Darba aktivitātes izglītība pirmajā junioru grupā. Mājsaimniecības darbi pirmajā junioru grupā Ilgtermiņa darba plāns

Praktiskās nodarbības par darba aktivitāti pamatskolas pirmsskolas vecumam kopsavilkums “Peldlelles”


Mērķis: organizēt praktiskas darba aktivitātes bērniem, kopjot lelles.

Uzdevumi:
1. Turpināt mācīt bērniem strādāt komandā;
2. Vingrojiet tos spēju piedāvāt savu palīdzību draugam;
3. Veicināt atbildības sajūtu par kopējo lietu, gandarījumu par sekmīgi paveikto darbu;
4. Aktivizējiet bērnu vārdu krājumu, izmantojot vārdus runā: ziepju trauks, ziepes, skalošana, putas, sūklis.
5. Iemācīties noteikt ūdens īpašības (auksts, karsts, silts)
6. Iemācieties norādīt darbību raksturu (ziepes, noskalojiet ziepes, noslaukiet)
7. Māciet bērniem būt laipniem pret lellēm.

Organizācijas forma: kolektīvais darbs.
Darba veids: mājsaimniecība.

Priekšdarbi:
Ūdens spēles:“Auksts – karsts”, “Pludiņi – izlietnes”, “Transfūzija”
D/spēle:“Izlietne”, “Nomazgā rokas”
Spēļu vingrinājumi:"Tīras plaukstas"
Jautras spēles:"Burbulis"
Bērnu dzejoļu un dzejoļu lasīšana.


Materiāls:
Uz galda ir 2 izlietnes, ziepju trauks, ziepes, sūkļi, dvielis, zaļš spainis ar karstu ūdeni, dzeltens spainis ar aukstu ūdeni.
Lelle Katja, skaista kastīte, ziepju burbuļi.

Nodarbības gaita:

Pedagogs: Puiši, šodien pie mums ciemos solījās atbraukt lelle Katja, bet nez kāpēc kavējas... Pie durvīm klauvē. Skolotājs atver durvis un ienes lielu lelli Katju (lelles deguns, vaigi un rokas ir nosmērētas ar melnu krāsu).

Pedagogs: Ak, Katja, kas ar tevi notiek? Kas tev uz deguna, uz vaigiem, uz rokām? Kas tas ir, bērni? (Netīrumi)

Skolotāja lasa A. Barto dzejoli “Netīrā meitene”, lasījumu pavada dramatizējums
Pedagogs: Puiši, lelle ir ļoti skumja, viņa nevēlas būt netīra, vai mēs varam palīdzēt Katjai? (Mēs palīdzēsim). Man ir burvju kastīte, tajā ir daudz noderīgu lietu, es tās izņemšu, un jūs man pastāstiet, kuras mums vajag mazgāt lelli.
Skolotāja pa vienam no kastītes izņem ziepes, burtnīcu, dvieli, mašīnu, sūkli, telefonu - bērni nosaka vannošanai nepieciešamo. Skolotājs precizē priekšmetu mērķi un paskaidro, kā tos izmantot.

Pedagogs: Tagad iedosim Katjai vannā baseinā. (Viņi dodas pie galda, kur ir divi tukši baseini un divi spaiņi ar karstu un aukstu ūdeni). Pieskarieties, bērni, kāds ūdens ir zaļajā spainī? (Karsts)
Zaļajā spainī ir karsts ūdens. Kāds ūdens ir dzeltenajā spainī? (Auksts)

Katjai nepatīk peldēties karstā ūdenī un nepatīk peldēties aukstā ūdenī. Viņai patīk peldēties siltā ūdenī.
Tagad mēs vispirms ielejam baseinā aukstu ūdeni un pēc tam pievienosim karstu ūdeni. Es sajaucu karstu un aukstu ūdeni. Kādu ūdeni tu dabūji? (Bērni ieliek rokas siltā ūdenī) - Ūdens ir kļuvis silts.

Skolotājs paņem lelli Katju, novelk viņas drēbes, ieliek lelli traukā un sāk peldēt. Tajā pašā laikā viņš savu rīcību pavada ar paskaidrojumiem, izrunā vārdus: ziepes, ziepju trauks utt.


Skolotājs paņem sūkli. Viņš saka, tas ir sūklis, mēs ar to mazgājam lelli Katju. Putojot lelles galvu, viņš saputo putas un saka:
Ziepes putos
Un netīrumi kaut kur aizies.
Ūdens, ūdens
Nomazgā Katjušas seju,
Lai tavas acis mirdzētu,
Lai jūsu vaigi sārtu,
Lai mute smieties,
Lai zobs kož.

Pedagogs: Mūsu Katjuška tagad ir tīra, mums tikai jānomazgā visas putas no viņas. Kas man jādara? (Jums ir jānoskalo lelle ar tīru, siltu ūdeni).
Vai atceries, kāds ūdens ir zaļajā spainī? (Karsts).
Un dzeltenajā spainī? (Auksts).
Pedagogs: Kādu ūdeni es iegūšu, ja sajaucu karstu ūdeni ar aukstu (siltu) ūdeni?
Otrajā baseinā ielejiet siltu ūdeni.
Pedagogs: Ar šo silto ūdeni es nomazgāšu atlikušās ziepes no mūsu lelles.
Viņš uzlej lellei ūdeni, maigi sakot:
Silts ūdens
Lejam virsū mūsu putnam.
(Skolotājs izņem lelli no izlietnes un noslauka to ar dvieli)
Nosusināsim Katju ar dvieli un noliksim gultā atpūsties. (Lelle tiek novietota uz plata dvieļa - “gultā”)

