Sarunas par etiķeti sagatavošanas grupā. Nodarbības kopsavilkums par tēmu: “Etiķete bērniem” sagatavošanas grupā. Etiķetes nodarbība sagatavošanas grupā

Mērķis: o bērnu zināšanu bagātināšana un paplašināšana par uzvedības un etiķetes noteikumiem bērnudārzā.

Uzdevumi:

  • ieviest jēdzienu “etiķete”;
  • iemācīties rast pareizos risinājumus dažādās problēmsituācijās;
  • pilnveidot dialogiskās runas kultūru: klausieties sarunu biedru, atbildiet uz jautājumiem pilnos teikumos un frāzēs;
  • praktizējiet pieklājīgu vārdu lietošanu;
  • bērnudārzā izkopt saskarsmes kultūru un uzvedības kultūru;
  • attīstīt kulturālas, ētiski kompetentas uzvedības prasmes;
  • attīstīt bērnu garīgo aktivitāti.

Priekšdarbi:dzejoļu iegaumēšana par etiķeti, pieklājības vārdi

Materiāls:

  • tualetes piederumi: ziepes, zobu birste, ķemme, dvielis; spogulis; matadata;
  • sarkani un zaļi apļi atbilstoši bērnu skaitam;
  • kumelīte ar uzvedības noteikumiem dažādās vietās;
  • "Burvju nūjiņa".

Nodarbības gaita:

Pedagogs:

Saule ir uzlēkusi skaidri
"Labrīt!" - teica
"Labrīt" - ne velti viņi saka
“Labrīt” liek jums būt laipnākam,
Godīgāks un neatlaidīgāks un jautrāks
"Labrīt" bija gudri izdomāts.

Pedagogs: Pirmie vārdi, ar kuriem sākam dienu, ir “Labrīt”. Ko mēs sakām ar šiem vārdiem?Bērni atbild pēc kārtas: mēs vēlam jums veselību, jautrību, laimi, labu garastāvokli, mēs vēlamies, lai visa diena būtu priecīga, gaiša, laipna.

Bērns.

Sveiki! –

Tu pasaki cilvēkam.

Sveiki, -

Viņš smaidīs pretī.

Un droši vien neiešu uz aptieku

Un jūs būsiet veseli daudzus gadus.

Pedagogs: Vienmēr tika uzskatīts par sliktu izturēšanos un necieņu pret citiem, ja cilvēks izvairās no sveiciena vai uz to neatbild.

APSVEIKUMI – Tas ir viens no svarīgākajiem pieklājības noteikumiem. Kas ir "etiķete"?

Tādi ir noteikumi
Tie ir jāzina jau no mazotnes!

Ko teikt, kad ienākt,
Kā uzvesties, dodoties ciemos
Kas notiek ar burvju vārdiem?
Dariet to mājās un ceļā

Ja kļūsi pieklājīgs
Un esi izglītots
Tie būs vienmēr un visur
Cieniet un mīliet jūs!

Pedagogs: Puiši, jūs un es zinām, ka ir daudz etiķetes noteikumu. Daži no tiem tiek savākti vienā ziedā. Paskatieties uzmanīgi un pastāstiet man, kur ir nepieciešams ievērot uzvedības noteikumus (bet es gribu atgādināt, ka jūs nevarat pārtraukt viens otru un jums ir jārunā pa vienam (Bērni sauc margrietiņas ziedu: bērnudārzā). teātrī, uz ielas, transportā, ciemos, slimnīcā.)

Pedagogs: Labi darīti zēni. Bet šodien pievērsīsimies etiķetei bērnudārzā.

(tiek ienesta lelle - "smuki")

Pedagogs: Kāpēc tu kliedz un skrien? Pastāsti man, kas ar tevi notika?

Lelle: Es pārgulēju.

Audzinātāja : Kāpēc tu esi tik nesakopta un neglīti ģērbusies?

Lelle: Es steidzos un domāju, ka viss būs labi.

Audzinātāja : Bērni. Paskaties, cik neglīts ir cilvēks, kad viņš ir netīrs un nevīžīgi ģērbies. Vai es varu šādi nākt uz bērnudārzu?Mums ir jālabo situācija.
Bērni, vai mēs varam palīdzēt lellei?

Bērni: Jā.

(Lai to izdarītu, pagriezieties, pieejiet pie lelles un palīdziet viņai savest kārtībā)

Pedagogs: Parādīsim saviem viesiem un meitenei, kā mēs sveicam jaunu dienu.

Fiziskās audzināšanas minūte:

Mēs pamodāmies agri no rīta

Berzējiet acis ar dūrēm

Salda, salda stiepšanās!

Pastiepties

Lai miegs iet prom - žāvas

Žāvas

Skriešana uz vietas mūs pamodināja

"skriet"

Mēs kopā skrējām uz vannas istabu

“uzzīmējiet” taisnstūri gaisā

Mēs mazgājāmies un šļakatām,

Imitē mazgāšanas kustības

Mēģināju iztīrīt zobus

"tīrīt zobus

Kārtīgi izķemmēts

"ķemmēt matus"

Visi glīti saģērbās.

Viņi pārvelk rokas pār ķermeni - “ģērbies”

Mēs vairs negribam gulēt

Viņi draud ar pirkstu

Priecāsimies spēlēties!!!

Viņi sit plaukstas.

Kā jūs domājat, vai jūs visi uzvedāties pareizi un skaisti? Es gribu teikt, ka mēs ar jums joprojām daudz mācīsimies un strādāsim, lai par jums visiem teiktu: „Tie ir labi audzināti un pieklājīgi.

bērni".

Lelle aiziet.

Pedagogs: Viņa aizmirsa pateikt "paldies". Pateicība ir pateicības sajūta kādam par uzmanību un laipnību. Diemžēl mēs bieži aizmirstam pateikt burvju vārdus, un tie ir tik nepieciešami. Aicinu apsēsties lielā aplī, pateiksim viens otram kādu “labu vārdu”.

Es paņemšu rokās “burvju nūjiņu” un pateikšu mīļu vārdu draugam. Bērni aplī nodod viens otram “burvju nūjiņu”, sakot laipnus, sirsnīgus vārdus.

