Бэлтгэл бүлгийн ёс зүйн талаархи яриа. Бэлтгэл бүлгийн "Хүүхдэд зориулсан ёс зүй" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй. Бэлтгэл бүлгийн ёс зүйн хичээл

Зорилго: o цэцэрлэгийн зан үйл, ёс зүйн дүрмийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг баяжуулах, өргөжүүлэх.

Даалгаварууд:

  • "ёс зүй" гэсэн ойлголтыг нэвтрүүлэх;
  • янз бүрийн асуудлын нөхцөл байдалд зөв шийдлийг олж сурах;
  • харилцан ярианы соёлыг сайжруулах: ярилцагчийг сонсох, асуултанд бүрэн өгүүлбэр, хэллэгээр хариулах;
  • эелдэг үгсийг ашиглах дасгал хийх;
  • цэцэрлэгт харилцааны соёл, зан үйлийн соёлыг төлөвшүүлэх;
  • соёл, ёс суртахууны хувьд чадварлаг зан үйлийн ур чадварыг хөгжүүлэх;
  • хүүхдийн сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:ёс зүйн тухай шүлэг цээжлэх, эелдэг үгс

Материал:

  • ариун цэврийн хэрэгсэл: саван, шүдний сойз, сам, алчуур; толь; үсний хавчаар;
  • хүүхдийн тоогоор улаан, ногоон тойрог;
  • янз бүрийн газруудад зан үйлийн дүрэмтэй chamomile;
  • "Шидэт саваа".

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Нар тунгалаг мандлаа
"Өглөөний мэнд!" - гэж хэлэв
"Өглөөний мэнд" гэж тэд дэмий хэлдэггүй
"Өглөөний мэнд" нь таныг илүү эелдэг байхыг хэлдэг.
Илүү үнэнч, тууштай, илүү хөгжилтэй
"Өглөөний мэнд"-ийг маш ухаалаг зохиосон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний өдрийг эхлүүлдэг эхний үг бол "Өглөөний мэнд". Эдгээр үгсээр бид юу хэлэх вэ?Хүүхдүүд ээлжлэн хариулдаг: бид танд эрүүл мэнд, хөгжилтэй, аз жаргал, сайхан сэтгэлийг хүсч, өдөржингөө баяр хөөртэй, гэрэл гэгээтэй, сайхан сэтгэлтэй байхыг хүсч байна.

Хүүхэд.

Сайн уу? –

Та хүнд хэлээрэй.

Сайн уу, -

Тэр эргээд инээмсэглэх болно.

Мөн эмийн сан руу явахгүй байх

Мөн та олон жилийн турш эрүүл байх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ямар ч үед хүн мэндлэхээс зайлсхийж, хариу өгөхгүй байвал муу зан, бусдыг үл хүндэтгэхийн дээд цэг гэж тооцогддог байв.

МЭНДЧИЛГЭЭ - Энэ бол ёс зүйн хамгийн чухал дүрмийн нэг юм. "Ёс зүй" гэж юу вэ?

Эдгээр нь дүрэм юм
Та тэднийг бага наснаасаа мэдэх хэрэгтэй!

Юу хэлэх вэ, хэзээ орох вэ,
Зочлохдоо хэрхэн биеэ авч явах вэ
Ид шидтэй үгс юу вэ?
Гэртээ болон явж байхдаа хий

Хэрэв та эелдэг болвол
Мөн боловсролтой байх
Тэд үргэлж, хаа сайгүй байх болно
Таныг хүндэлж, хайрла!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та бид хоёр ёс зүйн олон дүрэм байдгийг мэднэ. Тэдгээрийн заримыг нэг цэцэг болгон цуглуулдаг. Анхааралтай ажиглаж, зан үйлийн дүрмийг хаана дагаж мөрдөх шаардлагатайг надад хэлээрэй (гэхдээ та бие биенээ тасалж болохгүй бөгөөд та нэг нэгээр нь ярих ёстой гэдгийг сануулмаар байна (Хүүхдүүд Daisy цэцэг гэж нэрлэдэг: цэцэрлэгт, цэцэрлэгт). театр, гудамжинд, тээвэрт, зочлох, эмнэлэгт.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна залуусаа. Гэхдээ өнөөдөр бид цэцэрлэгийн ёс зүйд анхаарлаа хандуулах болно.

(хүүхэлдэйг авчирсан - "slob")

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи яагаад хашгираад гүйгээд байгаа юм бэ? Чамд юу тохиолдсоныг надад хэлээч?

Хүүхэлдэй: Би хэт унтсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Чи яагаад ийм заваан бас муухай хувцасласан юм бэ?

Хүүхэлдэй: Би яарч байсан бөгөөд энэ нь зүгээр байх болно гэж бодсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хүүхдүүд. Хүн бохир заваан хувцасласан байхдаа ямар муухай байдгийг хар л даа. Би цэцэрлэгт ингэж ирж болох уу?Бид нөхцөл байдлыг засах хэрэгтэй.
Хүүхдүүд ээ, бид хүүхэлдэйнд тусалж чадах уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

(Үүнийг хийхийн тулд ээлжлэн, хүүхэлдэй рүү ойртож, өөрийгөө эмх цэгцтэй болгоход нь тусал)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зочид болон охиндоо шинэ өдрийг хэрхэн угтаж байгаагаа харуулцгаая.

Биеийн тамирын минут:

Бид өглөө эрт сэрлээ

Нүдээ нударгаараа үрнэ

Сайхан, сайхан суналт!

Дээшээ гар

Нойрыг арилгахын тулд - эвшээх

Эвшээх

Газар дээр нь гүйх нь биднийг сэрээв

"гүйх"

Бид хамтдаа угаалгын өрөө рүү гүйв

Агаарт тэгш өнцөгт "зурах"

Бид угааж, цацсан,

Угаах хөдөлгөөнийг дуурайдаг

Шүдээ угаах гэж оролдсон

шүдээ "угаах"

Цэвэрхэн самнасан

"Үсээ самнах"

Бүгд цэвэрхэн хувцасласан.

Тэд гараа бие дээрээ гүйлгэдэг - "хувцасла"

Бид дахиж унтахыг хүсэхгүй байна

Тэд хуруугаараа заналхийлдэг

Хөгжилтэй тоглоцгооё!!!

Тэд алгаа ташина.

Та нар юу гэж бодож байна, та нар бүгдээрээ зөв, үзэсгэлэнтэй байсан уу? Та бид хоёр одоо ч гэсэн маш их сурч, ажиллах болно гэдгийг хэлмээр байна, ингэснээр тэд та бүхний тухай: "Эдгээр нь хүмүүжилтэй, эелдэг хүмүүс юм.

хүүхдүүд".

Хүүхэлдэй явлаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэр "баярлалаа" гэж хэлэхээ мартав. Талархал гэдэг нь хэн нэгэнд анхаарал тавьж, эелдэг хандсанд нь талархах мэдрэмж юм. Харамсалтай нь бид шидэт үгсийг хэлэхээ мартдаг бөгөөд тэдгээр нь маш хэрэгтэй байдаг. Би таныг том тойрогт суухыг урьж байна, бид бие биедээ "эелдэг үг" өгөх болно.