Pedagogs: Puiši, paskaties, arī pārējās lelles grib būt tīras un skaistas, mazgājam arī viņas? Paņemiet katra pa vienu lelli. (Bērni ar skolotāja palīdzību mazgā savas lelles, izskalo un noliek tīras lelles blakus Katjai)


Pedagogs: Skatieties, ūdens baseinā ir kļuvis netīrs un ziepjš. Tas ir jāizlej. Skolotāja arī ieliek ziepes ziepju traukā un pakar dvieli nožūt.
Tad skolotāja piedāvā apskatīt, kuras lelles ir kļuvušas tīras un skaistas. Viņš atzīmē, ka visi paveica labu darbu, visi strādāja kopā un palīdzēja viens otram. Tad viņš apsedz lelles ar dvieli un saka, ka lellēm jāatpūšas, jāguļ, un aicina bērnus spēlēties ar ziepju burbuļiem.

“1.jaunākās grupas bērnu darba izglītība” MADO DS “16 “Rodnichok”, Yanaul 1.junioru grupā mācās 27 skolēni. Kontroles apjoms ietvēra: Sarunu ar bērniem analīze. Uzvedības analīze. Novērošana. Spēļu aktivitāte. Bērnu darbs. Darba izglītība ieņem vienu no centrālajām vietām bērnu audzināšanas procesā. Jau no mazotnes bērni attīsta darba iemaņas. Mācot pašapkalpošanās prasmes maziem bērniem, svarīgi ir saglabāt viņu vēlmi pēc patstāvības, kas ir liels šī vecuma sasniegums un svarīgs faktors smaga darba veidošanā. Jaunākajā grupā mūsu galvenais uzdevums ir veicināt neatkarību un pozitīvu attieksmi pret darbu. 23 gadus vecu bērnu darba aktivitātēs liela nozīme ir pašaprūpei. Nepieciešams: 1. Attīstīt spēju mazgāt rokas ar ziepēm un noslaucīt. 2. Ieaudzināt prasmi lietot ķemmi un sakopt sevi. Attīstot bērnos pašapkalpošanās prasmes, plaši jāizmanto rotaļu tehnikas. Tie izraisa bērnos pozitīvas emocijas, padara tos vieglāk atceramies un pastiprina nepieciešamās darbības. izmantojiet šo spēļu tehniku. Skolotājs uzliek viņam uz rokas rotaļlietu un viņa vārdā uzrunā bērnus: “Jūs mācāt Ksjušai, kā mazgāt cūciņa vaigus, degunu, pieri. Vai atceries, kas vispirms jādara? Tieši tā, atrot piedurknes un tagad saslapini rokas un seju. Piemēram, turpinot mācīt bērniem mazgāties, skolotāja var Nuka paņemt ziepes.... Glug glug gurgle ūdens šņāc. Visiem puišiem patīk mazgāties. Tīrs ūdens plūst Mēs zinām, kā sevi mazgāt. Aktivizējiet vārdu krājumu ar lietvārdiem: ziepes, putas, ūdens, dvielis; tagadnes laika darbības vārdi: ziepēt, liet, nomazgāt, noslaucīt. Organizējot bērnu darbu un mācot viņiem pašapkalpošanās prasmes, ir svarīgi neapslāpēt bērnos tieksmi pēc patstāvības, kas ir svarīgs faktors smaga darba veidošanā. Darbs ir darbs, aktivitātes, vingrinājumi, t.i., viss, kas prasa piepūli, centību un rūpes. Bērni ir jāmudina mēģināt viens otram palīdzēt. Svarīgs:

1. Attīstīt bērnu darba aktivitāti, mācot ģērbšanās kārtību un izmantojot izģērbšanās secības algoritmu, kam pievienots skolotāja skaidrojums. 2. Ieaudzināt spēju uzvilkt bikses un aiztaisīt pogas. 3. Izmantojiet mācību līdzekļus, lai mācītu piesprādzēt pogas. Tieša podziņu aizspraušanas mācība kopā ar skaidrojumu, izmantojot mācību līdzekli (Zēnu un meiteņu lelles, leļļu drēbju komplekti zēniem un meitenēm). 4. Attīstīt prasmi aiztaisīt rāvējslēdzēju blūzei, attīstīt vadošās rokas spēku un iemācīt glīti salocīt apģērbu. 5. Tiešā apmācība prasmē aiztaisīt rāvējslēdzēju (izmantojot didaktisko rokasgrāmatu). Viens, 2,3, 4. 5 ejam pastaigā Lelle guļ stūrī, Tā neskatās uz mammu un mani Blūze izģērbta, Ātri aizpogāsim, Un tiklīdz ejam pastaigāties cik vien iespējams..... 6. Aktivizējiet vārdu krājumu, izmantojot lietvārdus, kas apzīmē apģērba priekšmetus (zēns un meitene). “kleita, krekls, šorti, svārki utt.”, tagadnes laika darbības vārdi: “pogāt, atpogāt, novilkt, uzvilkt, uzvilkt” utt. Ģērbjoties pastaigai, palīdzēs atskaņas rindas: Saule staigā debesīs, Apsveicam skaidrā dienā, Gatavojieties bērni, Mums laiks doties pastaigā! Ātri saģērbjamies un gatavojamies pastaigai. Jāatbalsta bērnos vēlme ēst patstāvīgi un uzmanīgi, jāattīsta prasme turēt karoti labajā rokā, kārtīgi sakošļāt ēdienu, pieaugušā atgādinot, lietot salveti un pateikt “paldies”, mācīt bērniem atpazīt un nosauciet dažus ēdienus: putras, zupas, salātus, kartupeļu biezeni, kotletes, sulas utt. Piemēram, spēle: “Pabaro lelli.” Īpaši svarīgi ir turpināt audzināt interesi par pieaugušo darba aktivitātēm. Runā aktivizējiet lietvārdus: medmāsa, ārsts, pārsējs, termometrs, zāles, darbības vārdi: ārstēt, pārsiet, uzvilkt, smērēt... a. Māsas darba novērošana: (ārstēšana ar briljantzaļo, jodu; pārsiešana ar pārsēju....) b. Mērķtiecīga ārsta, medmāsas, pavāra kabineta vizīte......