Audzinātāja : Puiši, es iesaku jums spēlēt. Es nosaukšu darbības, un jūs, klusējot savās vietās, pacelsiet sarkanu vai zaļu apli. Ja jūsu darbs ir labs, jūs pacelat zaļu apli, un, ja tas ir slikts, jūs pacelat sarkanu apli.

1. Rotaļlietu paņemšana no draugiem.

2. Palīdzēt pieaugušajiem.

3. Kliedz, runā skaļi.

4. Nestrīdieties ar draugiem, mēģiniet spēlēt kopā.

5. Sasveicinieties, kad satiksieties.

6. Apsēžas pie galda netīrs un nemazgājies.

7. Rūpējies par savu izskatu

Audzinātāja : Bet būt labi audzinātam nozīmē ne tikai teikt pieklājīgus vārdus, bet arī mēģināt izpatikt citiem cilvēkiem. Tas nozīmē arī svarīgu noteikumu ievērošanu. Puiši vēlas lasīt dzejoļus par dažiem ļoti svarīgiem noteikumiem.

1 bērns:

Neņemiet konfektes uz bērnudārzu
Galu galā citi bērni jūtas ievainoti.
Skaties savu mammu ar mieru
Un uzvesties ar cieņu.
Klausies skolotāju
Gulēt un ēst bez pasūtījumiem.

2. bērns:

Ātri saģērbies
Neaizkavē bērnus.
Neņemiet rotaļlietu prom
Paņem vēl vienu un spēlē.
Neiet kopā ar svešiniekiem
Zvaniet skolotājam.
Priecīgi sveicu savu māti,
Nepalaid garām savas draudzenes

Introspekcija: Puiši, par ko mēs šodien runājām?

Bērni: Par uzvedības noteikumiem, par etiķeti.

Pedagogs: Pareizi.

Kā jūs domājat, vai jūs visi uzvedāties pareizi un skaisti? Es gribu teikt, ka mēs ar jums joprojām daudz mācīsimies un strādāsim, lai par jums visiem teiktu: "Tie ir labi audzināti un pieklājīgi bērni."

Programmas saturs:

  1. Radīt apstākļus bērnu zināšanu sistematizēšanai par etiķetes jēdzienu.
  2. Māciet bērniem analizēt ilustrācijas varoņu darbības, noteikt cēloņsakarības starp darbībām un emocijām.
  3. Veidot bērnos pareizu izpratni par morāles normām un jēdzieniem: kas ir labas manieres, pieklājība, kultūra, laba griba, ieradumi.
  4. Veicināt smalko motoriku un roku koordinācijas attīstību.
  5. Ieaudzināt bērnos vēlmi censties ievērot etiķetes noteikumus: būt pieklājīgiem, kulturāliem, audzinātiem, draudzīgiem.

Priekšdarbi:

  1. Lasot Nosova stāstus “Kalnā”, “Šuriks pie vectēva”, “Sapņotāji”, Osejeva “Zilās lapas”, “Burvju vārds”, Ostera “Nepareizi ieradumi”.
  2. Komunikācija par tēmām: “Kas ir mans draugs”, “Braucam ciemos”, “Veikalā”, “Mēs esam vecākie bērnudārzā”.
  3. Skatoties uz ilustrācijām: “Cik drosmīgi”, “Jaunā meitene”, “Autobusā”.
  4. Apmācības “Smaids”, “Līdzīgi vārdi”, “Sejas izteiksmes”.

Materiāls nodarbībai: Zieda makets ar seju un noņemamām ziedlapiņām, ilustratīvs materiāls, kartītes spēlei “Saskaņo pāri”.

Nodarbības gaita

1. Problēmsituācija.

Skolotāja parāda bērniem dzeltenu apli uz kāta un jautā: “Puiši, kas, jūsuprāt, tas ir? (Bērnu hipotētiskās atbildes.) Jā, šī ir zieda vidusdaļa. Kā sauc šo ziedu?

2. Loģiskā rebusa problēma. Skolotājs iesaka izveidot vārdu, pamatojoties uz pirmajām skaņām attēlu nosaukumos, kas ir zieda nosaukums “Etiķete”. 1.pielikums.

3. Problēmsituācija.

Skolotāja vērš bērnu uzmanību uz puķes sejas izteiksmēm un jautā: “Kas notika ar mūsu ziedu? Kāpēc viņš ir skumjš? (Bērnu atbildes.) Jā, puiši, pūta stiprs vējš, un pa visu grupu bija izkaisītas daudzkrāsainas puķu ziedlapiņas. Šeit ir zila ziedlapiņa, kā to sauc? (Bērni lasa nosaukumu uz ziedlapas.)Šī ir pieklājības ziedlapiņa. Viņš aicina aplūkot bildes.

4. Ilustrāciju pārbaude.

Skolotāja uzliek uz molberta attēlu, kurā attēlota meitene, kas cienā zēnu ar saldējumu, un jautā: “Kāds dialogs, jūsuprāt, varētu būt bērniem? Ko meitene saka?" (Lūdzu, paņemiet; lūdzu, palīdziet sev; ēdiet uz savu veselību utt.). "Kā zēns varēja atbildēt?" (Paldies; liels paldies; esmu ļoti gandarīts, ka jūs par mani parūpējāties).

Skolotāja iesaka apskatīt otro attēlu, kurā redzams, kā zēns aicina vectēvu apsēsties autobusā un jautā: "Kādus pieklājīgus vārdus zēns saka?" (Lūdzu, apsēdieties; lūdzu, apsēdieties.)"Ko atbildēja vectēvs?" (Liels paldies, paldies.)

Bērni tiek aicināti aplūkot trešo attēlu, kurā attēlota divu draugu tikšanās. Skolotājs jautā: "Kā draugi sveicina viens otru?" (Sveiki, sveiki.) "Kā jūs varat sveikt draugu, ja satiekat viņu no rīta, vakarā, pēcpusdienā?" (Bērnu atbildes: labrīt! Labdien! Labvakar!)

"Labi, puiši, jūs teicāt daudz pieklājīgu vārdu, ziedlapiņa atgriežas ziedā."

Skolotājs vērš uzmanību uz dzelteno ziedlapu. Kā to sauc? (Bērni lasa.) Jā, šī ir kultūras ziedlapiņa. Uz ziedlapiņas ir uzdevums: jāuzklāj galds, jāparāda un jāpastāsta, kā lietot galda piederumus.