Би гартаа "шидэт саваа" аваад найздаа сайхан үг хэлье. Тойрог дотор байгаа хүүхдүүд бие биедээ "шидэт саваа" дамжуулж, эелдэг, эелдэг үгсийг хэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, би та нарт тоглохыг санал болгож байна. Би үйлдлүүдийг нэрлэх бөгөөд та суудалдаа чимээгүйхэн улаан эсвэл ногоон тойрог босгоно. Таны үйлс сайн бол ногоон тойрог, муу бол улаан тойрог босгоно.

1. Найзуудаас тоглоом авах.

2. Насанд хүрэгчдэд туслах.

3. Оргил, чанга ярь.

4. Найзуудтайгаа муудалцах хэрэггүй, хамтдаа тоглохыг хичээ.

5. Уулзахдаа сайн уу гэж хэлээрэй.

6. Бохир, угаагаагүй ширээний ард суух.

7. Гадаад төрхөндөө анхаарал тавь

Сурган хүмүүжүүлэгч : Харин хүмүүжилтэй байна гэдэг нь зөвхөн эелдэг үг хэлэхээс гадна бусдад таалагдах гэж оролддог. Энэ нь бас чухал дүрмийг дагаж мөрдөх гэсэн үг юм. Залуус маш чухал дүрмийн тухай шүлэг уншихыг хүсч байна.

1 хүүхэд:

Цэцэрлэгт чихэр авч явах хэрэггүй
Эцсийн эцэст бусад хүүхдүүд гомдоодог.
Ээжийгээ амар амгалан үдээрэй
Мөн нэр төртэй байх.
Багшийг сонс
Захиалгагүйгээр унтаж, идээрэй.

2 дахь хүүхэд:

Хурдан хувцасла
Хүүхдийг бүү хойшлуул.
Тоглоомыг бүү ав
Өөр нэгийг аваад тогло.
Танихгүй хүмүүстэй бүү яв
Багш руу залга.
Ээжийгээ баяр хөөртэйгөөр мэндчилж,
Найз охидоо бүү алдаарай

Дотроо харах: Залуус аа, бид өнөөдөр юу ярьсан бэ?

Хүүхдүүд: Зан үйлийн дүрмийн тухай, ёс зүйн тухай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв.

Та нар юу гэж бодож байна, та нар бүгдээрээ зөв, үзэсгэлэнтэй байсан уу? Та бүгдийн тухай “Энэ бол хүмүүжилтэй, эелдэг хүүхдүүд” гэж хэлүүлэхийн тулд та бид хоёр их зүйлийг сурч, хөдөлмөрлөсөөр байх болно гэдгийг хэлмээр байна.

Хөтөлбөрийн агуулга:

  1. Ёс суртахууны тухай ойлголтын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.
  2. Зурган дээрх баатруудын үйлдлийг шинжлэх, үйлдэл, сэтгэл хөдлөлийн хоорондын шалтгаан-үр дагаврын холбоог тогтооход хүүхдүүдэд заа.
  3. Хүүхдэд ёс суртахууны хэм хэмжээ, ойлголтын талаархи зөв ойлголтыг бий болгох: сайн зан чанар, эелдэг байдал, соёл, сайн санаа, зуршил гэж юу вэ.
  4. Нарийн моторт ур чадвар, гар зохицуулалтыг хөгжүүлэх.
  5. Хүүхдэд ёс зүйн дүрмийг дагаж мөрдөх хүслийг төлөвшүүлэх: эелдэг, соёлтой, хүмүүжилтэй, нөхөрсөг байх.

Урьдчилсан ажил:

  1. Носовын "Толгоон дээр", "Өвөөгийнх нь Шурик", "Мөрөөдөгчид", Осеевын "Цэнхэр навч", "Ид шидийн үг", Остерийн "Буруу зуршил" өгүүллэгүүдийг унших.
  2. "Миний найз хэн бэ", "Бид зочлох гэж байна", "Дэлгүүрт", "Бид цэцэрлэгийн хамгийн ахмад нь" гэсэн сэдвээр харилцаа холбоо.
  3. Зургийг харахад: "Ямар зоригтой", "Шинэ охин", "Автобусанд".
  4. "Инээмсэглэл", "Сайхан үг", "Нүүрний хувирал" сургалтууд.

Хичээлийн материал:Нүүр, салдаг дэлбээтэй цэцгийн загвар, дүрслэх материал, "Хос хос" тоглоомын картууд.

Хичээлийн явц

1. Асуудлын нөхцөл байдал.

Багш хүүхдүүдэд ишний шар өнгийн дугуй харуулж, "Залуус аа, та үүнийг юу гэж бодож байна вэ? (Хүүхдийн таамагласан хариултууд.)Тийм ээ, энэ бол цэцгийн дунд хэсэг юм. Энэ цэцгийн нэр юу вэ?

2. Логик ребусын асуудал. Багш нь зургийн нэрний эхний дууг үндэслэн "Ёс зүй" хэмээх цэцгийн нэрээр үг зохиохыг санал болгож байна. Хавсралт 1.

3. Асуудлын нөхцөл байдал.

Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг цэцгийн нүүрний хувиралд хандуулж, "Манай цэцэг юу болсон бэ? Тэр яагаад гунигтай байгаа юм бэ? (Хүүхдийн хариулт.)Тийм ээ, залуус аа, хүчтэй салхи үлээж, олон өнгийн цэцгийн дэлбээнүүд бүлэг даяар тархав. Энд цэнхэр дэлбээ байна, үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдүүд дэлбээ дээрх нэрийг уншдаг.)Энэ бол эелдэг байдлын дэлбээ юм. Тэр биднийг зургуудыг үзэхийг урьж байна.

4. Зураг чимэглэлийг шалгах.

Багш хүүг зайрмагтай дайлж буй охины дүрс бүхий зургийг мольберт дээр тавиад: "Хүүхдүүд ямар яриа өрнүүлж болох вэ? Охин юу гэх вэ?" (Үүнийг ав, гуйя; өөртөө тусал, гуйя, эрүүл мэндээ идээрэй гэх мэт). "Хүү яаж хариулж чадаж байна аа?" (Баярлалаа; маш их баярлалаа; намайг халамжилж байгаад маш их баяртай байна).

Багш хүү автобусны суудалд өвөөгөө хэрхэн урьж байгааг харуулсан хоёр дахь зургийг үзэхийг санал болгож, "Хүү ямар эелдэг үг хэлдэг вэ?" Гэж асуув. (Суу, сууна уу, сууна уу.)"Өвөө юу гэж хариулав?" (Маш их баярлалаа, баярлалаа.)

Хүүхдүүдийг хоёр найзын уулзалтыг дүрсэлсэн гурав дахь зургийг үзэхийг урьж байна. Багш: "Найзууд бие биетэйгээ хэрхэн мэндэлдэг вэ?" (Сайн уу, сайн уу.) "Та найзтайгаа өглөө, орой, үдээс хойш уулзвал яаж мэндлэх вэ?" (Хүүхдийн хариулт: өглөөний мэнд! Өдрийн мэнд! Оройн мэнд!)