V. Lai saliedētu, spēlējam lomu spēli “Slimnīca”. (Ārsta vai medmāsas loma ir audzinātāja). Spēles aktivitāte: “Lelle ir slima” Ak, palīdziet ātri! Apstrādājiet manu kaklu, es neklausījos Didaktiskā spēle: "Kam ko vajag darbā" Iesaistiet bērnus pamata mājsaimniecības darbos, veicot atsevišķus uzdevumus. Skolotājs ne tikai lūdz bērnam kaut ko izdarīt, bet nekavējoties, ja nepieciešams, sniedz padomu, kā vislabāk izpildīt uzdevumu. Arī jaunākajā grupā bērni var sniegt visu iespējamo palīdzību pieaugušajam. Ir jārada vēlme palīdzēt skolotājam, gatavojoties nodarbībām: auklītes klāj galdu pusdienām, notīra galdu pēc ēdienreizes. Tādējādi svarīgs darba izglītības uzdevums ir: veidot bērnos gādīgu attieksmi pret lietām, spēju pamanīt traucējumus un pēc savas iniciatīvas tos novērst, ieaudzinot smagu darbu un neatlaidību mērķu sasniegšanā; draudzīga attieksme pret citiem. Bērni, kuri ir saņēmuši pareizo darba izglītību, ciena citu cilvēku darbu. Pedagogs: I.T. Galjauva

Ilgtermiņa darba plāns

1 nedēļa – pašaprūpe

2. nedēļa – mājsaimniecības darbi

3. nedēļa – darbs pie dabas

1 nedēļa

Spēle "Mēs atnācām mazgāties" »

Mēs zinām, mēs zinām, jā, jā, jā

Kur te slēpjas ūdens?

Nāc ārā, degvīns,

Atnācām nomazgāties

Mācīt bērniem pareizi nomazgāties; izkopt kultūras un higiēnas prasmes; Esiet piesardzīgs (neslapiniet drēbes, neaplejiet ūdeni).

ziepes

Mērķis: iemācīt bērniem apgriezt lietas uz āru. Izkopt kārtīgumu

2 nedēļa

Mājsaimniecības darbs

Saruna “Visam ir vieta”

Nostipriniet zināšanasbērniempar rotaļlietu glabāšanas kārtību. Uzziniet, kā glīti un kompakti salikt ēkas daļas kastēs.

Izkopt kārtīgumu, patstāvību, rūpīgu attieksmi pret rotaļlietām un priekšmetiem, vēlmi strādāt

3 nedēļas

Darbs dabā

Iesaistiet bērnus puķu dobes laistīšanā

( laistīt augus skolotāja vadībā).

Iepazīstiniet bērnus ar augu kopšanas noteikumiem. Sniedziet bērniem priekšstatu, ka augiem ir nepieciešams ūdens un gaisma, ka tie ir jāpieskata, jālaista un jāsmidzina. Iemācīties veikt darba darbības; izkopt vēlmi rūpēties par augiem, rūpēties par tiem un izrādīt tiem cieņu. Attīstiet zinātkāri un iniciatīvu.

Laistīšanas kannas

4 nedēļa

Mājsaimniecības darbs

Izspēlējot spēles situāciju “Palīdzi lellei Tanjai uzklāt galdu”.

Attīstīt darba pamatprasmes; palīdziet auklei uzklāt galdus (sakārtojiet salvešu turētājus, maizes tvertnes, karotes). Labojiet piederumu nosaukumus, lietošanas noteikumus (traukus nevar nomest, tie saplīst). Veidot vēlmi strādāt kopā ar pieaugušajiem, gūstot gandarījumu no kopīga darba

OKTOBRIS

1 nedēļa

Pašapkalpošanās mazgāšanas procesā

Vingrinājums “Atrot piedurknes”

Rokas jāmazgā tīras

Piedurknes nedrīkst būt mitras

Māciet bērniem pirms mazgāšanas uzrotīt piedurknes; audzināt kārtīgumu,uzvedies mierīgi, esi uzmanīgs (neslapināt drēbes, neapšļakstīt ūdeni).

Pašapkalpošanās ģērbšanās un izģērbšanās laikā

Spēles situācijas izspēlēšana “Palīdzēsim lācim sagatavoties pastaigai”.

Māciet bērniem pagriezt lietas uz āru. Attīstīt kārtīgumu, spēju pamanīt nekārtības apģērbā un novērst tās ar nelielu pieaugušo palīdzību; neatkarība

2 nedēļa

Mājsaimniecības darbs

Spēle "Ievietojiet miskasti miskastē"

Paskaidrojiet bērniem, ka ir īpašs grozs atkritumiem; izkopt ieradumu uzturēt tīrību un kārtību

Miskaste

3 nedēļas

Darbs dabā

Telpu augu laistīšana

Mācīt bērniem pareizi laistīt augus (zem lapām); izkopt vēlmi rūpēties par augiem

laistīšanas kannas

4 nedēļa

Mājsaimniecības darbs

Bērnu iesaistīšana palīdzībā skolotājam

(sagatavošanās GCD )

Attīstīt prasmi pareizi sakārtot aprīkojumu uz galdiem; veicināt atbildību

Modelēšanas dēļi

NOVEMBRIS

1 nedēļa

Pašapkalpošanās ģērbšanās un izģērbšanās laikā

Vingrinājums "Apgrieziet zeķubikses uz āru"

Māciet bērniem pareizi apgriezt zeķubikses;audzināt kārtīgumu un rūpīgu attieksmi pret lietām.