5. Apmācības vingrinājumi.

a) Bērni klāj galdu un analizē, kurš uzdevumu izpildīja pareizi un kurš kļūdījās.

b) Bērns atdarina tā, it kā ēdu zupu (pēc praktiskas apskates bērni izdara secinājumu: kā viņš turēja karoti, kur atradās elkoņi, kā sasvēra šķīvi utt. Tā bērniem tiek piedāvātas dažādas situācijas ). Bērni atdod ziedlapiņu ziedam.

Bērniem tiek lūgts pieiet pie sarkanās ziedlapiņas, nolasīt tās nosaukumu, un skolotājs nolasa uzdevumu: "Puiši, kādu cilvēku, jūsuprāt, sauc par labi audzinātu?" (Bērnu atbildes.)"Jā, labi audzināts cilvēks ir tas, kurš uzvedas pareizi bez audzinātāja, bez skolotāja un bez vecākiem."

6. Situācijas. Skolotāja aicina bērnus pārdomāt attēlā redzamās situācijas: bērni guļamistabā, mazgāšanās istabā, ģērbtuvē vieni un lūdz paskaidrot, kurš kā uzvedas? (Bērni analizē un sniedz vērtējumu: kurš ir izglītots un kurš nav).

Skatieties, puiši, šī ziedlapiņa ir atgriezusies ziedā.

Skolotāja vērš bērnu uzmanību uz to, ka pie zaļās ziedlapiņas ir spēle, bērni izlasa ziedlapiņas nosaukumu un uzzina, ka tā ir labas gribas ziedlapiņa.

7. Spēle “Saskaņo pāri” (Bērni atrod sapārotus attēlus un stāsta, kurš no varoņiem ir draudzīgs un kurš nē.)

Skolotāja aicina bērnus arī izrādīt draudzīgu attieksmi vienam pret otru.

8. Psiholoģiskā apmācība “Dāvā smaidu”.

Bērni tiek aicināti stāvēt pa pāriem, ieskatīties viens otram acīs un, laipni smaidot, teikt labus vārdus. Kad vadītājs aplaudē, bērni maina pārus. Spēles beigās bērni atdod ziedlapiņu ziedam. Un šeit ir pēdējā ziedlapiņa. Šī ir ieradumu ziedlapiņa.

9. Bumbu spēle “Nosauc ieradumu”.

Pedagogs:“Lai atgrieztu ziedlapiņu ziedam, spēlēsim bumbu spēli. To, kuram vadītājs met bumbu, viņš sauc par ieradumu.

  • Roku mazgāšana pirms ēšanas ir labs ieradums.
  • Zobu tīrīšana pirms gulētiešanas ir labs ieradums
  • Kabatlakatiņa lietošana ir labs ieradums.
  • Bērnu ķircināšana un apsaukāšana ir slikts ieradums.
  • Nagu graušana ir slikts ieradums.
  • Nagu griešana ir slikts ieradums

Pedagogs:“Labi, puiši, jūs esat pareizi identificējuši visus ieradumus, un pēdējā ziedlapiņa atgriežas ziedā. (Skolotājs nemanāmi maina puķes sejas izteiksmes.) Puiši, paskatieties, cik jautrs ir mūsu zieds. Viņš priecājas, ka labi pārzini etiķetes noteikumus. Sauksim viņus vēlreiz. (bērnu atbildes: cilvēkam jābūt pieklājīgam - rāda zilu ziedlapu, cilvēkam jābūt kulturālam - rāda dzeltenu ziedlapu, cilvēkam jābūt labi audzinātam - rāda sarkanu ziedlapu, cilvēkam jābūt draudzīgam - rāda zaļu ziedlapu, cilvēkam jābūt tikai labiem ieradumiem - rāda apelsīna ziedlapiņu .

10. Praktiskās aktivitātes.

Skolotājs vērš bērnu uzmanību uz to, ka zieds “Etiķete” dāvina savus portretus, lai bērni varētu mājās pastāstīt par stundā notikušo. Pats zieds ir daudzkrāsains, bet portreti nav krāsoti. Bērni ēno ziedlapiņas, patstāvīgi atceroties etiķetes noteikumus.

Gaļina Prokhorska
Nodarbības kopsavilkums par tēmu: “Etiķete bērniem” sagatavošanas grupā

Nodarbības kopsavilkums par tēmu: « Etiķete bērniem» V sagatavošanas grupa

Skolotāja Prohoskaja Gaļina Viktorovna

Mērķis: turpināt konsolidēt un precizēt sākotnējos uzvedības ētiskos un komunikatīvos standartus. Izkopt vērīgu, draudzīgu attieksmi pret citiem Stiprināt spēju analizēt, izdarīt secinājumus, neatkarību un spēju strādāt komandā.

Nodarbības gaita

Pedagogs To prāts iegūst

Kas ienāks šajā mājā

Bērnu skola

Skolotājs Jūs drīz vai tu dosies uz skolu. Skolēniem ir jāzina kulturālas uzvedības noteikumi. Tagad mēs uzzināsim, kā jūs esat iemācījušies labas uzvedības noteikumus.

Mēs spēlēsim ar jums. Mums būs divas komandas. Mēs sadalām divu komandu grupa.

Nosauciet komandas "Znayki" Un "Kāpēc cāļi". Par katru pareizo atbildi komanda spēles beigās saņem žetonu, kura komandai ir visvairāk žetonu, laimē balvas skolas piederumu iegādei.

Iesildīšanās

ES lasu. Ja satiec kādu paziņu

Vai uz ielas, vai mājās

Neesiet kautrīgs, neesiet blēdīgs

Sakiet skaļāk "Sveiki"!

Audzinātāja. Sveiki, ko tas nozīmē?

Bērni: Šis vārds nozīmē, esi vesels – tā satiekoties novēl viens otram veselību

Audzinātāja: Ja jūs kaut ko prasāt.

Vispirms neaizmirstiet

Atveriet lūpas

Un saki "Lūdzu"!