"Сайн байна уу залуусаа, та маш их эелдэг үг хэллээ, дэлбээ цэцэг рүү буцаж ирэв."

Багш шар дэлбээнд анхаарлаа хандуулдаг. Энийг юу гэдэг вэ? (Хүүхдүүд уншдаг.)Тийм ээ, энэ бол соёлын дэлбээ юм. Дэлбээн дээр даалгавар байна: та ширээ засаж, хутганы хэрэгслийг хэрхэн ашиглахыг зааж, зааж өгөх хэрэгтэй.

5. Сургалтын дасгалууд.

a) Хүүхдүүд ширээ тавиад, даалгаврыг хэн зөв гүйцэтгэсэн, хэн алдаа гаргасан талаар дүн шинжилгээ хийнэ.

б) Хүүхэд шөл идэж байгаа юм шиг дуурайдаг (практик үзсэний дараа хүүхдүүд дүгнэлт хийдэг: халбагаа хэрхэн барьсан, тохой нь хаана байсан, таваг хэрхэн хазайсан гэх мэт. Тиймээс хүүхдүүдэд янз бүрийн нөхцөл байдлыг санал болгодог. ). Хүүхдүүд цэцгийн дэлбээгээ буцааж өгдөг.

Хүүхдүүдээс улаан дэлбээ рүү ойртож, нэрийг нь уншиж, багш даалгаврыг уншина: "Залуус аа, та ямар хүнийг хүмүүжилтэй гэж нэрлэдэг вэ?" (Хүүхдийн хариулт.)"Тийм ээ, хүмүүжилтэй хүн бол сурган хүмүүжүүлэгчгүй, багшгүй, эцэг эхгүйгээр биеэ зөв авч явдаг хүнийг хэлдэг."

6. Нөхцөл байдал. Багш хүүхдүүдийг зураг дээрх нөхцөл байдлыг авч үзэхийг урьж: хүүхдүүд унтлагын өрөө, угаалгын өрөө, хувцас солих өрөөнд ганцаараа байгаа бөгөөд хэн хэрхэн биеэ авч явааг тайлбарлахыг тэднээс хүснэ. (Хүүхдүүд дүн шинжилгээ хийж, үнэлгээ өгдөг: хэн боловсролтой, хэн нь боловсролгүй вэ).

Хараач, залуус аа, энэ дэлбээ цэцэг рүү буцаж ирэв.

Ногоон дэлбээний дэргэд тоглоом байгаа гэдгийг багш хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг бөгөөд хүүхдүүд дэлбээний нэрийг уншиж, энэ нь сайн санааны дэлбээ болохыг олж мэдэв.

7. Тоглоом "Хос хос" (Хүүхдүүд хосолсон зургуудыг олж, аль нь найрсаг, аль нь найрсаг болохыг хэлдэг.)

Багш хүүхдүүдийг бие биедээ найрсаг хандахыг урьж байна.

8. “Инээмсэглэл бэлэглэ” сэтгэл зүйн сургалт.

Хүүхдүүд хоёр хосоороо зогсож, бие биенийхээ нүд рүү харж, эелдэг инээмсэглэж, эелдэг үг хэлэхийг урьж байна. Удирдагч алга таших үед хүүхдүүд хосоороо солигдоно. Тоглоомын төгсгөлд хүүхдүүд дэлбээг цэцэг рүү буцааж өгдөг. Мөн энд сүүлчийн дэлбээ байна. Энэ бол зуршлын дэлбээ юм.

9. Бөмбөг тоглоом “Задлыг нэрлэ”.

Сурган хүмүүжүүлэгч:"Цэцэгт дэлбээгээ буцааж өгөхийн тулд бөмбөг тоглоцгооё. Хөтлөгч хэн рүү бөмбөг шидэхийг тэр зуршил гэж нэрлэдэг."

  • Хоол идэхээсээ өмнө гараа угаах нь сайн зуршил юм.
  • Унтахынхаа өмнө шүдээ угаах нь сайн зуршил юм
  • Алчуур хэрэглэх нь сайн зуршил юм.
  • Хүүхдийг шоолох, дуудах нь муу зуршил юм.
  • Хумс хазах нь муу зуршил юм.
  • Хумсаа тайрах нь муу зуршил юм

Сурган хүмүүжүүлэгч:“Сайн байна, залуус аа, та бүх зуршлаа зөв тодорхойлж, сүүлчийн дэлбээ цэцэг рүү буцаж байна. (Багш цэцгийн нүүрний хувирлыг үл анзааран өөрчилдөг.)Залуус аа, манай цэцэг ямар хөгжилтэй болохыг хараарай. Тэр таныг ёс зүйн дүрмийг сайн мэддэгт баяртай байна. Тэднийг дахин дуудъя. (хүүхдийн хариулт: хүн эелдэг байх ёстой - хөх дэлбээ харуулж байна, хүн соёлтой байх ёстой - шар дэлбээ харуулж байна, хүн зөв хүмүүжилтэй байх ёстой - улаан дэлбээ үзүүлнэ, нөхөрсөг байх ёстой - ногоон дэлбээ үзүүлнэ, Хүн зөвхөн сайн зуршилтай байх ёстой - улбар шар дэлбээ харуулж байна.

10. Практик үйл ажиллагаа.

Багш нь хүүхдүүдийн анхаарлыг "Ёс зүй" цэцэг нь хөрөг зургийг нь өгдөг бөгөөд ингэснээр хүүхдүүд хичээл дээр юу болсныг гэртээ ярьж өгөх болно. Цэцэг нь өөрөө олон өнгөтэй боловч хөрөг нь будаагүй байдаг. Хүүхдүүд ёс зүйн дүрмийг бие даан санаж, дэлбээгээ сүүдэрлэдэг.

Галина Прохорская
Бэлтгэл бүлгийн "Хүүхдэд зориулсан ёс зүй" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй

Сэдвийн талаархи хичээлийн хураангуй: « Хүүхдэд зориулсан ёс зүй» В бэлтгэл бүлэг

Багш Прохоская Галина Викторовна

Зорилтот: зан үйлийн анхны ёс зүй, харилцааны стандартыг нэгтгэж, тодруулж үргэлжлүүлнэ. Бусдад анхааралтай, найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх, дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт гаргах, бие даасан байдал, багаар ажиллах чадварыг бэхжүүлэх.

Хичээлийн явц

Оюун ухаан олж авдаг сурган хүмүүжүүлэгч

Энэ байшинд хэн орох вэ

Хүүхдийн сургууль

Багшаа та удахгүй болно чи сургуульд явах уу. Сургуулийн хүүхдүүд соёлын зан үйлийн дүрмийг мэддэг байх ёстой. Одоо бид сайн зан үйлийн дүрмийг хэрхэн сурч мэдсэнийг олж мэдэх болно.

Бид чамтай тоглох болно. Бид хоёр багтай болно. Бид хуваадаг хоёр багийн бүлэг.

Багуудыг нэрлэ "Знайки"Тэгээд "Яагаад Дэгдээхэйнүүд". Зөв хариулт бүрийн хувьд баг нь тоглоомын төгсгөлд чип авдаг бөгөөд аль баг нь хамгийн их чипс авсан нь хичээлийн хэрэгслийн шагналыг хүртдэг.