Spēles situācijas izspēlēšana

"Pastāstiet lācim, kāpēc jums jāatrot piedurknes ».

Māciet bērniem atrotīt piedurknes. Mācieties uzvesties mierīgi un būt uzmanīgiem (nesamirkt drēbes, neapšļakstīt ūdeni).

2 nedēļa

Mājsaimniecības darbs

Vingrinājums "Sakārtojiet krēslus"

Mācīt bērniem rīkoties atbilstoši uzdevumam; veidot pozitīvu attieksmi pret darbu

3 nedēļas

Darbs dabā

Augu izsmidzināšana ar ūdeni

Turpināt ieviest pareizu augu kopšanu; audzināt saudzīgu attieksmi pret dabu

Smidzinātāji

4 nedēļa

Iepazīšanās ar pieaugušo darbu.

Sētnieka darba vērošana (laukuma laistīšana, lapu, atkritumu grābšana, izvešana ķerrā).

Attīstīt interesi par pieaugušo darba aktivitātēm.

Izkopt cieņu pret pieaugušo darbu un viņu darba rezultātiem. Attīstīt novērošanu un zinātkāri; vēlme atdarināt pieaugušos

DECEMBRIS

1 nedēļa

Pašapkalpošanās mazgāšanas procesā.

Didaktiskā spēle “Nomazgā lelli Tanju”

Mācīt bērniem mazgāties; uzvedies mierīgi, esi uzmanīgs (neslapināt drēbes, neapšļakstīt ūdeni).

Pašapkalpošanās ģērbšanās un izģērbšanās laikā

Māciet bērniem pagriezt lietas uz āru. Attīstiet spēju pamanīt nekārtības apģērbā un novērst tās ar nelielu pieaugušā palīdzību

2 nedēļa

Darbs dabā

Sīpolu stādīšana

Māciet bērniem iebāzt sīpolus zemē; veidot pozitīvu attieksmi pret darbu

Spuldzes,

kastes ar zemi

3 nedēļas

Aukles darba vērošana (mazgā traukus, grīdas).

Attīstīt interesi par pieaugušo darba aktivitātēm. Izkopt cieņu pret pieaugušo darbu un viņu darba rezultātiem. Attīstīt novērošanu un zinātkāri; vēlme atdarināt pieaugušos.

4 nedēļa

Norādījumi saistībā ar mājsaimniecības darbiem

(Sakārtot grāmatas)

Nostipriniet zināšanasbērniempar to, kur atrodas grāmatas.

Izkopt precizitāti, neatkarību un vēlmi strādāt. Attīstīt gribasspēku, vēlmi palīdzēt pieaugušajiem, būt aktīvam, centīgam un izpildīt uzdoto uzdevumu.

JANVĀRIS

1 nedēļa

Pašapkalpošanās ģērbšanās un izģērbšanās laikā

Vingrinājums "Mēs visu darām kārtībā"

Māciet bērniem novilkt un uzvilkt drēbes noteiktā secībā

Pašapkalpošanās mazgāšanas procesā

putas, rūpīgi izskalojiet). Mācieties uzvesties mierīgi un būt uzmanīgiem (nesamirkt drēbes, nešļakstīt ūdeni).

2 nedēļa

Mājsaimniecības darbs

Palīdziet auklei uzklāt galdus (sakārtojiet salvešu turētājus, maizes tvertnes, karotes )

Labojiet piederumu nosaukumus, lietošanas noteikumus (traukus nevar nomest, tie saplīst). Attīstīt vēlmi strādāt kopā ar pieaugušajiem, gūstot gandarījumu no kopīga darba.

3 nedēļas

Darbs dabā

Nomazgājiet fikusa lapas

Turpināt mācīt bērniem, kā pareizi kopt augus; attīstīt gādīgu attieksmi pret augiem

Salvetes

4 nedēļa

Rotaļlietu sakārtošana .

Nostipriniet zināšanasbērniempar rotaļlietu glabāšanas kārtību. Uzziniet, kā glīti un kompakti salikt ēkas daļas kastēs. Izkopt kārtīgumu, patstāvību, rūpīgu attieksmi pret rotaļlietām un priekšmetiem, vēlmi strādāt

FEBRUĀRIS

1 nedēļa

Pašapkalpošanās ģērbšanās un izģērbšanās laikā

Spēle "Odežkina māja"

Mācīt bērniem pareizi salocīt drēbes skapī; audzināt kārtības mīlestību

Pašapkalpošanās notiek

mazgāšana

Izspēlējot spēles situāciju “Nomazgā rokas ar lelli Katju”

Iemācieties lietot ziepes (mazgājiet rokas līdzputas, rūpīgi izskalojiet).Mācieties uzvesties mierīgi un būt uzmanīgiem (nesamirkt drēbes, neapšļakstīt ūdeni).

Ziepes

lelle Katja

2 nedēļa

Darbs dabā

Putnu barošana

Uzziniet, kā pagatavot putnu barību: ar rokām sasmalciniet no pusdienām pāri palikušos maizes gabaliņus.