Audzinātāja: šeit ir vēl viens pieklājības vārds, ko tas nozīmē

Bērni. Šis vārds satur cieņpilnu lūgumu un savstarpēju uzmanību,

pateicības cieņa

Audzinātāja: Ja ar vārdu vai darbu

Kāds tev palīdzēja

Nekautrējieties skaļi, drosmīgi

Runājiet: "Paldies"!

Audzinātāja: Ko nozīmē vārds? "Paldies"?

Bērni: Senos laikos, kad gribēja pateikties cilvēkam par labo darbu, teica viņam: "Lai Dievs tevi svētī"! Šie vārdi "Dievs svētī" pārvērtās īsā vārdā "Paldies".

Audzinātāja: Saki sakāmvārdu par šo pieklājības vārdu.

Bērni: Nenožēlo par pateicību

Audzinātāja: Ja satiekat uzņēmumu,

Ne steigā, ne iepriekš,

Un šķiršanās brīdī

Pastāstiet visiem: "Ardievu"

Audzinātāja: Ko cilvēki saka viens otram ar šo vārdu?

Bērni: Ar šo vārdu cilvēki atvadās viens no otra.

Iesildīšanās ir apkopota. Kura komanda nopelnīja vairāk žetonu?

Galvenās sacensības.

Pārejam pie galvenā konkursa, skolotāj, mēs daudz runājām par draugiem, par draudzību. Kura komanda var nosaukt vairāk sakāmvārdu par draudzību?

Ja tev nav drauga, meklē viņu, bet, ja atrodi, parūpējies par viņu.

Draugs ir pazīstams grūtībās.

Gudrs biedrs ir pusceļā.

Koku kopā satur saknes, un cilvēku tur draugi.

Viens par visiem un visi par vienu.

Nevis simts rubļu, bet simts draugu.

Audzinātāja: Klausieties uzmanīgi un pastāstiet man, ko jūs darītu?

Ejot Saša nokrita un salauza kāju. Kad bērni atgriezās pie grupai un sāka izģērbties, Anija palīdzēja Sašai novilkt kurpes. Vasja to redzēja un izplūda smieklos: "Paskaties, Anija, Sašas vecmāmiņa, viņu izģērbj."!

Audzinātāja: Kurš no bērni rīkojās pareizi?

Kā jūs varat saukt par Aniju? Un Vasja?

Bērni: Anya rīkojās pareizi, viņa palīdzēja draugam grūtībās. Jūs varat saukt viņu par īstu draugu. Vasja nav īsts draugs. Viņš pasmējās par biedru, kas bija grūtībās.

Audzinātāja: Viņi nopirka Olya dārgu un skaistu rotaļlietu. Viņa lepojās ar to visiem bērniem, bet neļāva nevienam ar to spēlēties, baidījās, ka viņi to salauzīs.

Vai Oljai veicās labi?

Bērni: Olya izdarīja kaut ko sliktu. Jums ir jādalās tajā ar saviem draugiem. Un lielīties ir ļoti slikti.

Audzinātāja: Padomā un atbildi, ko tu varētu darīt šādās situācijās varoņu vietā.

Vaņa apsolīja apciemot savu draugu. Draugs gaidīja, un Vanja sāka spēlēt datorā un nekur negāja.

Bērni: Mums noteikti jātur solījums. Turi savu vārdu.

Vari piezvanīt un pateikt, ka viņš nenāks.

Audzinātāja: Dima un Miša ciemojās pie Sašas, Mišam patika Sašas mazā mašīna, un, Saša nemanot, viņš ielika to kabatā un aiznesa mājās.

Bērni: Miša izdarīja kaut ko sliktu; jūs nevarat paņemt citu cilvēku rotaļlietas bez atļaujas. Man vajadzēja lūgt Sašai rakstāmmašīnu.

Skolotājs izdara secinājumu.

Palīdziet draugam, negaidiet, kad viņš lūgs jums palīdzību, dalieties ar rotaļlietām, grāmatām, zīmuļiem ar draugu. Apturiet savu draugu, ja viņš dara kaut ko sliktu. Populārs sakāmvārds saka "Patiess draugs ir lielākā bagātība"

Sacensību rezultāti tiek summēti.

Muzikāla pauze.

Iziesim uz paklāja un dziedāsim dziesmu “Ja dodaties ceļojumā ar draugu”. Ejam kājām.

Audzinātāja: Lai labi mācītos, jābūt veselam, jāsargā un jāstiprina veselība.

Nākamās sacensības. Vai mēs zinām, kā aizsargāt un uzlabot veselību?

Piedāvājiet apskatīt attēlu sēriju, kas attēlo

Zēns veic vingrinājumus.

Bērni slido

Bērni peldas baseinā.

Meitene ēd konfektes un bulciņas.

Audzinātāja: Kurš izaugs vesels? Kāpēc?

Bērni: Tie bērni, kas sporto, izaugs veseli. Jo klasē fiziskā izglītība un sports uzlabo veselību.

Audzinātāja: Ko darīt, lai novērstu zobu sāpes.

Bērni: Zobi jātīra no rīta un vakarā pirms gulētiešanas.

Sacensību rezultāts.

Audzinātāja: nākamās sacensības "Jaunais gājējs".

Audzinātāja: Apskatīsim attēlu, kurā redzama iela.

Atrodiet attēlā redzamo ietvi vai brauktuvi. Pāreja.

Bērni rāda.

Nākamā satiksmes situācija

Glezna Kabīne: gājēju pāreja, deg sarkanā gaisma, bērni šķērso ceļu.

Audzinātāja: Ko mākslinieks ir uzzīmējis nepareizi?

Bērni: Jūs nevarat šķērsot ceļu pie sarkanā luksofora signāla.

Sacensību rezultāts.

Nākamās sacensības "Viens pats mājās"

Skolēni nāk mājās no skolas un ir vieni mājās. Var rasties dažādas situācijas. Spēle "Kāds numurs tu piezvanīsi» .

Bērniem tiek izdalītas kartītes ar attēliem.

Ugunsgrēks mājā.

Bērns nokrita un guva traumas.

Noziedznieks zvana pie durvīm.

Uz skolotāja galda ir tālruņa numuri 01, O2, O3. Jums jāiet un jāizvēlas numurs, uz kuru zvanīt šajā gadījumā. Un norādiet savu mājas adresi.

Bērni izpilda uzdevumu. Viņi saņem čipsus.