Халаалт

Би уншиж байна. Таньдаг хүнтэйгээ таарвал

Гудамжинд ч бай, гэртээ ч бай

Битгий ичимхий, битгий зальхай бай

Илүү чанга хэл "Сайн уу"!

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн уу, энэ юу гэсэн үг вэ?

Хүүхдүүд: Энэ үг нь эрүүл байгаарай - хүмүүс уулзахдаа бие биедээ эрүүл мэндийг ингэж хүсдэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв та ямар нэгэн зүйл гуйвал.

Эхлээд бүү мартаарай

Уруулаа нээ

Тэгээд хэлэх "Гуйя"!

Сурган хүмүүжүүлэгч: энд бас нэг эелдэг үг байна, энэ нь юу гэсэн үг вэ

Хүүхдүүд. Энэ үгэнд хүндэтгэлтэй хүсэлт, харилцан анхаарал,

талархал хүндэтгэл

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үгээр юм уу үйлдлээр бол

Хэн нэгэн танд тусалсан

Чанга, зоригтойгоор ичиж болохгүй

Ярих: "Баярлалаа"!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ үг ямар утгатай вэ? "Баярлалаа"?

Хүүхдүүд: Эрт дээр үед хүний ​​сайн үйлсийн төлөө талархал илэрхийлэхийг хүсдэг байсан түүнд: "Бурхан чамайг ивээг"! Эдгээр үгс "Бурхан ивээг"богино үг болж хувирав "Баярлалаа".

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ эелдэг үгийн талаар зүйр цэцэн үг хэлээрэй.

Хүүхдүүд: Баярлалаа гэж битгий харамс

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв та компанитай танилцвал,

Яаралтай биш, урьдчилж биш,

Тэгээд салах мөчид

Бүгдэд хэлээрэй: "Баяртай"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ үгээр хүмүүс бие биедээ юу гэж хэлдэг вэ?

Хүүхдүүд: Энэ үгээр хүмүүс бие биедээ баяртай гэж хэлдэг.

Халаалтыг тоймлон хүргэж байна. Аль баг илүү чип авсан бэ?

Гол өрсөлдөөн.

Гол тэмцээн рүүгээ орцгооё, багш аа, бид найзуудын тухай, нөхөрлөлийн тухай их ярьсан. Аль баг нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгсийг илүү нэрлэж чадах вэ?

Найзгүй бол хай, олсон бол халамжил.

Найз нь асуудалтай байгаа нь мэдэгддэг.

Ухаалаг нөхөр бол замын тал юм.

Модыг үндсээр нь, хүнийг найз нөхөд нь барьж байдаг.

Нэг нь бүхний төлөө, бүгд нэгний төлөө.

Зуун рубльгүй, харин зуун найзтай бай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Анхааралтай сонсоод юу хийхээ надад хэлээч?

Саша алхаж байхдаа унаж, хөлөө хугалжээ. Хүүхдүүд буцаж ирэхэд бүлэгТэгээд хувцасаа тайлж эхлэхэд Аня Сашад гутлаа тайлахад тусалсан. Вася үүнийг харсан бөгөөд элэг хөшөөд: "Хараач, Сашагийн эмээ Аня түүнийг тайлж байна."!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Аль нь хүүхдүүд зөв зүйл хийсэн?

Та Аня гэж юу гэж нэрлэх вэ? Тэгээд Вася?

Хүүхдүүд: Аня зөв зүйл хийсэн, тэр найздаа асуудалд тусалсан. Та түүнийг жинхэнэ найз гэж хэлж болно. Вася бол жинхэнэ найз биш. Гай зовлонд орсон нөхрийг шоолж инээв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэд Оляад үнэтэй, үзэсгэлэнтэй тоглоом худалдаж авсан. Тэр бүх хүүхдүүдэд энэ тухай сайрхаж байсан ч хэнийг ч тоглохыг зөвшөөрдөггүй, тэд үүнийг эвдэхээс айдаг байв.

Оля сайн ажилласан уу?

Хүүхдүүд: Оля муу зүйл хийсэн. Та үүнийг найзуудтайгаа хуваалцах хэрэгтэй. Мөн сайрхах нь маш муу юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дараах тохиолдолд баатруудын оронд юу хийж болох талаар бодож, хариул.

Ваня найзтайгаа уулзахаар амлав. Найз нь хүлээж байсан бөгөөд Ваня компьютер дээр тоглож эхэлсэн бөгөөд хаашаа ч явсангүй.

Хүүхдүүд: Бид амлалтаа заавал биелүүлэх ёстой. Хэлсэн үгэндээ хүр.

Та залгаад тэр ирэхгүй гэж хэлж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дима, Миша хоёр Саша дээр зочилж байсан бөгөөд Миша Сашагийн бяцхан машинд дуртай байсан бөгөөд Саша үүнийг анзааралгүй халаасандаа хийгээд гэртээ авав.

Хүүхдүүд: Миша муу зүйл хийсэн; та бусад хүмүүсийн тоглоомыг зөвшөөрөлгүйгээр авч чадахгүй. Би Сашагаас бичгийн машин гуйх ёстой байсан.

Багш дүгнэлт гаргадаг.

Найздаа тусал, түүнийг чамаас тусламж хүсэхийг бүү хүлээ, найзтайгаа тоглоом, ном, харандаа зэргийг хуваалц. Найзыгаа муу зүйл хийж байгаа бол зогсоо. Ардын зүйр цэцэн үг хэлдэг "Жинхэнэ найз бол хамгийн том баялаг"

Тэмцээний дүнг нэгтгэн гаргалаа.

Хөгжмийн түр зогсолт.

Хивсэн дээр гараад дуу дуулъя "Хэрэв та найзтайгаа аялалд гарвал". Алхцгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн сурахын тулд эрүүл байх, эрүүл мэндээ хамгаалах, бэхжүүлэх хэрэгтэй.

Дараагийн тэмцээн. Бид эрүүл мэндийг хэрхэн хамгаалах, сайжруулах талаар мэддэг үү?

Дүрсэлсэн цуврал зургуудыг үзэхийг санал болго

Хүү дасгал хийж байна.

Хүүхдүүд тэшүүрээр гулгадаг

Хүүхдүүд усан санд сэлж байна.

Охин чихэр, боов идэж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэн эрүүл өсөх вэ? Яагаад?

Хүүхдүүд: Спортоор хичээллэдэг хүүхдүүд эрүүл саруул өснө. Учир нь ангибиеийн тамир, спорт нь эрүүл мэндийг сайжруулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шүд өвдөхөөс сэргийлэхийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ.

Хүүхдүүд: Өглөө оройдоо унтахынхаа өмнө шүдээ угаах хэрэгтэй.

Тэмцээний үр дүн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: дараагийн тэмцээн "Залуу явган зорчигч".

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нэг гудамжны зургийг харцгаая.

Зурган дээрээс явган хүний ​​зам эсвэл зорчих хэсгийг олоорой. Явган хүний ​​гарц.

Хүүхдүүд үзүүлэв.

