bog'lash uchun ovdan foydalaning (yarish
halqa).
Darsning borishi:
-Salom bolalar! Bugun mehmonlar qanday ishlayotganingizni ko'rish va hatto sizdan nimanidir o'rganish uchun bizga kelishdi! Keling, ularga salom aytaylik!
-Bolalar, qaranglar, deraza tashqarisi qanday go'zal, va menga yilning qaysi fasli ekanligini kim ayta oladi? Nega shunday qaror qildingiz? Qanday qishki ta'tillarni bilasiz? Qaysi yangi yil bayrami sizning sevimli Sami? Bayramda bizning asosiy go'zalimiz kim?
-Qarang, biznikiga yana kim keldi! (gulchalar bilan bezatilgan Rojdestvo daraxtini ko'rsatib).
- Ha, bizning Rojdestvo daraxti chiroyli va nozik, u bizga o'rmondan tashrif buyurgan! Ammo bizning Rojdestvo daraxti unchalik quvnoq emas! Undagi gulchambarlar yonmaydi! Keling, undan yorug'lik va porlashni so'raylik!
-Bir, ikki, uch, archa yonmoqda! (Hamma birgalikda) .
- Bu yordam bermadi, Rojdestvo daraxti yonmadi! Keling, unga she'rni aytib berishga harakat qilaylik! Kim aytadi? Ha, chiroyli oyat, lekin baribir u yoqmadi. Balki u issiqmi? Keling, unga qor parchalarini puflaymiz (nafas olish mashqlari). Va bu yordam bermadimi? Men qorda o'ynashni va zavqlanishni taklif qilaman. Balki shu tarzda bizning Rojdestvo daraxti jonlanadi. (oq ko'pikli to'plar bilan o'yin).
-STOP! (o'yin oxirida) Nega bizning Rojdestvo daraxti yonmasligini tushundim! U bizdan xafa bo'ldi, chunki biz uni o'yinchoqlar bilan bezatmaganmiz. Men sizga bu vaqtda sehr va mo''jizalarni taklif qilaman. Bir muncha vaqt sehrgarlarga aylang va qor to'pimizdan Rojdestvo daraxti uchun yangi yil bezaklarini yasang! (stolga boramiz).
Barmoq gimnastikasi.
Bir, ikki, uch, to'rt,
Siz va men qor to'pini yasadik.
Dumaloq, kuchli, juda silliq
Va umuman shirin emas!
Biz sizni bir marta tashlaymiz, sizni ikki marta ushlaymiz,
Keling, uchtasini tashlab, ularni buzaylik!
Taraqqiyot
(kabob tayoqchalarini xavfsiz ishlatish va elim va cho'tkadan ehtiyotkorlik bilan foydalanish bo'yicha ko'rsatmalar).
Biz to'plarni kabob tayoqchalariga yopishtiramiz va to'plarni PVA elim bilan yog'laymiz. Ularni yaltiroq va boncuklar bilan seping, gazaklarga yopishtiring (hamma narsa bolaning tanlovi va tasavvuriga bog'liq).
-Endi, azizlarim, o'yinchoqlarni quritib qo'yamiz va o'zimizni isinamiz.
Fizkultimnutka
Qarang, u qanday porlaydi.
Oyoq ostida siqiladi.
Oq qor to'pi,
Tuklar kabi engil.
Shamol esadi,
Va qor uchadi, uchadi,
Aylanardi va porladi.
U ochiq maydon ustida uchib o'tdi.
Va keyin u erga yiqildi,
U bahorgacha u erda qoldi.
Bolalar, ushbu stol ustidagi qiziqarli narsalarga qarang, keling, ularni chaqiraylik (qordan odam, Qorqiz, Rojdestvo daraxti, Santa Klaus, qor parchasi, Rojdestvo to'pi, muzcha). Men sizga "Topmoqni toping va raqamni toping" deb nomlangan o'yinni o'ynashni taklif qilaman. Topishmoqni taxmin qilgan kishi stoldan yechim ob'ektini oladi va men nom beradigan raqam yoniga qo'yadi. (Yangi yil mavzusidagi topishmoqlar).
- Qanday aqllisan! Endi o'yinchoqlarimizga qaytaylik. Endi biz faqat ularni bo'yashimiz, ularga marvarid bo'yoqlari bilan naqsh yasashimiz kerak. Bolalar rang va naqshni o'zlari tanlaydilar, biz faqat yordam beramiz.
-Qanday go'zal! Bizning Rojdestvo daraxti bezaklari tayyor! Keling, Rojdestvo daraxtini tezda bezatamiz! (biz o'yinchoqlarni osib qo'yamiz, Rojdestvo daraxti chiroqlari yonadi).
- Rojdestvo daraxti sizning o'yinchoqlaringizni ham yoqtirdi, qarang, u qanchalik baxtli!
- Rojdestvo daraxti sizga ham sovg'alar tayyorladi! U o'g'il bolalarga shokoladli Santa Klauslar, qizlarga shokoladli Qorqizlar beradi. (sovg'alarni tarqatish).


Biriktirilgan fayllar

Tegishli nashrlar