Attīstīt interesi par dabu; draudzīgas attiecības; vēlme strādāt kopējā labuma labā, novērošana.

Maize

Putnu barotavas

3 nedēļas

Mājsaimniecības darbs

Attīriet ceļu no sniega (neliels posms).

Iemācieties veikt skolotāja vai aukles uzdevumus. Attīstīt prasmes darbā ar lāpstām.

Iemācieties pabeigt iesākto. Izkopt interesi par ikdienas darbu un vēlmi tajā piedalīties; vēlme aktīvi strādāt patstāvīgi; tīrības un kārtības mīlestība.

4 nedēļa

Ievads pieaugušo darbā

Māsas darba novērošana medicīnas kabinetā (pārsiešana, smērēšana, svēršana, auguma mērīšana, pilienu likšana degunā ).

Attīstīt interesi par pieaugušo darba aktivitātēm. Sniedziet konkrētas idejas par pieaugušo darbu un darba sociālo nozīmi.

Apkopot priekšstatus par pieaugušo veiktajām darba darbībām, par viņu darba rezultātiem, par darbam nepieciešamajām iekārtām, instrumentiem un materiāliem. Izkopt cieņu pret pieaugušo darbu un viņu darba rezultātiem. Attīstīt novērošanu un zinātkāri; vēlme atdarināt pieaugušos; vēlme lomu spēlēs atspoguļot gūtos iespaidus un idejas par pieaugušo darba aktivitātēm.

MARTS

1 nedēļa

Pašapkalpošanās mazgāšanas procesā

"Noslaucīsim seju"

Pašapkalpošanās ģērbšanās un izģērbšanās laikā

Didaktiskā spēle "Mežģīnes".

Iemācieties izmantot dažādus stiprinājumus. Izkopt kārtīgumu, spēju pamanīt nekārtības apģērbā un novērst tās ar nelielu pieaugušo palīdzību

2 nedēļa

Mājsaimniecības darbs

Sakārtojiet krēslus (in grupai istabā, zālē.

Iemācīties veikt uzdoto uzdevumu līdz galam, strādāt kopā, strādāt plecu pie pleca, komunicēt aktivitāšu laikā, rīkoties atbilstoši uzdevumam. Veidojiet draudzīgas attiecības.

Attīstīt neatlaidību, pacietību, precizitāti. Izkopt vēlmi palīdzēt

3 nedēļas

Darbs dabā

Skolotājas vadībā iestādiet tulpju, narcišu, gladiolu sīpolus .

Iemācieties stādīt augus (kāda daļa no sīpoliem jāiestāda zemē).

Stipriniet idejas par augu kopšanu.

Attīstīt interesi par dabu; draudzīgas attiecības; vēlme strādāt kopējā labā, izrādīt centību un precizitāti darbā.

4 nedēļa

Ievads pieaugušo darbā

Ekskursija uz veļas mazgātavu

gludināšanas procesa uzraudzība. Izspēlējot spēles situāciju “Izgludināsim drēbes Katjas lellei”

Attīstīt interesi par pieaugušo darba aktivitātēm. Sniedziet konkrētas idejas par pieaugušo darbu un darba sociālo nozīmi.

Apkopot priekšstatus par pieaugušo veiktajām darba darbībām, par viņu darba rezultātiem, par darbam nepieciešamajām iekārtām, instrumentiem un materiāliem. Izkopt cieņu pret pieaugušo darbu un viņu darba rezultātiem. Attīstīt novērošanu un zinātkāri; vēlme atdarināt pieaugušos; vēlme atspoguļot saņemtos iespaidus

APRĪLIS

1 nedēļa

Pašapkalpošanās mazgāšanas procesā.

Lasot bērnu dzejoli "Ūdens, ūdens..."

Māciet: nomazgājiet seju, nosusiniet sevi ar izņemto un atlocītu dvieli, uzmanīgi pakariet to vietā. Iemācieties rūpīgi lietot personīgās higiēnas priekšmetus (dvieļus).

Pašapkalpošanās ģērbšanās laikā

Vingrinājums "Mūsu lietas iet gulēt"

Māciet bērniem glīti nolikt lietas uz augstā krēsla; izkopt gādīgu attieksmi pret lietām

2 nedēļa

Uzdevumi, kas saistīti ar mājsaimniecības darbiem

Savāc rotaļlietas pirms došanās pastaigā

Iemācieties veikt skolotāja vai aukles uzdevumus. Iemācieties pabeigt iesākto. Izkopt gādīgu attieksmi pret rotaļlietām, interesi par ikdienas darbu, vēlmi tajā piedalīties; vēlme strādāt

3 nedēļas

Darbs dabā

Telpu augu laistīšana

Turpināt mācīt, kā pareizi laistīt augus; attīstīt gādīgu attieksmi pret augiem

laistīšanas kannas

4 nedēļa

MAIJS

1 nedēļa

Pašapkalpošanās mazgāšanas procesā

Iemācieties laicīgi lietot kabatlakatiņu .

Iemācīties uzvesties mierīgi un izrādīt pieklājību; saudzīgi izturēties pret personīgās higiēnas priekšmetiem (kabatlakatiņu);

2 nedēļa

Uzdevumi, kas saistīti ar mājsaimniecības darbiem.

Savākt atkritumus .

Iemācieties veikt skolotāja vai aukles uzdevumus. Veicināt vēlmi aktīvi strādāt patstāvīgi; tīrības un kārtības mīlestība, vēlme cītīgi strādāt kopējā labuma labā; vēlme sasniegt rezultātus darbā, kas ir svarīgs citiem.

3 nedēļas

Darbs dabā

Palīdziet skolotājai laistīt puķu dārzu, sakņu dārzu .

