"Domáce zvieratá". Zhrnutie GCD v skupine škôlkárov. Zhrnutie otvorenej hodiny pre materskú skupinu „Nádherná ryba“ Zhrnutie hodiny v škôlke

Súhrn priamych výchovných aktivít v mladšej vekovej skupine

Cieľ: Naučte deti vyberať predmety podľa farby, zobrazenia a slovného označenia „takto“.

Úlohy:
Vzdelávacie:
Posilniť u detí schopnosť korelovať predmety podľa farby, tvaru, hmotnosti a dotyku;
Pokračujte v oboznamovaní detí s geometrickými tvarmi (kruh, štvorec, trojuholník);
Povzbudzujte deti, aby pomenovali predmety a ich vlastnosti („ťažký“ - „ľahký“, „pichľavý“ – „načechraný“).
Vzdelávacie:
Rozvíjať detskú pozornosť a mentálne operácie;
Podporovať nezávislosť a aktívne činy;
Rozšíriť zážitok z orientácie v prostredí, obohatiť deti o rôzne zmyslové zobrazenia.
Vzdelávacie:
Pestujte v deťoch priateľský prístup, túžbu pomôcť, prísť na pomoc.
Prípravné práce: vyšetrenie, porovnanie. Didaktické hry: „Skryť myš pred mačkou“, „Usporiadať podľa farby (tvaru)“.
Didaktický materiál a vybavenie: plyšový zajačik, pichľavý ježko, geometrické tvary rôznych farieb, didaktická hra „Schovaj zajačika“, kabelky – ľahké a ťažké, „pne“.
Účastníci: deti z materskej skupiny, učiteľka. 1. Úvodná časť
Vychovávateľ:
-Chlapi, pozrite sa, koľko hostí prišlo do našej skupiny! Pozdravme hostí a usmejme sa na nich.
Deti pozdravujú.

Vychovávateľ:
Chlapci, pozri, máme ďalšieho hosťa. Toto je ježko. Pozdravme ho aj my.
(Deti ježka pozdravia, deti sa naňho pozerajú, dotýkajú sa ho rukami. Aký druh ježka? - „špicatý“)

Vychovávateľ:
Chlapci, ježko hovorí, že prišiel na návštevu, aby sa zahral s chalanmi. Chcete sa hrať s ježkom? (pozrieme sa na pne, určíme tvar)
Ježko nám priniesol rôzne figúrky a požiadal nás, aby sme im našli vlastný domček. Vezmeme kruh a vložíme ho do toho istého okrúhleho domu, figúrky berieme jednu po druhej!
Výborne chlapci! Všetky postavy sú vo svojich domoch. A ježko je veľmi šťastný! Teraz sa rozlúčime s ježkom!
(Deti sa lúčia s ježkom)

- Pozri, kto sedí pod týmto stromom?
- To je zajačik! (skúmajú a hladkajú, aké je to nadýchané, ale aký to bol ježko – pichľavý)
- Chlapci, je mu zima, celý sa trasie. Pomôžme mu zahriať sa.

Lekcia telesnej výchovy "Malý biely zajačik sedí."

Sediaci biely zajačik
A krúti ušami.
Takto, takto
Krúti ušami.
Pohybujú rukami, zdvíhajú ich k hlave.
Zajačikovi je zima na sedenie -
Potrebujeme si zahriať labky,
Tlieskať, tlieskať, tlieskať, tlieskať,
Musíme si zahriať labky.
Tlieskajú rukami.
Zajačikovi je zima, aby stál
Zajačik potrebuje skákať.
Skok-skok, skok-skok,
Zajačik potrebuje skákať.
Odrazte sa na oboch nohách na mieste.
Vlk vystrašil zajačika
Zajačik vyskočil a odcválal preč.

Chlapci, zajačik sa zahrial a povedal, že sivý vlk chce uloviť malých zajačikov. Pomôžme zajačikom schovať sa pred vlkom.

Didaktická hra „Schovaj zajačikov“
(Deti, ktoré sedia pri stoloch, dokončia úlohu samostatne.)

Pomohli sme zajačikom ukryť sa pred zlým vlkom?
deti:- Áno!
- Chlapci, ste takí skvelí! Koľko dobra a láskavosti sme s vami urobili. Pomohli ste ježkovi aj zajačikovi, za čo vám poslali aj darčeky! Toto sú kabelky - niektoré sú porovnávané ako „ľahké“, iné ako „ťažké“.
- Chcete vidieť, čo je v týchto ťažkých taškách? (na spodku sú vrecia piesku a navrchu jablká – maškrty)
Otvárame tašky a pomáhame si.