Audzinātāja. Apkopo visu sacensību rezultātus.

Balvu sadale. Skolas piederumi.

Etiķetes nodarbība sagatavošanas grupā

MDOU Nr. 4

TĒMA: Etiķetes noteikumi ir panākumu atslēga

MĒRĶIS: Turpināt bērnos veidot izpratni par nepieciešamību ievērot ētiskas uzvedības noteikumus un normas. Nostipriniet zināšanas par kultūras uzvedību pie galda. Turpiniet papildināt bērnu vārdu krājumu ar citām vārdu formām – sveicieniem. Attīstīt bērnu radošās spējas un runas izteiksmīgumu. Izkopt cieņpilnu attieksmi pret vienaudžiem un pieaugušajiem, vēlmi sagādāt prieku otram cilvēkam.

NODARBĪBAS PROGRESS:

Bērni ir zālē. Viesi ienāk zālē, skanot mūzikai “Smaids”. Viesi sēž uz krēsliem.

Vos-l:- Puiši, paskatieties, cik mums šodien ir viesu. Apsveicam viņus.

Bērni: - Sveiki.

Vos-l:- Puiši, kā gan citādi mēs varam sveikt savus viesus, ar kādiem vārdiem?

Bērni:- Labdien, labrīt, mēs esam priecīgi jūs redzēt.

Vos-l:- Puiši, vai ir iespējams sagaidīt mūsu viesus ar vārdu "sveiki"? Galu galā arī tas ir vārds – sveiciens?

Bērni:– Nē, tas izskatīsies nepiedienīgi. “Sveiki” var pateikt tikai tuvākajiem cilvēkiem (mammai, vecmāmiņai, tēvam, vectēvam, brālim, māsai) vai draugam.

Vos-l:- Un, piemēram, Nastja var pateikt “sveiks” Aļošai?

Bērni:– Jā, jo viņi ir draugi.

Vos-l:- Un tagad, puiši, es jums iesaku apsēsties uz krēsliem.

Vos-l:- Un šodien, puiši, mēs esam ne tikai zālē, bet arī televīzijas studijā, kur viņi filmēs programmu “Ļaujiet viņiem runāt”. Mūsu studijā ir viesi, kuri ieradās mūsu raidījumā, jūs esat raidījuma varoņi un es esmu Natālija Sergejevna, šī raidījuma vadītāja. Mūs vēros bērni no citiem bērnudārziem. Puiši, man rokās ir mikrofons, ja jums vai studijas viesiem ir kādi jautājumi, paceliet rokas un es nākšu klāt.

Un tāpēc mūsu raidījumā “Ļaujiet viņiem runāt” mēs apspriežam neizdomātus stāstus, bet tikai tos, kas tieši attiecas uz mums pašiem. Un mūsu programmas tēma ir “Etiķete”. Kāpēc mums ir vajadzīga etiķete? Jūs un es esam daudz runājuši par šo vārdu. Un mans pirmais jautājums jums ir: Kas ir etiķete?

Bērni:- Etiķete ir uzvedības un pieklājības noteikumi sabiedriskās vietās.

Vos:- Puiši, par kādām sabiedriskām vietām jūs runājat?

Bērni:- Uzvedības noteikumi transportā, teātrī, cirkā, bērnudārzā, uz ielas, pie galda, ballītē, slimnīcā utt.

Vos:- Labi, piemēram, jūs atnākat ciemos, bērnudārzā vai citā sabiedriskā vietā, kurš ir pirmais, vai kāds ir pirmais vārds, kas jums jāpasaka?

Bērni: - Sveiki.

Vos:- Protams, "sveiks". Atgriezīsimies vēlreiz pie šī vārda – sveiciena, jo tas ir pats svarīgākais, pats pirmais vārds, lai kur mēs atrastos.

Puiši, kas zina, ko šis vārds nozīmē?

Bērni:- Ja cilvēks saka sveiki, tas nozīmē, ka viņš novēl otram veselību.

Vos-l:- Patiešām, satiekoties pazīstamiem cilvēkiem, katram jāsaka sveiciens, tas ir sveiciena vārds, cilvēku labās cieņas zīme vienam pret otru. Un tas nozīmē to pašu - veselības vēlējumu - sveiks, t.i. esi vesels, neslimo.

Puiši, vai jūs zināt, ka ir ciltis, kur cilvēki sveicina ar degunu un elkoņiem, un Krievijā ir tik skaists vārds "sveiki".

Vai varbūt kāds no jums pateiks mums dzejoli.

Bērni: - Izgudroja kāds

Vienkārši un gudri

Satiekoties, pasveicini:

Labrīt!

Labrīt!

Saule un putni

Labrīt-

Smaidošas sejas.

Un visi kļūst laipni un uzticami

Labrīt ilgst līdz vakaram.

Vos-l:- Puiši, izrādās, mūsu krievu tautas pasakas māca pareizi sveicināties. Iesaku noskatīties un parādīt fragmentu no krievu tautas pasakas “Lapsa un vilks”. Un M. Christina un D. Alyosha man palīdzēs šajā jautājumā (bērni iestudē pasaku, izmantojot galda teātri).

Bērns:- Kumalis un pelēkais vilks satikās. "Sveika, mazā lapsa" - "Sveiks, kumanek."

Vos-l:- Puiši, vai pamanījāt, kā lapsa sasveicinājās?

Bērni: - Viltīgs, sirsnīgs.

Vos-l:- Un vilks?

Bērni:- Laipni.

Vos:- Un mums ir vēl viena pasaka, bet jūs varat to nosaukt pats. Un Serjoža K. un Nastja R. man palīdzēs to parādīt (pasakas dramatizācija)

Bērni:“Pēc pamātes pavēles sirmgalvis iesēdināja vecās sievietes meitu kamanās, aizveda uz mežu, izgāza sniega kupenā zem augstas egles un aizbrauca. Vecās sievas meita sēž, zobus klabina. Un Morozko sprakšķ pa mežu, lec no koka uz koku, un vecās sievietes meita skatās uz veco sievieti:

Sveika meitene.

Sveiks vecīt.

Vai tev ir silti, meitiņ? Vai tev ir silti sarkans?

Ak, man ir saaukstēšanās! Pazūdi, pazūdi, nolādētais Morozko!