Iemācieties pareizi nest ūdeni lejkannās un laistītos (vienmērīgi ielejiet ūdeni zem lapām). Veiciniet neatkarību, precizitāti un vēlmi strādāt kopējā labuma labā.

4 nedēļa

Mājsaimniecības darbi pirmajā junioru grupā

Iesaistīšana" href="/text/category/vovlechenie/" rel="bookmark">viņi ir iesaistīti īstenojamā darbā kopā ar viņiem, viņiem tiek dotas instrukcijas, kuras viņi var veikt.

Bērniem jāprot nosaukt pieaugušo novērotās darba darbības ģimenē, bērnudārzā, uz ielas: aukle mazgā un slauka traukus; pavārs vāra zupu, kompotu, gatavo citu ēdienu; māte šuj kleitu, mazgā un gludina drēbes; Sētnieks slauka celiņus un attīra tos no sniega.

Paralēli ideju veidošanai par ikdienas darbu, kā palīgi tiek iesaistīti pieaugušie bērni: pēc skolotāja lūguma bērni nes rotaļlietas uz rotaļu laukumu, novieto pie galdiem krēslus, atnes un noņem materiālus aktivitātēm, savāc papīru no grīdas vai lapām. uz vietas, celt maizes šķīvjus pie galdiem . Tas viss veicina bērnu darba iemaņu apgūšanu un sagatavo viņus sarežģītākām darba aktivitātēm nākotnē.

Pat pamata darba uzdevumu izpildi skolotāja saista ar rūpēm par citiem cilvēkiem – vienaudžiem, auklīti, vecākiem, sētnieku. Tajā pašā laikā skolotājs veicina vēlmi palīdzēt pieaugušajiem, izpildīt viņu norādījumus, uzturēt tīrību un kārtību: rūpīgi noslaukiet Pēdas, nepiegružot, mazgājot nelejiet ūdeni uz grīdas, nemetiet rotaļlietas.


Darba metode. Mājsaimniecības darbu pedagoģiskā vadība tiek veikta, ņemot vērā šīs grupas bērnu vecuma īpatnības.

Skolotājs, veidojot darba pamatprasmes, paļaujas uz bērnu lielo aktivitāti, patstāvīgu darbību un vēlmi atdarināt pieaugušos. Skolotāja uzdevums ir atbalstīt un iedrošināt neatlaidīgo “Es daru pats!”, kā arī iemācīt bērniem mērķtiecīgu rīcību. Šeit vispieņemamākā darba organizācijas forma ir individuāla. Bērns, saskaroties ar skolotāju, iemācās veikt noteiktas darbības, pēc tam darbību virkni.

Skolotājs īpašu uzmanību pievērš tam, lai parādītu un izskaidrotu, kā veikt šo vai citu darbību. “Paņemiet šķīvi šādi, ar divām plaukstām. Paskaties, kā es to turēju. Pareizi, turiet to labi, neatbalstiet to pret jums," saka skolotājs "Un es paņemšu šķīvi." Liksim uz galda. Novietojiet šķīvi šeit, Olečka. Gan jūs, gan visi bērni ēdīsiet zupu ar maizi. Skolotāja priecājas, ka bērns veiksmīgi izpildījis uzdevumu, un arī meitene priecājas. Viņa saņēma pirmo nodarbību par piedalīšanos mājsaimniecības darbos.

Iepazīstinot bērnu ar darbu, svarīgi, lai viņš redz gan darbības mērķi, gan darba rezultātu. To veicina pieauguša cilvēka demonstrēšana un skaidrošana. Viņš saka: “Turiet šķīvi ar abām rokām. Neatbalsties pret sevi. Noliec šķīvi uz galda, puiši ēdīs zupu ar maizi. Tas viss ir skaidrs mazulim. Viņš piedzīvo baudu ne tikai no šķīvja nešanas uz galda, bet arī no tā, ka panāk vēlamo rezultātu – noliek to uz galda.

Tomēr nepietiek tikai parādīt un izskaidrot, kā darbība jāveic. Bērnam nepieciešama tūlītēja palīdzība. Skolotājs un bērns var nest lāci vai automašīnu uz vietu; iedodiet bērnam statīvu ar zīmuļiem, parādot, kā to turēt (stingri satveriet ar bērna rokām), lai tas neizslīd no rokām, un ievietojiet to skapī. Pamazām bērni apgūst prasmes, un pieaugušais var aprobežoties ar palīdzības sniegšanu tikai tad, ja bērns veic sarežģītu darbību. Apgūstot darbības, skolotājs izmanto citu paņēmienu - atgādinājumu: “Tu, Kostja, vienmēr nedaudz pacel krēslu, kad noliec to uz galda. Tad nebūs tik skaļš. Parādi man, kā tu to darīsi. Tas ir labi. Tādā pašā veidā ielieciet vēl vienu krēslu."

Ļoti svarīgi ir radīt mierīgu un lietišķu atmosfēru, nesteidzināt bērnu pildīt kādu uzdevumu un nedarīt viņa vietā to, ko viņš pats spēj. Un, protams, ir jāatceras prasību nemainīgums attiecībā uz to, kas un kā bērnam jādara. Tātad skolotājs vērš bērna uzmanību tikai uz šādu darba secību: “Vispirms ir jāsavāc visi zīmuļi no galda, jāsaloka tā, lai asinātie gali būtu vienā pusē, jānovieto statīvā (stikls, stikls) ar nesaasinātu daļu uz leju un pēc tam nogādājiet tos plauktā." Ja pieaugušais turpinās būt nemainīgs prasību saturā, bērns apgūs nepieciešamās darbības un apgūs to secību. Mazulim izveidosies ieradums rīkoties noteiktā veidā.