Зам дээрх дараагийн нөхцөл байдал

Уран зураг: явган хүний ​​гарц, улаан гэрэл асаалттай, хүүхэд зам хөндлөн гарч байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зураач юуг буруу зурсан бэ?

Хүүхдүүд: Та улаан гэрлэн дохиогоор зам хөндлөн гарч болохгүй.

Тэмцээний үр дүн.

Дараагийн тэмцээн "Гэртээ ганцаараа"

Сургуулийн хүүхдүүд сургуулиасаа ирээд гэртээ ганцаараа байдаг. Янз бүрийн нөхцөл байдал үүсч болно. Тоглоом "Ямар дугаар чи залгана» .

Хүүхдүүдэд зурагтай картуудыг өгдөг.

Гэрт гал гарч байна.

Хүүхэд унаж бэртсэн байна.

Гэмт этгээд хаалганы хонхыг дарна.

Багшийн ширээн дээр 01, O2, O3 гэсэн утасны дугаарууд байдаг. Та энэ тохиолдолд залгах дугаараа очиж сонгох хэрэгтэй. Тэгээд гэрийн хаягаа өгөөрэй.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг. Тэд чипс авдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бүх тэмцээний үр дүнг нэгтгэн дүгнэв.

Шагналын хуваарилалт. Сургуулийн хэрэгсэл.

Бэлтгэл бүлгийн ёс зүйн хичээл

MDOU дугаар 4

СЭДЭВ: Ёс суртахууны дүрэм бол амжилтанд хүрэх түлхүүр юм

ЗОРИЛТ:Хүүхдэд ёс зүйн хэм хэмжээ, дүрэм журмыг дагаж мөрдөх шаардлагатай гэсэн ойлголтыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Ширээн дээр соёлын зан үйлийн талаархи мэдлэгээ бататгах. Хүүхдүүдийн үгсийн санг бусад үгсээр баяжуулж байгаарай - мэндчилгээ. Хүүхдийн бүтээлч чадвар, ярианы илэрхийлэлийг хөгжүүлэх. Үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчдэд хүндэтгэлтэй хандах, өөр хүнд баяр баясгаланг авчрах хүслийг төлөвшүүлэх.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

Хүүхдүүд танхимд байна. Зочид "Инээмсэглэл" хөгжмийн танхимд ордог. Зочид сандал дээр сууна.

Vos-l:- Залуус аа, өнөөдөр бидэнд хичнээн зочин байгааг хараарай. Тэднийг угтан авцгаая.

Хүүхдүүд: -Сайн уу.

Vos-l:- Залуус аа, зочдоо өөр яаж, ямар үгээр угтах вэ?

Хүүхдүүд:- Өдрийн мэнд, өглөөний мэнд, бид тантай уулзаж байгаадаа баяртай байна.

Vos-l:- Залуус аа, зочдоо "сайн уу" гэж мэндлэх боломжтой юу? Эцсийн эцэст, энэ нь бас нэг үг юм - мэндчилгээ?

Хүүхдүүд:- Үгүй ээ, энэ нь зохисгүй харагдах болно. "Сайн уу" гэж зөвхөн хамгийн ойр дотны хүмүүст (ээж, эмээ, аав, өвөө, ах, эгч) эсвэл найздаа хэлж болно.

Vos-l:- Жишээлбэл, Настя Алёшад "сайн уу" гэж хэлж чадах уу?

Хүүхдүүд:-Тийм ээ, учир нь тэд найзууд.

Vos-l:-За, залуус аа, би та нарт сандал дээр суухыг санал болгож байна.

Vos-l:- Залуус аа, өнөөдөр бид зөвхөн танхимд биш, харин тэд "Тэднийг ярьцгаая" нэвтрүүлгийн зураг авалтыг хийх телевизийн студид байна. Манай студид манай шоунд хүрэлцэн ирсэн зочид байгаа, та нар шоуны баатрууд, би Наталья Сергеевна, энэ нэвтрүүлгийн хөтлөгч. Бусад цэцэрлэгийн хүүхдүүд биднийг харна. Залуус аа, миний гарт микрофон байна, хэрэв та эсвэл студийн зочдод асуух зүйл байвал гараа өргөөд би ирье.

Тиймээс, "Тэднийг ярьцгаая" нэвтрүүлгээрээ бид зохиомол бус түүхийг, гэхдээ зөвхөн өөрсдөдөө шууд хамааралтай түүхийг хэлэлцдэг. Мөн манай нэвтрүүлгийн сэдвийг “Ёс зүй” гэж нэрлэдэг. Бидэнд ёс зүй яагаад хэрэгтэй вэ? Та бид хоёр энэ үгийн талаар маш их ярьсан. Миний танаас асуух эхний асуулт бол ёс зүй гэж юу вэ?

Хүүхдүүд:- Ёс зүй бол олон нийтийн газар биеэ авч явах, эелдэг байх дүрэм юм.

Үгүй:-Залуус аа, та ямар олон нийтийн газар яриад байна вэ?

Хүүхдүүд:- Тээвэр, театр, цирк, цэцэрлэг, гудамжинд, ширээний ард, үдэшлэг, эмнэлэг гэх мэт орчинд биеэ авч явах дүрэм.

Үгүй:-За, жишээ нь та цэцэрлэг, олон нийтийн газар очиж үзэхээр ирсэн, хамгийн түрүүнд хэн байх вэ, эсвэл хамгийн түрүүнд хэлэх ёстой үг юу вэ?

Хүүхдүүд: -Сайн уу.

Үгүй:-Мэдээж "Сайн уу." Энэ үг рүү дахин орцгооё - мэндчилгээ, учир нь энэ бол бидний хаана ч байсан хамгийн чухал, хамгийн анхны үг юм.

Залуус аа, энэ үг ямар утгатай болохыг хэн мэдэх вэ?

Хүүхдүүд:-Хүн сайн уу гэвэл нөгөө хүндээ эрүүл энхийг хүсч байна гэсэн үг.

Вос-л:- Үнэхээр танил хүмүүс бие биетэйгээ уулзахад бүгдээрээ мэндлэх ёстой, энэ бол мэндчилгээний үг, хүмүүс бие биенээ хүндэтгэдэгийн шинж юм. Мөн энэ нь ижил утгатай - эрүүл мэндийг хүсэх - сайн уу, i.e. эрүүл байгаарай, битгий өвдөөрэй.

Залуус аа, хүмүүс хамар тохойгоороо мэндэлдэг овог аймгууд байдгийг мэдэх үү, Орост "сайн уу" гэсэн ийм сайхан үг байдаг.

Эсвэл та нарын хэн нэг нь бидэнд шүлэг хэлэх байх.

Хүүхдүүд: -Хэн нэгний зохион бүтээсэн

Энгийн бөгөөд ухаалаг

Уулзахдаа сайн уу:

Өглөөний мэнд!

Өглөөний мэнд!

Нар, шувууд

Өглөөний мэнд -

Инээмсэглэсэн царайнууд.

Мөн хүн бүр эелдэг, итгэлтэй болдог

Өглөөний мэнд орой болтол үргэлжилнэ.