Vos-l:- Puiši, kā atbildēja pamātes meita?

Bērni:- Rupji, nepieklājīgi

Vos-l:- Atcerieties, kā Nastenka atbildēja Morozko kā pameita?

Bērni: - Sveiks, Morozko, sveiks tēvs. Sirsnīgi.

Vos-l:- Puiši, šī pasaka ir nonākusi pie mums kopš neatminamiem laikiem, no tiem gadiem, kad cilvēki vēl neprata rakstīt, lai ierakstītu pašu pasaku, tā vienkārši tika nodota no viena cilvēka uz otru, jo viņi teikt no mutes mutē - no mātes meitai, no vecmāmiņas līdz mazmeitai. Taču jau toreiz, senatnē, cilvēki zināja, ka vienam ar otru ir jārunā pieklājīgi, ar cieņu un jānovēl veselība.

Vos-l:- Bet tagad ieturēsim nelielu pauzi īsai muzikālai pauzei (bērni dzied “Sveiki – saki” un izpilda kustības mūzikas pavadībā).

Vos-l:– Mēs mazliet atpūtāmies, un tagad es iesaku jums apsēsties savās vietās.

Puiši, mūsu studijā ir daudz jautājumu par etiķeti. Palīdzēsim uz tiem atbildēt.

1. -Puiši, viens zēns ieraudzīja savu skolotāju uz ielas, bet viņa bija pretējā ceļa pusē. Viņš kliedza uz visu ielu: "Marija Ivanovna, sveiks!" vai viņš rīkojās pareizi?

2. – Puiši, viņi man iedeva nevajadzīgu, neglītu lietu. Kas man jāsaka personai, kas to iedeva?

3. - Puiši, kas man jādara, ja kavēju teātri?

4. – Ko darīt, ja iekāpu autobusā un redzu, ka uz aizmugures platformas stāv mani draugi, vai man ar viņiem jāsasveicinās? Ja nepieciešams, kā to izdarīt?

5. – Kādu dienu atnācu ciemos pie puišiem un redzēju, cik nekaunīgi viņi uzvedās pie galda. ES pametu. Vai es rīkojos pareizi?

Vos:- Tieši šajā gadījumā mums ir kaut kas interesants. Aicinu visus uzmanīgi klausīties un skatīties (skolotāja stāstījumam pievienoti attēli).

Vos:- Kāpēc Katja aizgāja?

Bērni: - Puiši uzvedās apkaunojoši.

Voss: - Ko viņi izdarīja nepareizi?

Bērni:- Karstu zupu nevar uzpūst, bet tā jāmaisa ar karoti, lai tā ātrāk atdziest. Jūs nevarat nolikt elkoņus uz galda; No kotletes ar dakšiņu jānorauj gabaliņi. Kaulus no kompota vajadzētu likt uz apakštasītes. Jūs nevarat runāt ar pilnu muti, ja jums tiek uzdots jautājums, vispirms jādzīvo un jānorij ēdiens, un tad jāatbild.

Vos-l:– Kādus vēl pieklājības noteikumus jūs zināt?

Bērni: - Pirms ēšanas jums ir jānomazgā rokas. Garnīrs: kartupeļi, kotletes un citi dārzeņi jāēd ar dakšiņu. Nazis jātur labajā rokā un dakša kreisajā rokā. Atkāpjoties no galda, lai pateiktu “Paldies” utt.

Bērni:- Puiši, tagad atbildiet man uz jautājumu, kas notiktu ar cilvēkiem, ja nebūtu pieklājības noteikumu.

Bērni:- Bērnu atbildes.

Vos-l:- Tas būtu haoss. Tas ir lieliski, ka viņi pastāv.

Diemžēl mūsu programma tuvojas beigām, un noslēgumā mūsu programmas varoņi vēlas sniegt dažus padomus citiem bērniem.

Ja esi pieklājīgs

Dvēselē, nevis izrādīšanai,

Tu man palīdzēsi autobusā,

Kāpiens invalīdam.

Ja esi pieklājīgs

Palīdzēsi mammai?

Un piedāvā viņai palīdzību

Neprasot – tas ir, paši par sevi.

Un ja esi pieklājīgs

Tad sarunā ar tanti

Un ar vecmāmiņu un vectētiņu

Jūs viņus nenogalināsit.

Un, ja tu esi pieklājīgs,

Tam, kurš ir vājāks

Tu būsi aizsargs

Nevairieties no stiprajiem.

Vos-l:- Puiši, kas mums jāpastāsta saviem viesiem?

Bērni:- Uz redzēšanos.

Voss: - Rūpējieties par sevi un saviem mīļajiem.

Zīmēšana ar bērniem vecumā no 5-6 gadiem. Klases piezīmes Koldina Daria Nikolaevna

Nedēļas tēma: “Etiķete”

Nedēļas tēma: “Etiķete”

Nodarbība 67. Gorodets modelis

(Zīmējums ar guašu)

Programmas saturs. Turpināt iepazīstināt bērnus ar Gorodecas pilsētas tradicionālo krievu amatniecību, ar Gorodecas koka glezniecībai raksturīgajiem elementiem un krāsu salikumiem un dekoratīvo lapu un ziedu veidošanas specifiku. Nostiprini spēju krāsot ar otas galu un izmantot paleti. Attīstīt iztēli, radošumu, neatkarību.

Demonstrācijas materiāls. Gorodets amatnieku izstrādājumi: paplātes, šķīvji, sālstrauki, kausi, rotaļlietas, griešanas dēļi utt., Gorodets gleznu elementu paraugi.

Izdales materiāls. Papīra strēmeles, kas tonētas, lai izskatās pēc gaiša koka, dzelteni papīra apļi, guaša, plānas otas, paletes, ūdens burkas, lupatas.

Nodarbības gaita

Pastāstiet bērniem, ka Gorodecas pilsēta atrodas pie Volgas upes. Šī ir ļoti skaista pilsēta. Mājas tur izskatās kā pasaku torņi, kas rotāti ar gleznām un kokgriezumiem. Iepriekš Gorodecē tika izgatavoti daudzi koka izstrādājumi - ragavas, šūpuļkrēsli, vērpšanas riteņi, mēbeles, piparkūku dēļi. Krāsošanai meistari izmantoja sarkanu, zilu, dzeltenu, zaļu un citas krāsas, kā arī to nokrāsas: zilu, rozā, oranžu un violetu. Dekoratīvie tīkliņi, cirtas, punktiņi un ūsiņas tika dekorētas ar pasakainiem ziediem.