MDT 373,23
B B K 74,102
K26 N. A. Karpukhina
Poznámky k lekcii pre jasle v materskej škole. Praktická príručka pre pedagógov a metodikov predškolských vzdelávacích inštitúcií. - Voronež:
IP Lakotsenin S. S., 2010 - 208 s.
ISBN 978-5-98225-086-5
Odporúča sa použiť navrhované poznámky k lekcii
za prácu na programoch „Výchova a vzdelávanie detí v materskej škole“
(Vasilieva M.A., nové vydanie), „Detstvo“ (Ruská štátna pedagogická univerzita pomenovaná po Herzenovi), „Rozvoj
(kolektív autorov pod vedením L.A. Wengera) atď.
Kniha je odporúčaná na používanie metodikom a pedagógom.
učiteľky materských škôl, rodičia a vychovávatelia.
ISBN 978-5-98225-086-5 Г^^ло "
B B K 74,102
Ďalšie publikácie tejto publikácie v akejkoľvek forme,
v celku alebo po častiach sú nezákonné
a sú trestne stíhaní
© Karpukhina N. A., autor, 2010
© IP Lakotsenin S.S., vydavateľ, 2010
Podpísané na zverejnenie 25.08.2010. Novinový papier. Formát 60x84 1/16. Tlač -
netto Zväzok 13 p.l. Náklad 5000 kópií. Objednávka č. 3745.
Šéfredaktor S. S. Lakotsenin. Výkonný redaktor Yu.
Korektorka A. N. Taltýnová. Layout A. Naydenov
IP Lakotsenin S.S.: Voronež, ul. Juhomoravský, 156
Vytlačené Radom čestného odznaku OJSC „Smolenská regionálna tlačiareň“
pomenovaný po V.I. 214000, Smolensk, vyhliadka. Yu Gagarina, 2.

Predslov 3
Predslov
Novorodenec je záhada. Nikto
nevie, čo z toho bude. Vie
stať sa géniom a obohatiť svet, ak pre
budú pre neho vytvorené priaznivé podmienky
viya. Ale všetky sľubné výtvory
zostane márne, ak rodičia, vzdelaní
tel, lekári ich nepomôžu otvoriť.
Hľadajte vo svojom dieťati kamaráta, učte sa
dať svoje záujmy nad všetko ostatné.
Pretože nakoniec je všetko najlepšie
v živote sa robí pre dieťa.
Profesor M. Korshunov
Počas 2. roku života nastávajú v tele dieťaťa významné zmeny, a to ako vo fyzickom, tak aj v neuropsychickom vývoji. .
Najcharakteristickejšími znakmi správania dieťaťa tohto veku sú vysoká motorická aktivita, emocionalita, veľký záujem o okolie, veľká potreba častej komunikácie s dospelými a vysoká schopnosť učenia.
To, ako sa bude dieťa vyvíjať, keď vyrastie, aké budú jeho vzťahy s ľuďmi okolo seba, do značnej miery závisí od toho, či dospelí budú musieť rozvíjať a pokračovať v tom, čo už bolo v dieťatku vychované, alebo či je potrebné znovu- vychovávať a meniť neželané formy správania.
Raný vek je doslova Štart. Dieťa len vstupuje do sveta vzťahov, je neskúsené a veľmi dôverčivé.
Našou úlohou je pomôcť mu udržať si túto dôveru, zamilovať sa do tých, ktorí sa o neho neúnavne starajú, vytvárať veselú, veselú náladu - to všetko je potrebné pre komplexný a harmonický rozvoj v nasledujúcich rokoch. Vo veku do 2 rokov je pre správny, všestranný vývoj dieťaťa rozhodujúci jeho zdravotný stav.
Zdravé dieťa, ak je správne vychovávané, je emocionálne, jedáva s chuťou a je aktívne. Na to je potrebné vytvoriť v dieťati, ako povedal A.S Makarenko, „zvyk určitej hodiny“, t.j. správne organizovať denný režim – herné aktivity, spánok, výživa, chôdza, cielené aktivity by sa mali navzájom nahrádzať v najvhodnejšom poradí.

Predslov 4
Denný režim organizuje správanie detí, vytvára u detí pocit pohody, zavádza rytmus do fungovania nervového systému.
Pri jeho vykonávaní sa na chvíľu vyvinú podmienené reflexy.
Vďaka tomu je telo akoby vopred pripravené na tú či onú činnosť. Správne vykonávanie rutinných procesov je nevyhnutnou podmienkou nielen pre plný fyzický vývoj detí, ale aj pre ich veselú náladu, dobrú chuť do jedla a pokojný a hlboký spánok.
Pri vykonávaní režimových procesov je potrebné dodržiavať zásadu sekvencie A postupnosť.
Princíp sekvencie Myšlienkou je, že dospelí by mali deťom od raného detstva vštepovať zručnosť vykonávať určité činnosti v určitom poradí. Napríklad pred spaním musíte zhromaždiť všetky hračky, pred jedlom si umyte ruky atď.
Princíp postupnosť spočíva v postupnom zapájaní detí v malých skupinách do vykonávania jedného alebo druhého rutinného procesu, čím je dieťa mladšie, tým je skupina menšia; Vysvetľujú to fyziologické vlastnosti detí 2. roku života: nevedia dlho čakať, začnú byť rozmarné, ak sa objaví zhlukovanie, a rýchlo sa unavia z monotónnosti akcií.
Pri implementácii zásad sekvencia a post-
penivosť Je potrebné dodržiavať určité pravidlá:
1. Každý z režimových procesov musí prejsť iba
v pozadí hry.
2. Pri vedení režimových procesov je potrebné využívať individuálno-osobný model výchovy.
3. Implementácia zásad postupnosť a postupnosť
ness zabezpečuje jednotu požiadaviek zo strany dospelých v predškolskom zariadení aj doma.
Metodika vykonávania režimových procesov zahŕňa použitie povinných techník:
1. Vytvorenie prednastavenia u detí na to
proces.
2. Implementácia jedného alebo druhého režimu musí proces
postupujte bez rozruchu, bez toho, aby ste deťom spôsobovali nepohodlie.
3. Pri vykonávaní akéhokoľvek režimového procesu u dieťaťa,
nemôže vybudovať dôveru, že všetko bude fungovať, bude schopný
t.hrubý. akciu do konca, ak sa snazi.