Vos-l:- Залуус аа, манай орос ардын үлгэрүүд хэрхэн зөв мэндлэхийг заадаг юм байна. "Үнэг чоно хоёр" Оросын ардын үлгэрийн хэсгээс үзээд үзүүлэхийг санал болгож байна. М.Кристина, Д.Алёша нар надад энэ талаар туслах болно (хүүхдүүд ширээний театр ашиглан үлгэр тоглодог).

Хүүхэд:- Кумалис, саарал чоно хоёр уулзав. "Сайн уу, бяцхан үнэг" - "Сайн уу, куманек."

Vos-l:- Залуус аа, үнэг хэрхэн мэндчилснийг та анзаарсан уу?

Хүүхдүүд: -Зальтай, эелдэг.

Vos-l:- Тэгээд чоно?

Хүүхдүүд:-Сайн байна.

Үгүй:-Бидэнд өөр үлгэр бий, гэхдээ та үүнийг өөрөө нэрлэж болно. Серёжа К., Настя Р. нар надад үүнийг үзүүлэхэд тусална (үлгэрийн жүжиглэлт)

Хүүхдүүд:“Хойт эхийн даалгавраар өвгөн эмгэний охиныг чарганд суулгаж, ой руу аваачиж, өндөр гацуур модны дор цасан шуургад хаяж, цааш явав. Хөгшин эмэгтэйн охин шүдээ хавиран сууж байна. Морозко ой дундуур шажигнан, модноос мод руу үсэрч, хөгшин эмэгтэйн охин хөгшин эмэгтэй рүү харав:

Сайн уу охин.

Сайн уу хөгшин.

Бүсгүй чи дулаахан уу? Та халуун улаан уу?

Өө, би ханиад хүрээд байна! Төөр, төөр, хараал идсэн Морозко!

Vos-l:- Залуус аа, хойд эхийн охин яаж хариулав?

Хүүхдүүд:- Бүдүүлэг, бүдүүлэг

Vos-l:- Настенка хойд охиныхоо хувьд Морозкод хэрхэн хариулсныг санаж байна уу?

Хүүхдүүд: -Сайн уу Морозко, сайн уу аав. Хайртай.

Vos-l:- Залуус аа, энэ үлгэр бидэнд эрт дээр үеэс, хүмүүс хэрхэн бичихээ мэддэггүй байсан тэр үеэс л ирсэн бөгөөд үлгэрийг өөрөө бичихийн тулд зүгээр л нэг хүнээс нөгөөд дамждаг байсан. амаар хэлэх - эхээс охин, эмээгээс ач охин хүртэл. Гэхдээ тэр үед ч гэсэн хүмүүс хоорондоо эелдэг, хүндэтгэлтэй ярьж, бие биедээ эрүүл энхийг хүсэх ёстой гэдгийг эрт дээр үеэс мэддэг байсан.

Vos-l:- Гэхдээ одоо бид богино хэмжээний хөгжмийн завсарлага авахаар богино завсарлага авах болно (хүүхдүүд "Сайн уу - хэл" гэж дуулж, хөгжимд хөдөлгөөн хийдэг).

Vos-l:- Бид бага зэрэг амарсан, одоо би таныг суудалдаа суухыг санал болгож байна.

Залуус аа, манай студид ёс зүйн олон асуулт байна. Тэдэнд хариулахад тусална уу.

1. -Залуус аа, нэг хүү гудамжинд багшаа харсан боловч тэр багш замын эсрэг талд байсан. Тэр гудамжинд "Марья Ивановна, сайн уу!" гэж хашгирав. тэр зөв зүйл хийсэн үү?

2. – Залуус аа, тэд надад хэрэггүй, муухай зүйл өгсөн. Би өгсөн хүнд юу гэж хэлэх вэ?

3. - Залуус аа, хэрэв би театраас хоцорвол яах ёстой вэ?

4. – Автобусанд суугаад найзууд маань арын тавцан дээр зогсож байхыг харвал би яах ёстой вэ? Шаардлагатай бол яаж хийх вэ?

5. – Нэг өдөр би залуустай уулзахаар ирээд ширээний ард ямар гутамшигтай аашилж байгааг харлаа. Би явсан. Би зөв зүйл хийсэн үү?

Үгүй:-Яг энэ мөчид бидэнд сонирхолтой зүйл байна. Би хүн бүрийг анхааралтай сонсож, үзэхийг урьж байна (багшийн түүхийг зураг дагалддаг).

Үгүй:-Катя яагаад явсан бэ?

Хүүхдүүд: -Залуус гутамшигтай авирласан.

Восс: - Тэд юу буруу хийсэн бэ?

Хүүхдүүд:- Халуун шөл дээр үлээж болохгүй, гэхдээ илүү хурдан хөргөхийн тулд халбагаар хутгах хэрэгтэй. Та тохойгоо ширээн дээр тавьж болохгүй; зөвхөн бугуй нь ширээн дээр байх ёстой. Та котлетаас хэсгүүдийг сэрээгээр таслах хэрэгтэй. Компотоос авсан ясыг тавган дээр тавих хэрэгтэй. Хэрэв та асуулт асуувал амаа дүүргэж чадахгүй, эхлээд хоолоо залгиж, дараа нь хариулах хэрэгтэй.

Vos-l:- Та өөр ямар ёс зүйн дүрмийг мэддэг вэ?

Хүүхдүүд: -Хоол идэхээсээ өмнө гараа угаах хэрэгтэй. Хажуугийн таваг: төмс, котлет болон бусад ногоог сэрээгээр идэх хэрэгтэй. Хутга баруун гартаа, сэрээ зүүн гартаа байх ёстой. Ширээнээсээ гарахдаа "Баярлалаа" гэх мэт.

Хүүхдүүд:- Залуус аа, хэрэв ёс зүйн дүрэм байхгүй байсан бол хүмүүст юу тохиолдох вэ гэсэн асуултанд одоо хариул.

Хүүхдүүд:- Хүүхдүүдийн хариулт.

Vos-l:- Энэ нь замбараагүй байх болно. Тэд байгаа нь гайхалтай.

Харамсалтай нь манай нэвтрүүлэг дуусч байгаа бөгөөд төгсгөлд нь манай нэвтрүүлгийн баатрууд бусад хүүхдүүдэд зөвлөгөө өгөхийг хүсч байна.

Хэрэв та эелдэг байвал

Шоуны төлөө биш сэтгэлд,

Чи надад автобусанд туслах болно

Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүнд зориулсан авиралт.

Хэрэв та эелдэг байвал

Ээждээ туслах уу?

Мөн түүнд тусламж санал болго

Асуухгүйгээр - өөрөөр хэлбэл, өөрсдөө.

Хэрэв та эелдэг байвал

Тэгээд нагац эгчтэйгээ ярилцахдаа

Мөн эмээ, өвөөгийн хамт

Та тэднийг алахгүй.

Хэрэв та эелдэг байвал

Илүү сул дорой хүнд

Та хамгаалагч байх болно

Хүчтэй хүнээс бүү зайлсхий.

Vos-l:- Залуус аа, зочдод юу хэлэх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд:- Баяртай.

Сонголт: -Өөртөө болон хайртай хүмүүстээ анхаарал тавь.