Apskatiet kopā ar bērniem Gorodets gleznas elementu piemērus un piedāvājiet izrotāt paplātes - no dzeltena papīra vai kartona izgrieztus apļus - ar pumpuru, margrietiņu un lapu rakstiem.

Atcerieties, kā iegūt zilu (sajauc zilu un baltu). Kopā ar bērniem praktizējiet pumpuru zīmēšanu: uz izgrieztas taisnstūra sloksnes malā uzzīmējiet zilu apli. Kamēr krāsa izžūst, ap to var novietot zaļas lapas. Pēc tam apļa augšpusē ir jāuzzīmē zils zirnis, bet apakšā - zila apmale. Apļa iekšpusē varat zīmēt baltus punktus vai svītras.

Parādiet bērniem rožu pumpuru paraugu. Atcerieties, kā iegūt rozā krāsu (sajaukt sarkano un balto guašu), iesakiet veidnes labajā pusē uzzīmēt rozā pumpuru ar baltām detaļām.

Taisnstūra veidnes centrā lūdziet uzzīmēt margrietiņu. Jāuzzīmē rozā aplis, iekšpusē ar sarkanu krāsu jāievelk neliels apaļš serdenis, ap kuru ar iegremdēšanas metodi uzklāj ziedlapiņas. Atlikušo vietu var aizpildīt ar citiem ziediem un lapām.

68. nodarbība. Viktorīna par glezniecības žanriem

Programmas saturs. Vispārināt un paplašināt bērnu zināšanas par glezniecības žanriem: ainavu, kluso dabu un portretu. Turpiniet mācīties atšķirt gleznas pēc žanra. Radīt interesi un mīlestību pret mākslinieku darbiem. Attīstīt spēju strādāt komandā.

Demonstrācijas materiāls. Pirmajam konkursam: 6 gleznu reprodukcijas, kurās attēlota klusā daba, portrets, ainava (vasara, rudens, ziema, pavasaris).

Otrajam konkursam: priekšmetu bildes, kurās attēloti dažādiem žanriem raksturīgi elementi (ābele, koks, deguns, jūra, egle, šķīvis, varavīksne, acs, pasaku varoņa seja, ceļš uz lauka, ziedi vāzē u.c. .) .

Trešajam konkursam: dažādu priekšmetu un tēlu silueti (vāze, bumbieris, burkāns; Baba Yaga, Pinokio, Cipollino profili; zieds, bērzs, eglīte).

Ceturtajam konkursam: 3 kārtis ar nepabeigtiem priekšmetiem (kumelīte ar trūkstošām ziedlapiņām; cilvēka galva bez auss un acs; tauriņš bez viena spārna).

Izdales materiāls. Krāsaini marķieri vai zīmuļi.

Nodarbības gaita

Bērni ir sadalīti trīs komandās. Izdomājiet savai komandai ar zīmēšanu saistītu nosaukumu (piemēram, mākslinieku komanda, otas, krāsas utt.).

Pirmās sacensības.

Parādiet bērnu priekšā sešas gleznas ar dažādiem glezniecības žanriem. Izlasiet A. Kušnera dzejoli par katru žanru:

Ja bildē redzi

Ir uzvilkta upe

Vai egle un baltais sals,

Vai dārzs un mākoņi,

Vai sniegots klajums

Vai lauks un būda, -

Nepieciešams attēls

To sauc par ainavu.

Ja bildē redzi

Uz galda kafijas tase

Vai augļu sula lielā karafe,

Vai roze kristālā,

Vai bronzas vāze,

Vai bumbieris, vai kūka,

Vai visas preces uzreiz -

Ziniet, ka šī ir klusā daba.

Ja redzat, kas ir attēlā

Vai kāds uz mums skatās?

Vai princis vecā apmetnī,

Vai pārsegs halātā,

Pilots vai balerīna,

Vai Kolka, tavs kaimiņš, -

Nepieciešams attēls

To sauc par portretu.

Tad pirmajai komandai tiek lūgts atrast kluso dabu un paskaidrot, kāpēc viņi tā nolēma. Otrajai komandai jāizvēlas portrets un arī jāpierāda sava izvēle. Trešajai komandai jānorāda uz ziemas ainavu. Pēc tam komandas pēc kārtas atrod atlikušās ainavas, pamatojoties uz sezonām.

Otrais konkurss.

Iedodiet katrai komandai kāršu grupu, kas attēlo dažādu žanru elementus. Bērniem šīs kartītes ir jāsakārto trīs grupās atkarībā no žanra.

Trešās sacensības.

Katras komandas bērniem pēc kārtas tiek parādīta kartīte, uz kuras uzzīmēts priekšmeta vai pasakas varoņa siluets, bērniem jāuzmin, kurš vai kas tas ir.

Ceturtais konkurss.

Iedodiet katrai grupai kartīti ar trūkstošo priekšmetu un marķieriem un palūdziet padomāt un papildināt zīmējumu ar trūkstošo elementu.

Viktorīnā uzvar komanda, kas sniedz vispareizākās atbildes.