Druhy činností
Množstvo
1.
Rozšírenie orientácie v okolitom svete a rozvoj reči
3 2. Rozvoj reči
2 3. Hodiny s didaktickým materiálom
2 4. Cvičenia so stavebninami
1 5. Hudobná hodina
2
Celkom
10
Trvanie vyučovania je 10-15 minút, s podskupinou detí 8-12 osôb.
Pre všetky typy aktivít sú uvedené približné dlhodobé plány a poznámky k lekciám na daný rok.
Predslov 5
4. Dospelý by sa mal určite tešiť z úspechu detí a
Chváľte ich častejšie za akékoľvek nové úspechy.
S cieľom systematicky ovplyvňovať komplexný vývoj detí v tomto veku sa organizujú špeciálne triedy, v ktorých sa deti učia počúvať, sledovať, čo dospelý robí a ukazuje, a sú povzbudzované, aby napodobňovali jeho slová a činy a vykonávali úlohy učiteľa. úlohy.
Predkladáme Vám do pozornosti zoznam základných aktivít pre deti druhého roku života podľa Vzdelávanie, školenie a
rozvoj v materskej škole podľa nového vydania V.M Vasilyeva.

,10 Dieťa a svet okolo neho
Dieťa a svet okolo

pre deti od 2 rokov
septembra
1. Fenomény spoločenského života „navštevovania detí“:
rodina, kultúra správania
2. „Dobre, dobre“ neživá príroda: vlastnosti piesku
3. „Padá lístie“ živá príroda:
zeleninový svet
4. Svet predmetov „Naše hračky“:
hračky - farba, tvar
októbra
5. „Cesta k zajačikovmu fenoménu spoločenského života: chatrč“ mesto
6. Neživá povaha „kohút kohútikov“: slnko
7. „Nádherná taška“ divoká zver: zelenina ovocie
8. „Kto býva vedľa nás? » svet predmetov:
účel predmetov
novembra
9. „Kto býva v dome? » fenomény spoločenského života:
rodina
10. „Hupy, humny, hladká neživá príroda: pôda
stopa"
11. "Do lesa za priateľmi!" Živá príroda: divoké zvieratá
12. Svet objektov „Miestnosť pre Káťu“:
nábytok - názov, farba
December
13. „Cestou do zimného lesa“ fenomény spoločenského života:
mesto.
14. „Bábika Katya kráča“ neživá príroda:
ročné obdobia - zima
15. Divoká zver „našich skutočných priateľov“: zimovisko pre zvieratá
16. Svet predmetov „Hračky na miestach“:
účel predmetov

Dlhodobé plánovanie na rok 7
januára
17. „Ako sa spolu hráme“ fenomény spoločenského života:
rodina
18. „Snehové vločky lietajú“ neživá príroda: vlastnosti snehu
19. Divoká zver „Malý vianočný stromček“:
vždyzelená rybia kosť
20. Svet objektov „Masha the Confused“: plátno
februára
21. Fenomény „rozmarného medveďa“ v spoločenskom živote:
kultúra správania
22. "Bábke je zima!" neživá príroda: známky zimy
23. Divoká zver „Medvedík na kopci“:
rastliny, zvieratá
24. "Čo budete riadiť?" predmetný svet: dopravy
marca
25. „Čo dáme Tanyi? » fenomény spoločenského života:
rodina
26. „Oblečme Káťu na prechádzku“ neživá príroda:
ročné obdobia - jar
27. "Kde je moja mama?" Živá príroda:
zvierat a ich mláďat
28. Predmetový blok „Poďme nakŕmiť Katyu“: riad
apríla
29. Fenomén spoločenského života „Sme pomocníci matky“:
rodina
30. „Poď von, môj priateľ, divoká zver: rastliny
na zelenú lúku"
31. „Žlté, nadýchané“ voľne žijúce zvieratá: hydina
32. „Hračky pre Miša, svet predmetov: hračky
a Mishutki"
Smieť
V máji sa môžu organizovať kurzy s cieľom upevniť vedomosti detí o svete okolo nich, precvičiť si schopnosti pozorovania, výskumu a zvedavosti.

,10 Dieťa a svet okolo neho
Dieťa a svet okolo
Cyklus lekcií
septembra
Lekcia č.1
Návšteva detí
Obsah programu: Oboznámiť deti so základnou etikou pozdravu, rozvíjať komunikačné zručnosti vo vzťahu k dospelým a rovesníkom a rozvíjať kultúrne komunikačné zručnosti.
Materiál: obrazovka; bábika, medveď, zajačik, pes - hračky.
Priebeh lekcie
Učiteľ upozorňuje deti na počasie za oknom: listy padajú, deti idú do škôlky. Ozve sa klopanie na dvere, spoza obrazovky sa objaví bábika Tanya a vedie dialóg s učiteľom:
- Ja som bábika Tanya. Prišiel som k deťom. Chcem ich pozdraviť
(zdraví deti a dáva im zelené listy).
Učiteľ vyzve všetky deti, aby ich pozdravili.
Potom sa ozve ďalšie klopanie a spoza obrazovky sa jedna po druhej objavia ďalšie hračky: medveď, zajačik, pes. Nevedia, kde sú a nevedia, ako sa pozdraviť.
Učiteľ vysvetlí hračkám, kde skončili, a vyzve deti, aby naučili zvieratká pozdraviť. Zvieratká sa deťom poďakujú a dajú im listy: červené, žlté.
Na konci hodiny učiteľ upozorňuje na skutočnosť, že k nim prišlo veľa hostí a volá ich: bábika Tanya, medveď, zajačik, pes. Všetci sa spolu pozerajú na listy a hovoria: „Prišla jeseň. Listy padajú. Listy sú rôzne – žlté a červené.“
Lekcia č.2
Dobre dobre
Obsah programu: Zoznámiť deti s vlastnosťami piesku, rozvíjať pozornosť a motoriku prstov, kultivovať presnosť a vzájomnú pomoc pri hre.