5-6 насны хүүхдүүдтэй зурах. Ангийн тэмдэглэл Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв: "Ёс зүй"

Долоо хоногийн сэдэв: "Ёс зүй"

Хичээл 67. Городецын загвар

(Гуашаар зурах)

Хөтөлбөрийн агуулга.Городец хотын Оросын уламжлалт гар урлал, Городецын модон зургийн онцлог шинж чанар, өнгөт хослол, гоёл чимэглэлийн навч, цэцэг бүтээх онцлогтой хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуулах. Сойзны үзүүрээр будаж, палитр ашиглах чадварыг бэхжүүлэх. Төсөөлөл, бүтээлч байдал, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.

Үзүүлэн үзүүлэх материал.Городецын гар урчуудын бүтээгдэхүүн: тавиур, таваг, давс сэгсрэгч, шанага, тоглоом, хайчлах самбар гэх мэт, Городецын уран зургийн элементүүдийн дээж.

Тараах материал.Цаасан тууз нь цайвар мод, шар өнгийн дугуй хэлбэртэй цаас, гуаш, нимгэн багс, палитр, лонхтой ус, өөдөс.

Хичээлийн явц

Городец хот нь Волга мөрөн дээр байрладаг гэдгийг хүүхдүүдэд хэлээрэй. Энэ бол маш үзэсгэлэнтэй хот юм. Тэндхийн байшингууд уран зураг, сийлбэрээр чимэглэгдсэн үлгэрийн цамхаг шиг харагддаг. Өмнө нь Городец хотод олон модон эдлэл хийдэг байсан - чарга, эргэдэг сандал, ээрэх дугуй, тавилга, цагаан гаатай хавтан. Мастерууд улаан, хөх, шар, ногоон болон бусад өнгийг будахдаа хөх, ягаан, улбар шар, нил ягаан өнгийн сүүдрийг ашигласан. Чимэглэлийн тор, буржгар, цэг, шөрмөс нь гайхалтай цэцгүүдээр чимэглэгдсэн байв.

Городецын уран зургийн элементүүдийн жишээг хүүхдүүдтэйгээ судалж үзээд нахиа, мандарваа цэцэг, навчны хэв маягаар шар өнгийн цаас эсвэл картоноор хайчилж авсан тавиуруудыг чимэглэхийг санал болго.

Хэрхэн хөх өнгөтэй болохыг санаарай (цэнхэр, цагаан холино). Хүүхдүүдтэйгээ хамт нахиа зурах дасгал хий: зүссэн тэгш өнцөгт туузны хажуу талд цэнхэр тойрог зур. Будаг хатаах үед та эргэн тойронд ногоон навч байрлуулж болно. Дараа нь та тойргийн дээд талд цэнхэр вандуй, доод талд нь цэнхэр хүрээ зурах хэрэгтэй. Та тойрог дотор цагаан цэг эсвэл зураас зурж болно.

Сарнайн нахианы дээжийг хүүхдүүдэд үзүүл. Ягаан өнгө авахыг санаарай (улаан ба цагаан гуашийг хольж), загварын баруун талд цагаан өнгийн нарийн ширхэгтэй ягаан нахиа зурахыг санал болго.

Тэгш өнцөгт загварын голд Daisy зурахыг хүс. Та ягаан тойрог зурж, улаан будгаар дотор нь жижиг дугуй цөм зурж, эргэн тойронд нь дүрэх аргыг ашиглан дэлбээ түрхэх хэрэгтэй. Үлдсэн зайг бусад цэцэг, навчаар дүүргэж болно.

Хичээл 68. Уран зургийн төрөлд зориулсан асуулт хариулт

Хөтөлбөрийн агуулга.Уран зургийн төрлүүдийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх, өргөжүүлэх: ландшафт, натюрморт, хөрөг. Зургийг төрлөөр нь ялгаж сур. Уран бүтээлчдийн бүтээлийг сонирхох, хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Үзүүлэн үзүүлэх материал.Эхний уралдаанд: натюрморт, хөрөг, ландшафт (зун, намар, өвөл, хавар) дүрсэлсэн зургаан зургийн хуулбар.

Хоёрдахь уралдаанд: янз бүрийн төрөлд хамаарах элементүүдийг (алим, мод, хамар, далай, гацуур, хавтан, солонго, нүд, үлгэрийн баатрын царай, талбайн зам, вааранд цэцэг гэх мэт) дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зургууд. .).

Гурав дахь тэмцээнд: янз бүрийн объект, дүрүүдийн дүрс (ваар, лийр, лууван; Баба Яга, Пиноккио, Циполлиногийн дүрс; цэцэг, хус, зул сарын гацуур мод).

Дөрөв дэх тэмцээнд: Дуусаагүй объект бүхий 3 хөзөр (дэлбээ алга болсон chamomile; чих, нүдгүй хүний ​​толгой; нэг далавчгүй эрвээхэй).

Тараах материал.Өнгөт маркер эсвэл харандаа.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд гурван багт хуваагдана. Зураг зурахтай холбоотой багийнхаа нэрийг гаргаж ирээрэй (жишээлбэл, зураачдын баг, бийр, будаг гэх мэт).

Анхны тэмцээн.

Хүүхдүүдийн өмнө янз бүрийн төрлийн уран зураг бүхий зургаан зургийг үзүүл. Төрөл бүрийн тухай А.Кушнерийн шүлгийг уншина уу:

Хэрэв та зураг дээр харвал

Гол зурсан

Эсвэл гацуур, цагаан хяруу,

Эсвэл цэцэрлэг, үүлс,

Эсвэл цастай тал

Эсвэл талбай, овоохой, -

Шаардлагатай зураг

Үүнийг ландшафт гэж нэрлэдэг.

Хэрэв та зураг дээр харвал

Ширээн дээр аяга кофе

Эсвэл том саванд жимсний ундаа ууна.

Эсвэл болор сарнай,

Эсвэл хүрэл ваар,

Эсвэл лийр, эсвэл бялуу,

Эсвэл бүх зүйлийг нэг дор -

Энэ бол натюрморт гэдгийг мэдэж аваарай.

Хэрэв та зураг дээр юу байгааг харвал

Биднийг харж байгаа хүн байна уу?

Эсвэл хуучин нөмрөгтэй ханхүү,

Эсвэл дээл өмссөн гадаачин,

Нисгэгч эсвэл балерина,

Эсвэл таны хөрш Колка, -

Шаардлагатай зураг

Үүнийг хөрөг зураг гэдэг.

Дараа нь эхний багаас натюрморт олж, яагаад ингэж шийдсэнээ тайлбарлахыг хүснэ. Хоёрдахь баг хөрөг зураг сонгохоос гадна сонголтоо батлах ёстой. Гурав дахь баг нь өвлийн ландшафтыг зааж өгөх ёстой. Дараа нь багууд улирал дээр үндэслэн үлдсэн ландшафтуудыг ээлжлэн олдог.

Хоёр дахь тэмцээн.

Баг бүрт өөр өөр жанрын элементүүдийг дүрсэлсэн бүлэг картуудыг өг. Хүүхдүүд эдгээр картуудыг төрлөөс хамааран гурван бүлэгт хуваах хэрэгтэй.

Гурав дахь тэмцээн.