Piemērs ir spēle-aktivitāte “Kā rotaļlietas aizbēga no Koļas”. Spēles saturs ir tāds, ka zēns Koļa mīlēja spēlēties ar rotaļlietām, bet bija pārāk slinks, lai tās noliktu. Kādu dienu no zēna aizbēga automašīna, bumba, lācis un kluči. Viņam kļuva garlaicīgi un viņš raudāja: “Kāpēc jūs neparūpējāties par rotaļlietām un nenolikāt tās savās vietās? Tagad, ja viņi atgrieztos pie manis, es vienmēr tos iztīrītu. Rotaļlietas dzirdēja vārdus un atgriezās Koljā. Viņš bija sajūsmā par lācīti, klucīšiem, bumbiņu, mašīnu un visu glīti salocīja.

Puiši var palīdzēt Koļam sakārtot savas rotaļlietas, sižetam attīstoties. Jūs varat jautāt bērniem, kāpēc rotaļlietas aizbēga no zēna, kas jādara, lai viņi nepamestu bērnus. Tas viss ieaudzina bērnos pareizu attieksmi pret mājsaimniecības darbiem, interesi par to, nodrošina nepieciešamo darbību meistarību.

Bērnu panākumi ir jāsvin. Uzmundrināšana rada bērnā priecīgu noskaņojumu, vēlmi atkārtot darbību, sasniegt vēlamo rezultātu.

Lai veidotu bērnu priekšstatus par pieaugušo mājsaimniecības darbiem, skolotājs organizē īpašus novērojumus, vērš bērnu uzmanību uz to, ko dara auklīte (tīra traukus, logus, grīdas, saved kārtībā lietas grupā, mazgāšanās telpā, ģērbtuvē), kā izmazgāt lelles veļu, gludinot to, sakārtojot lietas rotaļlietu mājsaimniecībā. Ir svarīgi aicināt bērnus runāt par redzēto. Tajā pašā laikā vadiet sarunu nevis sarunas veidā, bet dodiet bērnam iespēju brīvi paust to, kas viņam palika atmiņā un patika.

Organizējot šādus novērojumus, skolotājs izmanto situācijas, kas ļauj bērniem elementāri iesaistīties pieaugušā darbā: noliek skapī karotes, iedod lupatu, atnes ūdeni, pakar uz zemu piekaramās lelles drēbes, kuras izmazgājušas skolotājas. virve.

Pamatdarba uzdevumu veikšana bērniem ir diezgan pieejama divus vai trīs gadus veciem bērniem un vienlaikus vērtīga, jo sagatavo darbam, kura veidošanās notiek vecākā pirmsskolas vecumā.

Audzinātāja

3 9 ..

Izglītība darba aktivitātei pirmsskolas izglītības iestāžu pirmajā jaunākajā grupā