9. septembra
Materiál: formičky do piesku, nádoba s vodou, piesok, dosky, bábika Tanya.
Priebeh lekcie
Učiteľka upozorňuje deti na skutočnosť, že bábika Tanya čoskoro príde na návštevu, musí sa s ňou zaobchádzať s koláčmi a ponúka prípravu koláčov.
Deti sedia v polkruhu na stoličkách, učiteľ vezme piesok a pieskové formičky a pokúša sa pripraviť koláč, ale koláč nefunguje, piesok sa rozpadá. Naberie vodu, nasype piesok, deti skúmajú mokrý piesok a možné možnosti výroby koláčov z rôznych formičiek.
Učiteľ vysvetľuje, prečo sa koláče vyrábajú. Potom vyzve deti, aby si vyrobili svoj vlastný koláč pomocou formičiek zo sady piesku.
Oh, dobre, dobre,
Dáme piecť palacinky
Pozveme Tanyusha,
Pohostíme vás koláčmi.
Bábika Tanya prichádza, skúma pripravené koláče a ďakuje deťom.
Lekcia č.3
Listy padajú
Obsah programu: Predstavte deťom farby jesenných listov, porovnajte listy podľa veľkosti: veľké, malé, pestujte lásku k prírode, rozvíjajte kognitívny záujem.
Materiál: jesenné lístie: zelené, žlté, červené - veľké a malé.

Priebeh lekcie
Učiteľ navrhuje priblížiť sa ku kobercu, na ktorom je kôš s listami rôznych farieb a veľkostí. Deti si s učiteľkou prezerajú farebné listy: červenú, žltú a zelenú.

,10 Dieťa a svet okolo neho
Potom sa uskutoční vonkajšia hra „Padá lístie“- deti sa pri hudbe točia s listami a na signál učiteľa si s listami čupnú.
Učiteľ kladie deťom otázky:
- Aký máš list, žltý? (žltý list)
- Aký máš list, červený? (červená)
Na konci hodiny deti rozložia jesenný vzor na koberec
- veľký a malý list a ešte raz obdivovať a skúmať listy.
Lekcia č.4
Naše hračky
Obsah programu: Pomôžte nájsť hračky, identifikovať ich podľa veľkosti, pomenovať ich, rozvíjať priestorovú orientáciu a rozvíjať formy opatrného zaobchádzania s hračkami.
Materiál: sada hračiek: medveď - veľký a malý, zajačik - veľký a malý.
Priebeh lekcie
Učiteľka upozorní deti na zvuky približujúceho sa auta;
Učiteľ hovorí:
- Pozri, kto k nám prišiel? (medveď)
- Aký veľký medveď, chce sa hrať s malým medveďom, pomôžme mu ho nájsť.
Spolu s deťmi nájdu v skupinovej miestnosti plyšového medvedíka. Zadržané vonkajšia hra „Nájdi medveďa“. Práca s veľkými a malými zajačikmi sa vykonáva rovnakým spôsobom. Deti nájdu malého zajačika.
Na konci hodiny sa hrá aktívna hra, kde učiteľka nasadí dvom deťom klobúky „medveď“ a „zajačik“, všetky deti tancujú a skáču na tamburínu, na signál začnú utekať a „ zajačik“ a „medveď“ ich dobehnú. Rolu „zajačika“ alebo „medveďa“ môže hrať učiteľ.

11. septembra
októbra
Lekcia č.5
Cesta k zajačikovej chatrči
Obsah programu: Na podporu rozvoja vizuálneho vnímania pohybujúceho sa objektu, koordinácie pohybov, dajte koncept a názov „Cesta k chate“. Kultivujte presnosť pri vykonávaní úlohy.
Materiál: tehly rovnakej farby, hračka zajačika, vianočné stromčeky, stromčeky, domček zo stolového divadla.
Priebeh lekcie
Učiteľka upozorní deti na lesnú čistinku s chatrčou, deti sa na ňu pozerajú: „Toľko jedlí a stromov, ale tu je chata. Kto býva v tejto chate? Objaví sa malý zajačik a horko plače, nevie, ako sa dostať do svojej chatrče v lese. Učiteľka vyzve deti, aby pomohli zajačikovi postaviť z tehál cestu do chatrče. Deti spolu s učiteľkou vyložia cestu z tehál smerom k chatrči. Potom učiteľ vyzve deti, aby viedli zajačika po ceste k chate a povedali: „top-top“.
IN Na konci hodiny zajačik poďakuje deťom a pod-
vizuálna hra „Zajačik, tancuj“. Deti tancujú a skáču na tamburínu so zajačikom.
Lekcia č.6
Kohútik kohútik
Obsah programu: Oboznámte deti s pojmami času: ráno, rozvíjajte imaginatívne myslenie. Rozvíjať kultúrne a hygienické zručnosti.
Materiál: bábika Tanya; postieľka, hrebeň, uterák, mydlo, umývadlo s vodou, hračka kohúta.
Priebeh lekcie
Učiteľka a deti skúmajú postieľku a spiacu bábiku
Tanya. Ozve sa hlas kohútika: "Ku-ka-re-ku!" Učiteľ vedie dialóg s kohútom:
IN