No grāmatas Modelēšana un pielietošana ar bērniem vecumā no 6-7 gadiem. Klases piezīmes autors Koldina Daria Nikolajevna

Nedēļas tēma: “Manas mājas” 21. nodarbība. Mājas celtniecība (Modelēšana no plastilīna) Programmas saturs. Attīstīt bērnos spēju veidot māju no saritinātiem stabiem, novietojot tos vienu virs otra un cieši savienojot kopā. Nostipriniet spēju izmantot kaudzi. Attīstīt

No grāmatas Zīmēšana ar 6-7 gadus veciem bērniem. Klases piezīmes autors Koldina Daria Nikolajevna

Nedēļas tēma: “Manas mājas” 41.–42. nodarbība. Trīs cūku mājas (1.–2. daļa) (Zīmējums ar pasteļkrītiņiem, sangviniķi, ogli, vaska krītiņiem) Programmas saturs. Turpiniet mācīties, kā veidot ilustrācijas pasakām. Attīstīt spēju sakārtot objektus uz papīra lapas. Uzziniet

No grāmatas Zīmēšana ar bērniem vecumā no 4-5 gadiem. Klases piezīmes autors Koldina Daria Nikolajevna

Nedēļas tēma “Ogas” 4. nodarbība Ķiršu zars (Zīmēšana ar krāsainiem zīmuļiem) Programmas saturs. Māciet bērniem ar krāsainiem zīmuļiem zīmēt un izkrāsot zaru ar ogām; novietojiet zīmējumu uz visas lapas. Iemācieties izprast un analizēt saturu

No grāmatas Lepka ar bērniem 3-4 gadi. Klases piezīmes autors Koldina Daria Nikolajevna

Nedēļas tēma “Mežā” 5. nodarbība. Sēne (Otu apgleznošana. Guaša) Programmas saturs. Mācīt bērniem zīmēt no dzīves objektiem, kas sastāv no ovāla un daļēji ovāla; izveidot vienkāršu sižeta kompozīciju. Nostipriniet spēju noņemt lieko ūdeni uz otas ar drānu. Turpināt

No grāmatas Zīmēšana ar 5-6 gadus veciem bērniem. Klases piezīmes autors Koldina Daria Nikolajevna

Nedēļas tēma “Rudens” 8. nodarbība. Rudens lapas (Lapu apdrukas. Guaša) Programmas saturs. Māciet bērniem veidot izdrukas ar lapām. Iemācieties sajaukt sarkano un dzelteno guašu, lai iegūtu oranžu. Iemācīties atšķirt un nosaukt kokus, atpazīt lapas.

No grāmatas Pieteikšanās ar 3-4 gadus veciem bērniem. Klases piezīmes autors Koldina Daria Nikolajevna

Nedēļas tēma: “Mēbeles” 11. nodarbība. Sega Vanjuškai (Zīmējums ar flomāsteriem) Programmas saturs. Māciet bērniem izrotāt taisnstūrveida priekšmetu ar krāsainām svītrām, mainot tās pēc krāsas. Iemācieties saprast un analizēt bērnu atskaņas saturu. Izkopt labvēlību

No grāmatas Zīmēšana ar 3-4 gadus veciem bērniem. Klases piezīmes autors Koldina Daria Nikolajevna

Nedēļas tēma: “Transports” Nodarbība 13. Kuģis (Zīmējums ar vaska krītiņiem un otu. Akvarelis) Programmas saturs. Māciet bērniem pēc viņu iztēles zīmēt priekšmetus, kas sastāv no divām daļām, un apgleznot tos ar vaska krītiņiem. Iemācieties tonēt papīra lapu ar akvareļiem

No autora grāmatas

Nedēļas tēma “Ziema” 14. nodarbība. Ziemas ainava (Otu gleznošana. Guaša) Programmas saturs. Sāciet iepazīstināt bērnus ar ainavu. Iemācieties zīmēt ziemas kokus ar visu otu un otas galu. Iemācieties uzzīmēt kontrastējošu ziemas ainavu, izmantojot baltu un melnu guašu.

No autora grāmatas

Nedēļas tēma “Manas mājas” 21. nodarbība. Leļļu ligzdošanas mājas (Zīmējums ar krāsainiem zīmuļiem) Programmas saturs. Māciet bērniem zīmēt mazus un lielus objektus, kas sastāv no kvadrāta un trīsstūra. Turpiniet mācīties, kā sastādīt sižeta kompozīciju. Izkopt atsaucību

No autora grāmatas

Nedēļas tēma “Profesijas” 24. nodarbība. Gailis un krāsas (Otu krāsošana. Guaša) Programmas saturs. Paplašināt bērnu izpratni par krāsu vizuālajām iespējām. Nostipriniet spēju nosaukt pamatkrāsas, iemācieties izvēlēties pareizo krāsu, veidojot konkrētu

No autora grāmatas

Nedēļas tēma “Mana ģimene” 25. nodarbība. Tumbleru ģimene (Otu gleznošana. Guaša) Programmas saturs. Mudiniet bērnus aplūkot dažāda izmēra traukus. Iemācīties uzzīmēt no dzīves ar vienkāršu noteikta izmēra zīmuli; pārraidīt

No autora grāmatas

Nedēļas tēma ir “Māmiņdiena” 26. nodarbība. Mimozas zariņš (Otu un pirkstu apgleznošana. Guaša) Programmas saturs. Māciet bērniem ar otu uzzīmēt mimozas zariņu no dzīves. Turpiniet mācīties, kā zīmēt ziedus ar pirkstu. Izkopt mīlestību pret mīļajiem Materiāls. Dzīvā filiāle

No autora grāmatas

Nedēļas tēma “Manas mājas” Nodarbība 22. Māja zaķim un gailim (Plastilīna modelēšana) Programmas saturs. Nostipriniet bērnu spēju, izmantojot plastilīnu, radīt produktu vēlamajam attēlam. Iemācīties pārstāstīt pasakas pēc ilustrāciju materiāla. Varoņi

No autora grāmatas

Nedēļas tēma “Manas mājas” 41. nodarbība. Ledus būda (Zīmējums ar pasteļkrītiņiem) Programmas saturs. Turpiniet iepazīstināt bērnus ar vēsiem toņiem. Iemācieties nodot objektu raksturīgās iezīmes, izmantojot vēsas krāsas. Iepazīstiniet ar iespējām

No autora grāmatas

Nedēļas tēma “Manas mājas” 22. nodarbība. Māja zaķim un gailim (Krāsains papīrs. Pieteikums no sagatavotām objekta daļām) Programmas saturs. Izkopt līdzjūtību un laipnību. Mācīt bērniem veidot veselumu no vairākām daļām; uzklājiet detaļu līmi un pielīmējiet to

No autora grāmatas

Nedēļas tēma: “Manas mājas” 22. nodarbība. Žogs pie mājas (Otu krāsošana. Guaša) Mērķis. Turpiniet mācīt bērniem zīmēt dažādus objektus, kas sastāv no līniju kombinācijām. Mācieties pārstāstīt pasakas pēc grāmatas ilustrācijām. Attīstīt runu un domāšanu

Saistītās publikācijas