Bērna organisma ar vecumu saistīto spēju dēļ 3. dzīves gada bērna darba aktivitāte joprojām ir ļoti ierobežota. Šajā posmā tiek risināti uzdevumi darba aktivitātes priekšnosacījumu veidošanai, higiēnas iemaņu un pašaprūpes iemaņu veidošanai.
No 2 gadu vecuma bērnos sāk attīstīties interese par pieaugušo darbu un vēlme viņiem palīdzēt. Piemēram, iepazīstinot ar aukles darbu, skolotāja saka: “Redziet, bērni, kā Anna Ivanovna mazgā grīdu, kā viņa cenšas uzturēt grupiņu tīru!” Vai arī: “Kas izkaisīja papīru uz grīdas, Annai Ivanovnai būs grūti tos savākt kopā ar Oļu, Iru un Serjozu... Bērni paveica labu darbu Ivanovna, viņi palīdz viņai strādāt.
Galvenais šī vecuma bērnu darba izglītībā ir viņus iepazīstināt ar pašapkalpošanos, vienkāršu prasmju veidošanu šāda veida darbā. Mērķis bērnam jāizvirza konkrēts, īstenojams, saprotams, ņemot vērā to, ka bērns redzēs darba rezultātu un pats izjutīs tā nepieciešamību:; Pogas uz piedurknēm piesprādzēju ar pieaugušā palīdzību - kļuva ērti spēlēties, piedurknes nekrīt uz rokām un netraucē; Ar skolotājas palīdzību sašņorēju kurpes - kļuva ērti staigāt, mežģīnes nepinās zem kājām; Pati mazgāju rokas - sajutu patīkamu gandarījuma sajūtu utt.
Mazu bērnu darba aktivitātēm jānotiek rotaļīgā veidā. Rotaļīgās tehnikas palīdz radīt bērnos dzīvespriecīgu, emocionālu noskaņojumu un līdz ar to arī veiksmīgāku darba iemaņu apguvi. Tātad skolotājs aicina bērnus mācīt Cūciņu un vēršas pret cūku: "Mācies, Cūciņa, novilkt mūsu puišu zeķubikses Tagad paskaties, kā Saša var noslaucīt degunu ar kabatlakatiņu! Un tā tālāk.
Atsevišķu pašapkalpošanās prasmju veidošana vienmēr sākas ar tiešu darbības demonstrēšanu, ko pavada paskaidrojums, un pēc tam darbības veikšanu kopā ar bērniem. Piemēram, mācot skolēniem mazgāt rokas, skolotājs atritina halāta piedurknes, ieziepj rokas, berzē tās, noskalo, noslauka, pēc tam mudina bērnus atkārtot šīs darbības tādā pašā secībā. Tajā pašā laikā viņš cenšas radīt bērnos dzīvespriecīgu noskaņojumu, izmantojot dzejoļus, bērnu dzejoļus un dziesmas. Piemēram:
Tīrs ūdens
Mazgājot Vova seju,
Tanya - sitiet plaukstas,
Un pirksti ir Antošai.
Deklamējot dziesmu, skolotājs mazgā Antošas ​​lelles rokas, noslauka tās un aicina bērnus nosusināt rokas ar dvieli, kā viņš rāda.
Mācot bērniem novilkt drēbes, skolotāja izģērbj lelli Mašu, kura pastaigājās ar viņiem. Savu rīcību viņa pavada ar vārdiem: “Lelle Maša noņēma cepuri un nolika to skapī augšējā plauktā, Maša, tagad visi puiši noņems cepures un saliks skapjos augšējos plauktos. ”. utt. Mācību procesā bērniem nepieciešams labestīgs, emocionāls uzmundrinājums, savlaicīga palīdzība, atbalsts. Tas stimulē mazuļa aktivitāti, sagādājot viņam prieku un gandarījumu.
No 2 līdz 3 gadiem bērni ar pieaugušo palīdzību mācās novilkt drēbes un apavus (atpogāt priekšējās pogas, attaisīt šņores), noteiktā secībā izģērbties un glīti salocīt lietas.
Šajā vecuma grupā bērnus ieteicams iesaistīt vienkāršu individuālu uzdevumu veikšanā (rotaļlietas atnešana, bumbas nolikšana vietā utt.). Ja bērns atsakās izpildīt pasūtījumu, jums nevajadzētu uzstāt. Labāk ir izmantot spēļu tehniku. Piemēram, skolotājs var pateikt: "Cik liela automašīna ir Vovam, viņš tagad ātri transportēs visus kubus, kas atrodas uz grīdas, un tos glīti noliks plauktā." Vai arī: "Mūsu labā mājsaimniece Olja, viņa tagad savāks no grīdas visas lupatas, salocīs un paslēps skapī, un viņas māja būs tīra un sakopta."
Mājsaimniecības darbos bērnu iepazīstināšana ar jaunu darba operāciju jāsāk ar bērna kopīgu darbību ar pieaugušo. Vispirms skolotājs vēršas pie bērna ar lūgumu, piemēram, palīdzēt noslaucīt galdu. Tad viņš stāsta un parāda, kas jādara, mierīgi un laipni iedrošinot bērnu strādāt ar viņu. Piemēram: “Šodien Tanya man palīdzēs noslaucīt galdus ar mitrām lupatām. Tādas mums ir drāniņas un jānoslauka galds: nostrādāja gan vidus, gan visi stūri nu cik tīri viņa noslaucīja galdu, es gribētu būt viena Bez viņas būtu grūti, man būtu ilgi jāstrādā!” Šādas kopīgas aktivitātes īpaši palīdz nodibināt kontaktu starp bērnu un pieaugušo.
Darba laikā īpaša uzmanība jāpievērš humānu jūtu un pozitīvu attiecību iedvešanai bērnos, mudinot bērnu būt atsaucīgam un līdzjūtīgam (“Koļa, palīdzēsim Oļai savākt kubus... Tā mēs esam draudzīgi! Ātri visu sakopām !”). Skolotājam jāsniedz bērniem sirsnīgas, draudzīgas attieksmes piemēri. Piemēram, pacēlis lelli no grīdas, skolotājs to jautā: “Kas tevi pazaudēja, kas ir tava māte, Taņa ir tava māte, apžēlojies, ieliec viņu ratiņos?
Draudzīgas, emocionālas atmosfēras radīšanu grupā veicina rotaļīgā rotaļlietu epizodiskās parādīšanās tehnika un skolotāja saruna ar bērniem viena vai otra varoņa vārdā. Piemēram, vecmāmiņa Varvaruška, lācis Toptižka vai citi pasaku tēli var nākt pie bērniem un slavēt, iedrošināt ar labiem vārdiem vai izteikt komentārus maigā formā (“Mūsu lācis Toptižka pamanīja, ka Saša slikti noliek rotaļlietas” "Ženja, jūs nevarat sist rotaļlietu pret rotaļlietu, jo tā var salūzt").
Skolotājs nemitīgi ieaudzina bērnos gādīgu attieksmi pret visu dzīvo, māca rūpēties par kāda dabas stūra iemītniekiem. Īpaši iedarbīgs ir pieauguša cilvēka personīgais piemērs. Tā nu, rūpējoties par putnu, skolotājs saka: “Labs, skaistais putniņš, tu esi tik mazs, mēs visi tevi mīlam, tagad uzlesim ūdeni, iedosim kādus graudus, lai vienmēr varētu mums dziedāt savas dziesmas. ”. utt.
Ir jārada bērnos priekšnoteikumi kopīgām aktivitātēm, mudinot bērnus īsi mijiedarboties vienam ar otru, iemācīt viņiem strādāt kopā, netraucējot vienam otram, un izrādīt līdzjūtību saviem vienaudžiem (“Redzi, Andriuša, cik grūti ir Veročka, lai viena paceļ kubus un noliek uz plaukta!» Vai arī: «Puiši, vai jūs nezināt, kāpēc mūsu mazais zaķis smaida... Viņš man teica? viņš ļoti priecājas, kā Andriuša un Iročka strādā kopā.
Darbības iemaņu apguvi bērniem veicina arī tādas didaktiskās spēles kā “Iemidzināsim zaķi”, “Apģērbsim lelli Nastju”, “Apstrādāsim lelles” u.c.

Saistītās publikācijas