,10 Dieťa a svet okolo neho
Kohútik, kohútik!
Zlatý hrebeň!
Olejová hlava,
Hodvábna brada,
Prečo vstávaš skoro?
Nenechávaš Katyu spať?
Kohútik odpovedá:
Je čas, aby všetci vstali
A Tanechka a Vanechka,
A všetkým deťom!
Učiteľka a deti dvíhajú bábiku Tanyu, obliekajú ju, česajú vlasy a umývajú. Tanya hovorí všetkým: "Dobré ráno!"
Na konci hodiny sa deti hrajú s bábikou Tanyou a kohútom a učiteľ pripomína, že kohút ráno zobudí všetky deti, všetky deti vstanú a povedia: „Dobré ráno! Kohútik odchádza a hovorí všetkým deťom: "Dovidenia."
Lekcia č.7
Úžasné vrecko
Obsah programu: Upevniť vedomosti detí o pomenovaní ovocia: hruška, jablko, banán; spoznať ich na obrázku.
Pestujte lásku k prírode.
Materiál: figuríny ovocia: hruška, jablko, banán; nádherná taška, bábika Tanya, rezané karty s obrázkami ovocia
(2 diely).
Priebeh lekcie
Učiteľka a deti sa pozerajú cez okno na jesennú prírodu: padá lístie, fúka vetrík, deti sú oblečené v bundách, kabátoch, čiapkach, čižmách. Ozve sa zaklopanie na dvere a vojde bábika Tanya s nádhernou taškou s ovocím. Deti pozdravia bábiku a hra
"Hádaj, čo to je?" Bábika Tanya vyberie jablko a pýta sa detí: „Čo je to? „Ak je pre deti ťažké pomenovať, učiteľ im pomôže.
- Jablko.
- Je jablko červené? (červená)
- A čo je to? (hruška)

13. septembra
- Je hruška zelená? (zelená)
- A čo je to? (banán)
- Je banán žltý? (žltá)
IN na konci lekcie didaktická hra „Zbierajte karty“
tínedžer." Deti najprv zbierajú obrázok podľa príkladu učiteľa, potom samostatne.
Lekcia č.8
Kto býva vedľa nás?
Obsah programu: Rozvíjať u dieťaťa zručnosť korelovať svoje činy s jednoduchým (pozostávajúcim z jednej úlohy) verbálnym pokynom, ktorý nie je podporovaný gestom alebo inými pomocnými prostriedkami, aby ste získali predstavu o tom, ako sa kurča pohybuje a kluje zrná. Pestujte starostlivosť o druhých a lásku k zvieratám.

Natália Syomina
Metodická príručka „Rozvojové aktivity pre materskú skupinu“.

Aký detský vek si vyžaduje najväčšiu pozornosť, pokiaľ ide o možnosti, ktoré poskytuje na zrýchlenie myslenia detský rozvoj, ktorých použitie alebo nepoužívanie môže mať vážne následky? Z psychologického a pedagogického hľadiska ide o raný detský vek od jedného do troch rokov. Tento vek je jedným z kľúčových v živote dieťaťa a do značnej miery určuje jeho psychologickú budúcnosť. rozvoj. Zvláštny význam tohto veku sa vysvetľuje tým, že priamo súvisí s tromi základnými životnými akvizíciami dieťa: vzpriamené držanie tela, verbálna komunikácia a objektívne činnosti. Ale hlavné je, že v tomto veku dieťa ovláda zručnosť, ktorá výrazne ovplyvňuje jeho následný behaviorálny, intelektuálny a osobnostný rozvoj. rozvoj, menovite schopnosť rozumieť jazyku a aktívne ho používať v komunikácii s ľuďmi. Prostredníctvom reči, ktorú dieťa v týchto rokoch ovláda, získava priamy prístup k najdôležitejším výdobytkom ľudskej materiálnej a duchovnej kultúry. A proces rozvoj reč je neoddeliteľne spojená s rozvoj jemné motorické zručnosti ruky. Rozvíjanie jemnej motoriky rúk, súčasne blahodarne pôsobíme na rozvoj inteligencie dieťaťa. Preto venujte osobitnú pozornosť triedy by sa mali venovať produktívnym činnostiam.