Баг бүрийн хүүхдүүдэд объектын дүрс эсвэл үлгэрийн баатрын дүрс бүхий картыг ээлжлэн харуулсан бөгөөд хүүхдүүд энэ нь хэн эсвэл юу болохыг таах ёстой.

Дөрөв дэх тэмцээн.

Бүлэг бүрд дутуу зүйл, тэмдэглэгээ бүхий картыг өгч, дутуу зүйлээр зурах талаар бодож, дуусгахыг хүс.

Хамгийн их зөв хариулт өгсөн баг асуулт хариултыг хожно.

6-7 насны хүүхдүүдтэй загварчлах, хэрэглэх номноос. Ангийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв: “Миний гэр” Хичээл 21. Байшин барих (хуванцараас загвар хийх) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдэд өнхрөх баганаас байшинг баримал хийж, бие биенийхээ дээр байрлуулж, хоорондоо нягт холбох чадварыг хөгжүүлэх. Стекийг ашиглах чадварыг бэхжүүлэх. Хөгжүүлэх

6-7 насны хүүхдүүдтэй зурах номноос. Ангийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв: “Миний гэр” Хичээл 41–42. Гурван бяцхан гахайн байшин (1-2-р хэсэг) (Пател өнгийн харандаа, сангвиник, нүүрс, лав өнгийн харандаагаар зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Үлгэрт зориулж чимэглэл хийх талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай. Цаасан дээр объектуудыг цэгцлэх чадварыг хөгжүүлэх. Сурах

4-5 насны хүүхдүүдтэй зурах номноос. Ангийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв “Жимс жимсгэнэ” Хичээл 4. Интоорын мөчир (Өнгөт харандаагаар зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд өнгөт харандаагаар жимс бүхий мөчрийг зурж, будахыг заах; зургийг бүхэлд нь хуудсан дээр байрлуул. Агуулгыг ойлгож, дүн шинжилгээ хийж сур

Лепка номноос 3-4 насны хүүхдүүдтэй. Ангийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв “Ойд” Хичээл 5. Мөөг (Бийрээр будсан зураг. Гуашь) Хөтөлбөрийн агуулга. Зууван ба хагас зууван хэсгээс бүрдсэн амьдралын объектуудаас зурахыг хүүхдүүдэд заах; энгийн хуйвалдааны найрлагыг бий болгох. Сойз дээрх илүүдэл усыг даавуугаар арилгах чадварыг бэхжүүл. Үргэлжлүүлэх

5-6 насны хүүхдүүдтэй зурах номноос. Ангийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв “Намар” Хичээл 8. Намрын навч (Навчны хээ. Гуаш) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд навчаар хэвлэхийг заа. Улбар шар өнгөтэй болохын тулд улаан, шар өнгийн гуашийг хольж сур. Модыг ялгаж, нэрлэж сурах, материалыг таних.

3-4 насны хүүхдүүдэд зориулсан өргөдөл номноос. Ангийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв: "Тавилга" Хичээл 11. Ванюшкагийн хөнжил (эсгий үзэгээр зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд тэгш өнцөгт объектыг өнгөөр ​​сольж, өнгөт судалтай чимэглэхийг заа. Хүүхдийн шүлгийн агуулгыг ойлгож, дүн шинжилгээ хийж сур. Сайхан сэтгэлийг төлөвшүүлэх

3-4 насны хүүхдүүдтэй зурах номноос. Ангийн тэмдэглэл зохиолч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв: “Тээвэр” Хичээл 13. Усан онгоц (Лав өнгийн харандаа, бийрээр зурах. Усан будаг) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд өөрсдийн төсөөллийн дагуу хоёр хэсгээс бүрдсэн объектыг зурж, лав өнгийн харандаагаар будахыг заа. Цаасан хуудсыг усан будгаар будаж сур

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв “Өвөл” Хичээл 14. Өвлийн ландшафт (Бийз зураг. Гуашь) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдийг ландшафттай танилцуулж эхэл. Өвлийн модыг бүхэлд нь сойз, сойзны үзүүрээр зурж сур. Цагаан ба хар гуашийг ашиглан өвлийн тод ландшафтыг зурж сур.

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв “Миний гэр” Хичээл 21. Хүүхэлдэй үүрлэх байшин (Өнгөт харандаагаар зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд дөрвөлжин, гурвалжингаас бүрдсэн жижиг, том зүйлийг зурахыг заа. Зохиол зохиох талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай. Хариуцлагатай болгох

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв “Мэргэжил” Хичээл 24. Азарган тахиа ба будаг (Brush painting. Gouache) Хөтөлбөрийн агуулга. Будгийн харааны боломжуудын талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх. Үндсэн өнгийг нэрлэх чадварыг бэхжүүлж, тодорхой өнгийг бүтээхдээ зөв өнгийг сонгож сур

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв “Миний гэр бүл” Хичээл 25. Тумблер гэр бүл (Brush painting. Gouache) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдийг янз бүрийн хэмжээтэй аяга таваг харахыг урамшуул. Тодорхой хэмжээтэй энгийн харандаагаар амьдралаас аяга зурж сурах; дамжуулах

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв нь “Эх үрсийн баяр” Хичээл 26. Мимоза мөчир (Бийз ба хурууны зураг. Гуаш) Хөтөлбөрийн агуулга. Бийрээр амьдралаас мимоза мөчир зурахыг хүүхдүүдэд заа. Хуруугаараа цэцэг зурах талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай. Хайртай хүмүүстээ материаллаг хайрыг төлөвшүүл. Амьд салбар

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв “Миний гэр” Хичээл 22. Туулай, азарган тахианы байшин (Plasticine загварчлал) Хөтөлбөрийн агуулга. Хуухдийн бүтээгдэхүүнийг пластилин ашиглан хүссэн дүрсэнд хүргэх чадварыг бэхжүүлэх. Үзүүлэх материал дээр үндэслэн үлгэрийг дахин ярьж сур. Баатрууд

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв “Миний гэр” Хичээл 41. Мөсөн овоохой (Пател өнгийн харандаагаар зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд хүйтэн аялгууг үргэлжлүүлэн танилцуул. Хүйтэн өнгө ашиглан объектын онцлог шинж чанарыг илэрхийлж сур. Боломжуудыг танилцуулах

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв “Миний гэр” Хичээл 22. Туулай, азарган тахиа хоёрт зориулсан байшин (Өнгөт цаас. Объектийн бэлтгэсэн хэсгээс хэрэглүүр) Хөтөлбөрийн агуулга. Энэрэн нигүүлсэх сэтгэл, нинжин сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Хүүхдэд хэд хэдэн хэсгээс бүтнээр нь бүрдүүлэхийг заах; хэсэг дээр цавуу түрхээд наа

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв: “Миний гэр” Хичээл 22. Байшингийн ойролцоох хашаа (Бийзээр будсан зураг. Гуаш) Зорилго. Хүүхдүүдэд шугамын хослолоос бүрдэх янз бүрийн объектыг зурахыг үргэлжлүүлэн заа. Номын чимэглэл дээр үндэслэн үлгэрийг дахин ярьж сур. Үг хэлэх, сэтгэлгээг хөгжүүлэх

Холбогдох хэвлэлүүд