V druhom roku života dieťa reprodukuje činy dospelých s predmetmi a rozvíja predmetové imitačné hry. Predstavujú prvé kroky k symbolizácii spojenej s asimiláciou noriem a foriem správania dospelých a následne s formovaním určitých osobnostných kvalít u dieťaťa. Neskôr sa objaví hra na hranie rolí, v ktorej dieťa kopíruje spôsobyľudia manipulujúci s predmetmi a komunikujúci medzi sebou v rôznych situáciách. Dieťa si pri hre vytvorí životné stereotypy, ktoré ho budú viesť v dospelosti.

navrhujem vzdelávacie aktivity pre deti materských škôl(1,5-2 roky). Vyučovanie prebieha v skupine v počte 5-8 osôb. Mladé dieťa "pracuje na napodobňovaní", teda vývoj od 1.5 až 3 roky je najaktívnejšie, ak je v blízkosti dospelá osoba, ktorá robí všetko spolu s dieťaťom. Bábätko sa cíti pohodlne, chránené a zároveň dostáva nové informácie, ktoré mu dospelý pomáha naučiť sa. Preto sa psychológ musí aktívne podieľať trieda: plazte sa spolu po koberci, stavajte veže, tancujte, kŕmte bábiky, spievajte. Schopnosť napodobňovanie je základom motorického a intelektuálneho detský rozvoj.

primárny cieľ triedy – plný rozvoj malé dieťa využívajúce skúsenosti ľudovej pedagogiky a modernej pedagogiky techniky.

Zapnuté triedy rozhoduje sa o nasledujúcom úlohy:

Formovanie správnej reči

Rozvoj myslenia

rozvoj schopnosť sústrediť sa a udržať pozornosť

Prehĺbenie vedomostí o svete okolo nás

Zdravie detí

rozvoj motorická aktivita

rozvoj hrubú a jemnú motoriku

Prebudenie záujmu o kreativitu

triedy sa konajú vo večerných hodinách. Trvanie triedy 10 minút. Zmena aktivity na trieda zabraňuje tomu, aby sa bábätká cítili unavené.

Osobitná pozornosť na triedy sa venuje produktívnym činnostiam a prstovej gymnastike. Koniec koncov, práve pri týchto typoch aktivít sa rozvíja jemná motorika. sa rozvíja aktívnejšie.

triedy na motívy rozprávok "Kolobok", "Kura Ryaba", "Krútňava", "Teremok". Deti prichádzajú navštíviť samotné rozprávky a hrdinov z týchto rozprávok s rôznymi zaujímavými hrami. triedy sa konajú raz týždenne. Potom do týždňa materiál získaný z trieda, je pevná: konajú sa hry, rozhovory, pozorovania, čítanie rozprávok.

Obrazový materiál zapnutý lekcia by mala byť jasná, veľké a bezpečné pre deti. A tiež odolné, aby sa každé dieťa mohlo osobne stretnúť s kuracím Ryabou alebo Kolobokom. Prírodné farby sú vítané, pretože v tomto veku je potrebné dať dieťaťu primerané predstavy o svete okolo neho (nie sú tam žiadne modré mačky a zelené medvede).

Keď dieťa príde do škôlky, musí sa prispôsobiť novým podmienkam. Všetky deti prežívajú adaptačný proces inak. Preto v septembri psychológ pozoruje adaptáciu dieťaťa a spoznáva ho.

Ako už bolo spomenuté, adaptačný proces je u všetkých detí odlišný. Preto spočiatku nie je potrebné zahrnúť všetky deti do trieda. Je v poriadku, ak sa vaše dieťa pozerá ako prvé.

Chcel by som povedať najmä o atmosfére triedy. V tomto veku je veľmi jasne viditeľné, že každé dieťa je individualita. A prvé prikázanie učiteľa-psychológa by malo byť ako prvé prikázanie lekára - "neškodiť". Našou úlohou je pomáhať rozvoj túto individualitu a nie túžbu vyrovnať ju, aby bolo dieťa „ako všetci ostatní“. Preto je náš koncept disciplíny veľmi relatívny. Musíme sa snažiť, aby deti boli neustále zapájané do konštruktívnych aktivít, ale ak každý chce postaviť dom, ale jedno dieťa nechce. Chce sa ísť povoziť v aute. Nechajte ho chodiť a jazdiť potichu, pretože to nebude nikoho obťažovať.

Poskytujem vzorové poznámky triedy. Prirodzene, môžu byť upravené v závislosti od vašich vlastností skupiny.

Jakubova Julia
Zhrnutie záverečnej vzdelávacej aktivity pre deti materskej skupiny „Pomôžme zajačikovi nájsť košík“

Zhrnutie finále integrované aktivity ďalšieho vzdelávania pre deti materskej skupiny na danú tému: « Pomôžme zajačikovi nájsť košík»

Pedagógovia:

Santalieva Z.K.

Jakubova Yu S.

Saratov 2016.

Cieľ: 1. vytvárať radostnú náladu z edukačných aktivít.

Úlohy:

Vývojový:

Rozvíjať schopnosť počúvať a porozumieť úlohe;

Rozvíjať pozornosť a myslenie;

Rozvíjať vnímanie deti obohatiť ich zmyslové skúsenosti;

Rozvíjať zručnosť deti vytvoriť celý obrázok z vyrezaných častí obrázka;

Rozvíjajte dej a koncept hry;

Upresnite svoje nahromadené vedomosti o práci s plastelínou. Zlepšite schopnosť odlamovať malé kúsky z veľkého kusu plastelíny a vyvaľkať ich krúživými pohybmi dlaňami.

Vzdelávacie:

Vzbudiť a udržať záujem o herné aktivity;

Pestovať priateľský vzťah k rovesníkom pri spoločných aktivitách;

Zapojiť deti do komunikácie, rozvíjať rečový sluch;

Rozvíjajte artikulačný aparát deti;

Zavolajte deti pozitívne emócie pri čítaní básní A. Barto;

Materiál:

hračky medveď, zajačik, nákladné auto; plastelína, obrúsky; vystrihnuté obrázky; huby rôznych farieb a košíky; košík s maškrtami.

Priebeh lekcie.

Vychovávateľ: Deti, pozrite, dnes máme hostí. Budú sledovať, ako sa môžete hrať a baviť; akí ste všetci krásni a dobrí. Poďme ich pozdraviť!

Naše múdre hlavy

Budú veľa premýšľať, chytro.

Uši budú počúvať

Ústa hovoria jasne.

Ruky budú tlieskať

Nohy budú dupať.

Chrbát sa narovnáva,

Usmievame sa na seba.

Vychovávateľ: Deti, počujete niekoho plakať? Pozrime sa, kto to je.

Plač v rohu za obrazovkou Králiček.

Vychovávateľ: Králiček, prečo plačeš?

Veverička: Ahoj! Išiel som ťa navštíviť, pripravil som celok košík sladkostí, ale stratil ju v čarovnom lese. Veľmi ťa prosím, vráť mi ten môj košík sladkostí.

Vychovávateľ: Deti, ako je to možné pomôž zajačikovi? Čo sa dá robiť?

Králiček: Ale k nemu sa len tak nedostaneš. Na každej stanici budete musieť splniť úlohu.

Súhlasíš? (Odpovede deti.)

Potom dobrú cestu.

Vychovávateľ: A ty, Králiček, zostaň tu, nájdeme košík a my Vám ho privezieme.

Moje drahé deti

Pôjdeme vlakom.

Ponáhľaj sa,

Nastúpte do vagónov.

Čas sa blíži

Vlak odchádza.

Prvá stanica.

Na stole sú hračky (medveď, zajačik, nákladné auto).

Vychovávateľ: Deti, tu je prvá zastávka.

Vypočujte si úlohu. Povedz báseň o každej hračke na stole.

(Deti spolu s pani učiteľkou recitujú básne A. Barto "medveď", "Králiček", "nákladné auto".)

Teraz mi ukážte hračku, ktorá je vyrobená z plastu, gumy, dreva.

Vychovávateľ: Výborne chlapci. Poďme ďalej.

Poponáhľajte sa a nastúpte do vagónov!

2 Stanica "Zbierajte obrázok".

Na stole sú obrázky

Vychovávateľ: Deti, tu je ďalšia úloha.

Zozbierajme našich priateľov z rozrezaných obrázkov Králiček.

(Ak niekto neuspeje, potom učiteľ pomáha.) Diskusia od kohokoľvek, čo sa stalo.

Vychovávateľ: Deti, poďme sa s vami hrať! Zobuďte zajačikov a ja budem líška. Kým líška spí, zajačiky chodia a keď sa líška prebudí, zajačiky sa schovajú.

Zajačiky roztrúsené po lesnom trávniku,

Posadil sa zajačikov v kruhu, zajačiky vykopávajú koreň,

Toto sú zajačiky, zajačiky na úteku!

Tu beží líška, červená líška

Hľadá, kde sú zajačikovia, zajačikovia na úteku!

Zajačiky roztrúsené po lesnom trávniku

To sú také zajačiky, zajačiky na úteku.

Vychovávateľ: Výborne chlapci, ideme ďalej.

3 Stanica "Zbierajte podľa farby".

Vychovávateľ: Tu je ďalšia zastávka. Pozri, kto tam sedí? (Veverička) Deti, veverička rozhádzala huby a teraz ich nemôže zbierať. Pomôžme veveričke? Pred nami sú huby rôznych farieb a košíky. Huby musíte dať do vhodnej farby vozík.

Výborne, dokončili ste úlohu.

Chug - chug - chug.

4 Stanica "Modelovanie mrkvy".

Na stole je mrkva, jablko, uhorka a kocka.

Vychovávateľ: Deti, čo je na stole? (odpovede deti) Pozri a povedz mi, čo je tu zbytočné? (odpovede deti) . prečo? (odpovede deti) Akú farbu má kocka? (odpovede deti) . Aký tvar? (odpovede deti) . Teraz mi povedz, čo jedáva Králiček? (odpovede deti) .

Poďme teraz urobiť mrkvu z plastelíny pre naše Králiček.

Na stole je plastelína, obrúsky a podnosy pre každé dieťa.

Vychovávateľ: Sadnite si za stoly. Akú farbu má mrkva? (odpovede deti) . Teraz si vezmeme oranžovú plastelínu a rozvaľkáme ju medzi dlaňami.

Vychovávateľ: Pozri, aké krásne mrkvy máme! Králiček má veľmi rád mrkvu, určite sa mu bude páčiť vaša mrkva!

Vychovávateľ: Tak sme sa dostali do čarovného lesa. Aké stromy vidíme v lese? (odpovede deti) . Ako sa od seba líšia? (odpovede deti) . Pozri košík pod stromček, jesť pod stromčekom košík? (odpovede deti) . Teraz sa pozrime pod brezu, našli ste ju?

Našiel som to, aký skvelý chlap

No a teraz je čas ísť domov!

Ponáhľaj sa,

Nastúpte do vagónov.

Čas sa blíži

Vlak odchádza.

Daj to preč košík a mrkva pre zajačika.

Vychovávateľ: Tu, Králiček, našli sme ten váš vozík a priniesol ti darček

Veverička: Ďakujem vám, deti!

Čo by som bez teba robil!

A za to, že pomohol mi,

Teraz ťa ošetrím!

Reflexia

Vychovávateľ: Veľmi sme sa o to snažili pomôž zajačikovi. Naozaj, chlapci? teraz si spomeňme, čo sme dnes robili? Čo si mal rád? Alebo možno bolo niečo, čo sa vám nepáčilo? Výborne!

A teraz pôjdeme ty a ja jesť nejaké maškrty a hrať sa so zajačikom! Poďme sa rozlúčiť s našimi hosťami.

Publikácie k téme:

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít pre zmyslový rozvoj s deťmi prvej juniorskej skupiny „Pomôžme zajačikovi“. Cieľ: Rozvíjať u detí schopnosť rozlišovať a správne pomenovať farby: červená, žltá, zelená, modrá. Ciele: 1. Rozvíjať schopnosť rozlišovať.

Zhrnutie GCD pre kreslenie v strednej skupine „Pomôžme zajačikovi“ cieľ: rozvíjať umelecký a estetický vkus, tvorivé schopnosti. Ciele: Vzdelávacie: trénovať deti v tradičnej kresbe.

Abstrakt OOD o environmentálnej výchove „Pomôžme zajačikovi“ prvá juniorská skupina Cieľ: rozvoj záujmu o prírodné objekty, rozvoj.

Zhrnutie organizovaných vzdelávacích aktivít o FEMP pre deti vo veku 4–5 rokov „Pomôžme Pinocchiovi nájsť zlatý kľúč“ Zhrnutie organizovaných vzdelávacích aktivít na rozvoj základných matematických pojmov pre strednú skupinu „Pomôžme Pinocchiovi.

Svetlana Baizan
Zhrnutie lekcie o rozvoji reči detí v škôlke v súlade s federálnym štátnym vzdelávacím štandardom „Návšteva Mishutky“

Vychovávateľ: Baizan S.V.

Černogorsk, Chakaská republika.

MADOU d/s "Zlatá rybka"

Poznámky k lekcii pre materskú skupinu podľa federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu: "V návšteva Mišutky"

Cieľ: Vytvorte podmienky pre rozvoj rečovej aktivity u detí.

Úlohy:

1. Prispieť rozvoj rečového sluchu, stimulovať vývin reči vývinom jemné motorické zručnosti a hmatové vnemy.

2. Prispieť rozvoj komunikačné schopnosti. Zapojiť deti do komunikácie.

3. Obohaťte slovnú zásobu o názvy označujúce časti tela. Učte sa korelovať slovo a expresívny pohyb.

Priebeh lekcie:

Chcete ísť dnes na výlet? Ako budeme cestovať alebo lietať?

Deti chodia s pani učiteľkou na výlet na parnej lokomotíve alebo lietadle (voliteľné deti) . Tu sme. Kde sme to skončili? (V lese). Aké zvieratá žijú v lese? Kto nás čaká za stromčekom? Medveď. Pozdravme ho a povedzme mu naše mená. Deti pozdravia a povedia svoje mená. - Pozri, čo má ten medveď? (oči) máš oči? Medveď má - (ukázať na nos) deti ponúkajú odpoveď. kde máš nos? A medveď má tiež (ukazuje na uši)- čakáme na odpoveď deti. kde máš uši? (atď.) (deti ukazujú časti tela).

Medvedík sa chce hrať, zahráme sa s ním?

Logorytmická hra "medveď".

Medveď paličkovitý kráča lesom.

Zbiera šišky a spieva piesne.

Šiška sa odrazila medveďovi rovno do čela.

Medveď sa nahneval a dupol nohou!

(deti vykonávajú pohyby v podľa textu) .

Mišutka Nazbieral som v košíku toľko šišiek, pozri! (náhodou vyliali šišky na koberec). Oh! Všetky šišky sa rozpadli! Zbierajme ich, aby sa z toho medveď nerozčúlil. Vezmite šišky a vložte ich do košíka. Aké máme hrbolčeky? (odpovede deti - tvrdé hrbole, pichľavý, veľký, malý)

Urobme to pre Darček medvedíkov. Ako to dokážeme zaobchádzať? (Odpovede deti - med; bobule; A. atď.)

Umelecká tvorivosť. Kreslenie bobúľ pre Plyšové medvede.

Deti kreslia maškrty za Plyšové medvede.

Odraz pri kreslení. Keď sme leteli na výlet, kde sme skončili? (v lese); Koho sme stretli v lese?; A čo Dal nám medvedík? Čím ho budeme liečiť?

Nabudúce pôjdeme znova hostia do Mišky? (odpovede deti)

Publikácie k téme:

Zhrnutie otvorenej hodiny pre materskú skupinu „Nádherné ryby“ Zhrnutie lekcie v materskej skupine „Nádherné ryby“ Účel: poskytnúť základné matematické pojmy - „jeden“, „veľa“, „malý“.

Súhrn otvorených priamych vzdelávacích aktivít v 2. juniorskej skupine „Visiting Mishutka“ Mestská štátna predškolská vzdelávacia inštitúcia Materská škola č. 1 ZATO Solnechny Abstrakt otvorená integrovaná.

Poznámky k sociálnemu a komunikačnému rozvoju na tému: „Kuzya na návšteve chlapcov“ Vzdelávacia oblasť: sociálna a komunikatívna.

Súvisiace publikácie